Autor: Reklama
Tagi: Reklamy, Książki
Opublikowany: 2021-10-19 05:26
Licencja: wszystkie prawa zastrzeżone

Despina Stratigakos – „Północna utopia Hitlera” i Orlando Figes – „Europejczycy. Początki kosmopolitycznej kultury”

Książka Despiny Stratigakos „Północna utopia Hitlera” to fascynująca, nieopowiedziana dotąd historia o tym, jak nazistowscy architekci chcieli zbudować w Norwegii modelowe społeczeństwo. Z kolei w książce „Europejczycy. Początki kosmopolitycznej kultury” Orlando Figes przedstawia fascynującą panoramę świata i epoki, która dała początek europejskiej kulturze.

Despina Stratigakos
„Północna utopia Hitlera”
54,9 zł
Wydawca: Wielka Litera
Tłumaczenie: Mariusz Gądek
Rok wydania: 2021
Okładka: twarda
Liczba stron: 360
Premiera: 13.10.2021
Format: 150 x 228 [mm]
ISBN: 978-83-803-2671-2
EAN: 9788380326712

Fascynująca, nieopowiedziana dotąd historia o tym, jak nazistowscy architekci chcieli zbudować w Norwegii modelowe społeczeństwo.

W latach 1940–1945 niemieccy okupanci zamienili Norwegię w ogromny plac budowy. To niezwykłe przedsięwzięcie architektoniczne miało na celu rozszerzyć zasięg Wielkiej Rzeszy Niemieckiej poza koło podbiegunowe i wprowadzić w tym skandynawskim kraju rasową utopię. Plany przekształcenia Norwegii we wzorcowe „aryjskie społeczeństwo” – obejmujące budowę nowych, idealnych miast oraz superautostrady ciągnącej się od Berlina aż po północne krańce Skandynawii – rozpalały wyobraźnię Hitlera, jego nadwornego architekta Alberta Speera i innych przywódców nazistowskich. Despina Stratigakos po raz pierwszy przedstawia pełny zakres działań zmierzających do zbudowania nordyckiego imperium, które z założenia miało poprawić czystość rasową narodu niemieckiego oraz potwierdzić jego przeznaczenie jako nowego wcielenia wikingów.

Ta wciągająca opowieść o próbie podporządkowania krajobrazu Norwegii nazistowskim wyobrażeniom stanowi również niepokojącą wizję tego, jak mógłby wyglądać świat pod znakiem swastyki.

Książkę „Północna utopia Hitlera” zamówicie pod tym linkiem!

Orlando Figes
„Europejczycy. Początki kosmopolitycznej kultury”
69,9 zł
Wydawca: Wielka Litera
Tłumaczenie: Łukasz Błaszczyk, Paweł Sajewicz
Rok wydania: 2021
Okładka: twarda
Liczba stron: 608
Premiera: 29.09.2021
Format: 150 x 228 [mm]
ISBN: 978-83-803-2657-6
EAN: 9788380326576

Fascynująca panorama świata i epoki, która dała początek europejskiej kulturze

Ona: Pauline Viardot, megagwiazda opery, śpiewaczka znana i kochana w każdym z europejskich krajów.

On: Iwan Turgieniew, wybitny rosyjski pisarz, ślepo i oddanie zakochany w Pauline.

On numer 2: Louis Viardot, mąż Pauline, krytyk, dziennikarz, od którego oceny zależały kariery wielu wybitnych twórców.

A w tle XIX wiek pełen przemian politycznych, społecznych i kulturalnych.

Jak doszło do tego, że około 1900 roku na całym kontynencie obowiązywały te same lektury, reprodukowano te same obrazy, tę samą muzyką grano w domach i tej samej muzyki słuchano w salach koncertowych, a we wszystkich znaczących europejskich operach wystawiano te same dzieła? W jaki sposób wytworzył się europejski kanon, który dziś stanowi fundament kultury wysokiej nie tylko w Europie, ale wszędzie tam, gdzie Europejczycy się osiedli?

Ten szczególnego rodzaju kosmopolityzm – wspólnota dzieł sztuki, myśli i rozwoju – sprawił, że wybitne talenty mogły jeszcze jaśniej zabłysnąć na międzynarodowej scenie. Orlando Figes pokazuje to na przykładzie burzliwych losów trójki artystów, których dziś nazwalibyśmy bohaterami kultury masowej. Ich kariery bowiem rozwijały się bez względu na jakiekolwiek granice. Pauline Viardot, która pochodziła z hiszpańskiej rodziny Garcia, znana była jako francuska mezzosopranistka, śpiewała włoskie opery, przyjaźniła się z rosyjskimi pisarzami, a przy tym przez wiele lat mieszkała w Niemczech. Doświadczyła też problemów pojawiających się na styku kultury i…ekonomii. Bo kultura, aby się utrzymać, musi działać jak biznes, a artyści nieraz muszą funkcjonować jak biznesmeni. I to nadal się nie zmieniło.

Europejczycy z jednej strony pokazują, jak daleko zaszliśmy w rozwoju jako ludzkość, a z drugiej uprzytamniają, że pewne dylematy są stare jak świat, a mimo tego wciąż nie tracą na aktualności.

Książkę „Europejczycy. Początki kosmopolitycznej kultury” zamówicie pod tym linkiem!

Polecamy również pozostałe książki, które Wydawnictwo Wielka Litera ma w swojej ofercie!

Śledź nas!
Komentarze
lub zaloguj się za pośrednictwem konta Google

O autorze

Sonda!
Pierwszy polski portal historyczny
ISSN: 1896-8651
Wydawca portalu
Michał Świgoń PROMOHISTORIA
ul. Koźmiana 2/89
01-606 Warszawa
m.swigon@histmag.org
NIP 626-281-54-56
Numer konta: PL 33 1140 2004 0000 3802 7410 0716
Patronaty
Jak uzyskać patronat
Kontakt z redakcją
Mateusz Balcerkiewicz
redaktor naczelny
redakcja@histmag.org
Reklamuj się u nas
Oferta reklamowa
Konkursy
Nasze konkursy