„Dewajtis” - nowy serial kostiumowy w jesiennej ramówce TVP

opublikowano: 2023-08-28 05:48
wszystkie prawa zastrzeżone
poleć artykuł:
Telewizja Polska przedstawiła już jesienną ramówkę. Wśród nowości znalazł się serial „Dewajtis”. Produkcja ta oparta jest na jednej z najbardziej znanych powieści obyczajowych Marii Rodziewiczówny.
REKLAMA
fot. pixabay.com

Serial kostiumowy „Dewajtis” będzie emitowany w TVP od 17 września w niedziele o godz. 20.20. Jego fabuła oparta jest na pozytywistycznej powieści obyczajowej autorstwa Marii Rodziewiczówny. Przyjmuje się, że to jedno z jej najbardziej znanych dzieł. Pisarka przedstawiła w nim dworsko-zaściankową historię rodzinną z XIX-wiecznej Żmudzi, w którą wplotła wątek romansowy. Powieść została nagrodzona w konkursie literackim „Kuriera Warszawskiego” i właśnie na łamach tego tytułu była początkowo publikowana. Wydanie książkowe ukazało się w 1889 roku.

Ekranizacja powieści Marii Rodziewiczówny

Ekranizacją serialu zajął się reżyser Filip Zylber, a za scenariusz odpowiadają: Ariadna Lewańska, Monika Franczak i Paweł Jurek. W obsadzie zobaczymy m.in. takich aktorów jak: Karol Dziuba, Marek Bukowski, Maria Pakulnis, Małgorzata Pieczyńska, Michalina Olszańska, Michał Chorosiński, Mirosław Baka, Stefan Pawłowski czy Tomasz Sapryk.

Produkcja liczy siedem odcinków.

- W siedmiu odcinkach serialu o miłości, honorze i rodzinie splatają się losy zaściankowo-dworskiej społeczności, której życie odmieniło Powstanie Styczniowe. Rozkaz umierającego ojca nakłada na młodego Marka Czertwana nowy obowiązek – ma zająć się majątkiem ziemskim Poświcie, pozostawionym przez zaginionego przyjaciela ojca, powstańca-magnata Kazimierza Orwida. W jaki sposób Marek, zmuszony do opieki nad posiadłością w Poświciu, poradzi sobie w nowej sytuacji? Czy podda się urokowi Ireny, prawowitej spadkobierczyni dworku? Ideały bohaterów zostaną wystawione na ciężką próbę, a ich pragnienia staną w konflikcie z powinnościami nałożonymi przez rodzinę. Nad majątkiem roztacza kojący cień tytułowy Dewajtis, prastary dąb, który staje się dla bohaterów swoistą ucieczką od trudów życia i majestatycznym symbolem międzypokoleniowej wspólnoty - czytamy w opisie opublikowanym przez TVP na platformie VOD.
Gustave Courbet

Co jeszcze zobaczymy w jesiennej ramówce TVP 2023?

W najbliższym czasie, bo już 28 sierpnia na mały ekran wróci jeden z ulubionych seriali kostiumowych. Chodzi o produkcję „Koronę królów. Jagiellonowie”. Serial będzie emitowany od poniedziałku do środy godz. 20.30.

Telewidzowie, którzy z upodobaniem oglądają produkcje historyczne, bądź filmy kostiumowe jesienią na antenie TVP zobaczą kilka nowych produkcji. Od 5 listopada o godz. 20.20 emitowany będzie „Kamerdyner” – dramat historyczny łączący losy Niemców, Polaków i Kaszubów. 

Z kolei w grudniu w programie TV zaplanowano film „Konopacka. Walka o złoto”. Jak wyjaśnia Centrum Informacji TVP, jest to opowieść o pierwszej polskiej złotej medalistce olimpijskiej Halinie Konopackiej. Drugą produkcją opartą na faktach będzie film „W Szachu. Ostatnia rozgrywka”, w którym przybliżono dzieje polskich szachistów, będących członkami przedwojennej drużyny szachowej należącej przez ponad dekadę do światowej czołówki.

To nie wszystko. Widzowie TVP zobaczą także filmową opowieść o Bohdanie Smoleniu, artyście kabaretowym pt. „Bohdan Smoleń. W cieniu sceny” oraz produkcję ukazującą historię dzieci niewidomych i niedowidzących pt. „Pisklaki” oraz dokument „Stańczak – złapać światło” opowiadający o życiu i twórczości Juliana Stańczaka.

Źródło:

www.centruminformacji.tvp.pl,

www.vod.tvp.pl,

www.filmweb.pl

Polecamy e-book Weroniki Kulczewskiej-Rastaszańskiej pt. „Sto lat Nosferatu. Historia wampirów na ekranie”:

Weronika Kulczewska-Rastaszańska
„Sto lat Nosferatu. Historia wampirów na ekranie”
cena:
Wydawca:
PROMOHISTORIA [Histmag.org]
Liczba stron:
131
Format ebooków:
PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN:
978-83-65156-60-0
REKLAMA
Komentarze

O autorze
Mat. pras.
Ten news powstał w oparciu o informację prasową lub inne materiały poddane opracowaniu redakcyjnemu.

Wszystkie teksty autora
Magdalena Mikrut-Majeranek
Doktor nauk humanistycznych, kulturoznawca, historyk i dziennikarz. Autorka książki "Henryk Konwiński. Historia tańcem pisana" (2022), monografii "Historia Rozbarku i parafii św. Jacka w Bytomiu" (2015) oraz współautorka książek "Miasto jako wielowymiarowy przedmiot badań" oraz "Polityka senioralna w jednostkach samorządu terytorialnego", a także licznych artykułów naukowych. Miłośniczka teatru tańca współczesnego i dobrej literatury. Zastępca redaktora naczelnego portalu Histmag.org.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone