Dinozaury w Górach Świętokrzyskich

opublikowano: 2007-07-19 11:15
wolna licencja
poleć artykuł:
W Sołtykowie w Górach Świętokrzyskich odkryto fragmenty kości drapieżnego dinozaura. Zdaniem paleontologa dr Gerarda Gierlińskiego z Państwowego Instytutu Geologicznego w Warszawie to pierwsze szczątki tych gadów, jakie odnaleziono na terenie Polski.
REKLAMA

Wprawdzie kilka lat temu media informowały o podobnych odkryciach w w Krasiejowie koło Opola, ale zdaniem Gierlińskiego tamtejsze kości należały do „kuzynów przodków dinozaurów”. Paleontolog zaznaczył jednak, że obecnie trwa naukowa debata, w wyniku której okazy znalezione w Krasiejowie mogą zostać uznane za kości pierwszych, prymitywnych dinozaurów. Jednak taki obrót sprawy nie umniejszy wagi odkryć z Sołtykowa.

W Górach Świętokrzyskich już od kilkudziesięciu lat znajdowano tropy dinozaurów. Dobrze zachowane ślady ich stóp wzbudzały w paleontologach uzasadnione nadzieje na odnalezienie kości tych zwierząt.

Wreszcie - stało się! Na oczekiwane znalezisko natrafił doktorant na Wydziale Biologii Uniwersytetu Warszawskiego, Grzegorz Niedźwiedzki, który od lat współpracuje z Gierlińskim. Cztery lata temu wydobył pierwszy okruch kości dinozaura, a jesienią ubiegłego roku znalazł fragment kręgu ogonowego i fragment kości długiej, prawdopodobnie ramieniowej. Oba fragmenty są niewielkie, mieszczą się w dłoni.

Morfologia kości, ich wiek i znajdowane w pobliżu ślady wskazują na to, że szczątki najprawdopodobniej należały do drapieżnego dinozaura o długości 2-3 metrów z grupy ceratozaurów, być może do celofyza. Podobne kości odnalezione w innych częściach naszej planety odkrywano w osadach późnotriasowych i wczesnojurajskich.

Zdaniem Niedźwiedzkiego, znalezisko wróży kolejne ciekawe odkrycia. Tropy wskazują na to, że w Sołtykowie żyły zwierzęta osiągające długość 8-9 metrów. W regionie świętokrzyskim spodziewałbym się kości scelidozaurów, skutelozaurów, dilofozaurów i wczesnych allozauroidów - mówi. Czas rozpocząć w tamtej okolicy wykopaliska na szerszą skalę. Sensacyjnych wieści oczekiwać możemy tym bardziej, że na świecie jest tylko kilkanaście stanowisk, gdzie znaleziono kości z wczesnej jury, z której pochodzą osady w Sołtykowie.

Wiadomość za Serwisem Naukowym PAP 〈=PL&_CheckSum=985039169

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Paweł Rodak
Absolwent politologii i student prawa na Uniwersytecie Warszawskim, współpracował z redakcją „Życia Warszawy” i branżowego miesięcznika poświęconego samorządowi terytorialnemu „Forum Samorządowe”. Obecnie pracuje w administracji rządowej, czym, jak mówi, zdradził swoją miłość do samorządu terytorialnego. Jest fanatycznym kibicem snookera i włoskiego futbolu. Do końca 2007 roku blisko współpracował z redakcją „Histmaga”.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone