Dlaczego Rosja chce być imperium? Nowy odcinek programu „Polihistor”

Dlaczego Rosja chce być imperium? Jakim politykiem jest Władimir Putin? Czy gadulstwo Gorbaczowa doprowadziło do rozpadu ZSRR? Czego obawiają się elity rosyjskie? Zobaczcie nowy odcinek „Polihistora”!

W najnowszym odcinku „Polihistora” – cyklu na kanale YT Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia. – historyk CPRDiP Bartek Gajos rozmawia z prof. Adamem Danielem Rotfeldem, byłym ministrem spraw zagranicznych RP (2005) oraz byłym współprzewodniczącym Polsko-Rosyjskiej Grupy ds. Trudnych (2008–2015) na temat mocarstwowych dążeń Rosji. „Czynnik wojskowy odgrywał rolę w tym sensie, że Rosja od czasów przejęcia władzy przez Stalina i kontynuowanej przez wszystkich jego następców: Chruszczowa, Breżniewa, [...] Andropowa, Czernienkę i Gorbaczowa, przez cały czas opierała swój status mocarstwa, swoją potęgę, po pierwsze, na zwycięstwie, które Związek Radziecki odniósł nad Trzecią Rzeszą, a po drugie, na nieprawdopodobnie wysokich wydatkach na zbrojenia. Otóż ta gospodarka wewnętrzna nigdy się nie zreformowała, ponieważ była niezwykle zmilitaryzowana. Gospodarka wojskowa, militarna, ona rządzi się zupełnie innymi prawami niż taka normalna gospodarka. Więc w Związku Radzieckim, mogę powiedzieć, że zmilitaryzowane były wszystkie zakłady produkcyjne, łącznie z zakładami produkującymi cukierki i czekoladę”. – opowiadał gość, dodając w innym miejscu – „[Władimir Putin] odwołuje się do Piotra I, do Katarzyny Wielkiej. Jakkolwiek on sam Stalina nie wymienia, jego otoczenie często mówi o Stalinie, że był wielkim managerem. On ma bardzo krytyczny stosunek – Putin – i temu daje wyraz wielokrotnie – do Lenina, ponieważ uważał, że Lenin upartyjnił państwo, że to nie państwo miało partię, ale partia miała państwo”.

Całej rozmowy możecie posłuchać poniżej:

Rozmowa dostępna jest również w formie podcastu na:

Spotify

Google podcasts

Apple podcasts

Materiał został zrealizowany w ramach dodatku tematycznego do Histmag.org: „Historia, ale jaka? O Rosji analitycznie, a nie mistycznie”, zrealizowanego we współpracy z Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia.

Śledź nas!
Komentarze
lub zaloguj się za pośrednictwem konta Google

O autorze
Redakcja
Redakcja Histmag.org

Wszystkie teksty autora

Polecamy artykuł...
Pierwszy polski portal historyczny
ISSN: 1896-8651
Wydawca portalu
Michał Świgoń PROMOHISTORIA
ul. Koźmiana 2/89
01-606 Warszawa
m.swigon@histmag.org
NIP 626-281-54-56
Numer konta: PL 33 1140 2004 0000 3802 7410 0716
Patronaty
Jak uzyskać patronat
Kontakt z redakcją
Mateusz Balcerkiewicz
redaktor naczelny
redakcja@histmag.org
Reklamuj się u nas
Oferta reklamowa
Konkursy
Nasze konkursy