Dla tych, którzy chcą słuchać, rozumieć i opowiadać historię – rekrutacja do dwóch unikatowych projektów edukacyjnych ENRS

opublikowano: 2025-04-22, 05:00
wszelkie prawa zastrzeżone
Europejska Sieć Pamięć i Solidarność (ESPS) zaprasza do udziału w dwóch międzynarodowych projektach edukacyjnych skierowanych do studentów i młodych profesjonalistów z całej Europy. To propozycja dla tych, którzy chcą zgłębiać XX-wieczną historię Europy, odkrywać jej żywe ślady i doświadczać jej z bliska – w archiwach, miejscach pamięci i we wspomnieniach świadków. Tegoroczne edycje projektów „In Between?” oraz „Freedom of Speech Beyond Borders” pozwolą uczestnikom nie tylko poszerzyć wiedzę, ale także opowiedzieć historię w nowej, kreatywnej formie.
reklama

IN BETWEEN? Pogranicza współczesnej Europy 

Pogranicza Europy to miejsca szczególne – ukształtowane przez dramatyczne wydarzenia XX wieku: wojny, zmiany geopolityczne i masowe migracje. To właśnie one stanowią punkt wyjścia dla międzynarodowej szkoły letniej „In Between?”, organizowanej przez ENRS. Edycja 2025 odbędzie się w symbolicznie podzielonym mieście – Görlitz–Zgorzelcu, położonym na granicy polsko-niemieckiej, nazywanym często „Europejskim Miastem”. 

W czasie programu uczestnicy: 

  • poznają historię regionu poprzez spotkania z jego mieszkańcami, 
  • biorą udział w warsztatach historii mówionej i interpretacji krajobrazu, 
  • uczą się tworzyć nowoczesne narracje dźwiękowe, 
  • wspólnie opracowują nowy odcinek podcastu „In Between?”, dostępnego m.in. na Spotify i Simplecast. 

Dlaczego Görlitz i Zgorzelec? To miasto, które po II wojnie światowej zostało podzielone przez granicę. Przez dekady Nysa dzieliła ludzi, rodziny i wspomnienia. Dziś Görlitz i Zgorzelec to przykład udanej współpracy transgranicznej, miejsce wspólnej pamięci i pojednania. To tutaj uczestnicy zbadają, jak przeszłość wpływa na tożsamość lokalną i europejską. 

Program rozpocznie się sesją przygotowawczą online w lipcu 2025 r., a 10-dniowe warsztaty terenowe odbędą się w sierpniu w Görlitz-Zgorzelcu. Uczestnicy otrzymają praktyczne przeszkolenie i wsparcie ekspertów. 

W celu zgłoszenia należy wypełnić formularz: In Between? In Search of Local Histories in Borderlands of Europe  

Termin zgłoszeń: do 6 maja 2025 r. Rozmowy kwalifikacyjne: 12–23 maja 2025 r. Ogłoszenie wyników: 9 czerwca 2025 r. 

Wymagana dobra znajomość języka angielskiego. Znajomość niemieckiego lub polskiego będzie dodatkowym atutem. Udział w programie, zakwaterowanie i wyżywienie są bezpłatne. Istnieje możliwość ubiegania się o zwrot kosztów podróży. 

Więcej informacji o projekcie znaleźć można na stronie: In Between? 2025 | ENRS 

FREEDOM OF SPEECH BEYOND BORDERSgłos, który nie zna granic 

Co byś zrobił/a, gdyby wyrażanie własnego zdania mogło kosztować Cię wolność? Jak dzielić się myślami w świecie, w którym cenzura zagłusza każdy sprzeciw? Na te pytania codziennie odpowiadali dysydenci Europy Środkowo-Wschodniej w czasach zimnej wojny. „Freedom of Speech Beyond Borders” to interdyscyplinarny projekt edukacyjny ENRS, który bada dzieje oporu wobec cenzury i inspiruje do refleksji nad współczesnym znaczeniem wolności wypowiedzi. 

Co czeka uczestników? 

  • Seminaria online i intensywny program edukacyjny 
  • Wizyty studyjne w Bremie (Centrum Badawcze Studia Wschodnioeuropejskie) i Pradze (Libri Prohibiti, Biblioteka Václava Havla) 
  • Spotkania z byłymi dysydentami i obrońcami praw człowieka 
  • Zajęcia archiwalne i analiza dokumentów 
  • Warsztaty zinowe pod okiem artystów 
  • Finałowy zjazd w Maisons-Laffitte pod Paryżem, w dawnej siedzibie paryskiej „Kultury” Jerzego Giedroycia 

Efektem programu będzie zin – współczesna forma samizdatu, łącząca historię i teraźniejszość. 

Kto może się zgłosić? Studenci kierunków humanistycznych, społecznych, artystycznych, młodzi dziennikarze, poeci, pisarze, fotograficy i aktywiści praw człowieka. Wymagana dobra znajomość języka angielskiego. Znajomość języka polskiego, niemieckiego, czeskiego, słowackiego lub węgierskiego będzie dodatkowym atutem. 

W celu zgłoszenia należy wypełnić formularz: 'Freedom of Speech Beyond Borders' | 25-26 August (online) and 1-10 September 2025  

Termin zgłoszeń: do 6 maja 2025 r. 

Udział w programie (warsztaty, zakwaterowanie, podróże) jest bezpłatny. Istnieje możliwość ubiegania się o zwrot kosztów podróży. 

Więcej informacji o projekcie można znaleźć na stronie: Freedom of Speech Beyond Borders | ENRS 

Oba projekty są organizowane przez Europejską Sieć Pamięć i Solidarność – międzynarodową inicjatywę, której celem jest badanie i upowszechnianie wiedzy o historii Europy XX wieku oraz o europejskich kulturach pamięci. Sieć skupia Niemcy, Polskę, Węgry, Rumunię i Słowację, a jej ciała doradcze wspierają przedstawiciele m.in. Litwy, Łotwy, Estonii, Czech, Austrii i Albanii. Więcej informacji: www.enrs.eu 

reklama
Komentarze
o autorze

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści, zawsze za darmo.

Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2025 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone