Dlaczego Bitwa Warszawska jest jedną z najważniejszych bitew świata? [Fragmenty książek Wydawnictwa IPN]

opublikowano: 2023-09-27 06:15
wszystkie prawa zastrzeżone
poleć artykuł:
Jaką rolę odegrało zwycięstwo w Bitwie Warszawskiej? A gdyby Polska padła w 1920 roku? Posłuchajcie!
REKLAMA

Zacznijmy od odpowiedzi na pytanie, czy Bitwa Warszawska rzeczywiście była jedną z tych najważniejszych w dziejach świata? Jej kontekst polityczny, przebieg militarny są powszechnie znane, były niejednokrotnie opisywane i wszechstronnie analizowane – dlatego pozwolę sobie je pominąć. Dla naszych rozważań najważniejsze jest co innego – to mianowicie, że wygraliśmy tę bitwę. Powiedzmy sobie wprost: gdyby to była klęska, z pewnością nie zastanawialibyśmy się dziś nad wagą tego wydarzenia.

Zobacz materiał poniżej:

Wolisz przeczytać? 

red. Elżbieta Kowalczyk, Konrad Rokicki
„1920 rok – wojna światów. Tom 2: Europa wobec wojny polsko-bolszewickiej”
cena:
Wydawca:
Instytut Pamięci Narodowej
Rok wydania:
2023
Liczba stron:
608
ISBN:
978-83-8229-757-7
EAN:
9788382297577
REKLAMA
Komentarze

O autorze
Jakub Jagodziński
Redaktor portalu Histmag.org. Doktor nauk humanistycznych w zakresie archeologii. Mediewista, etnolog i antropolog kultury. Pracownik Działu Naukowego Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Elblągu. Autor artykułów naukowych i monografii: „Goście, kupcy, osadnicy. Kontakty Słowian Zachodnich i Skandynawów w epoce wikingów”. Miłośnik podróżowania, odwiedził 40 państw na czterech kontynentach.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone