Autor: Redakcja
Tagi: Multimedia, Polska, Ciekawostki i rocznice, Historia wojskowości
Opublikowany: 2023-03-19 09:00
Licencja: wolna licencja

Dlaczego zawarto unię w Horodle? Najważniejsze fakty, które musisz znać [Video]

Dlaczego wielki mistrz zakonu krzyżackiego Heinrich von Plauen stracił twarz? Jaki wpływ na sytuację Krzyżaków miała unia w Horodle? Zajrzyjcie na kanał YouTube ThrashingMadPL i przekonajcie się sami!
REKLAMA
Fot. screenshot z kanału ThrashingMadPL

Po zawarciu sojuszu z Zygmuntem Luksemburczykiem Władysław Jagiełło spotkał się z Witoldem Kiejstutowiczem w Hrubieszowie (wrzesień 1412 r.). Postanowili zacieśnić relacje polsko-litewskie. Dlaczego? Być może motywację stanowiło wciąż istniejące niebezpieczeństwo ze strony zakonu krzyżackiego.

Jesienią 1412 r. do Polski przybył węgierski rycerz i dyplomata, Benedykt Makrai. Chciał on upewnić się, że porozumienie zawarte w Budzie jest nadal respektowane, a postanowienia przestrzegane. Dokumentował też polsko-krzyżacki spór, aby przekazać informacje Luksemburczykowi. Rycerz podróżował po Litwie, Polsce, Prusach i pomorzu. Jego zadaniem było wysłuchanie obu stron: tak polskiej, jak i krzyżackiej. Krzyżacy chcieli, aby Witold przekazał im zamek w Wielunie, który uniemożliwiał ustalenie litewsko-krzyżackiej granicy. Chcieli też dodatkowych gwarancji dotyczących zwrotu im Żmudzi po śmierci Jagiełły i Witolda. Strona polska natomiast zażądała zwrotu ziemi chełmińskiej i michałowskiej, pomorza gdańskiego. Makrai wrócił na Węgry w kwietniu 1413 r. Jakie stanowisko zajął dyplomata po kolejnych negocjacjach między polską a krzyżacką stroną, tym razem już w Budzie?

Przychylił się ku stronie polskiej. Stwierdził, że zamek w Wielunie należy się Litwinom, a Jagiełło i Witold przestrzegają pokoju. Natomiast strona krzyżacka podsyca konflikt. Po wysłuchaniu opinii Benedykta Makraia Zygmunt Luksemburczyk wydał wyrok korzystny dla strony polskiej. Tymczasem oburzeni Krzyżacy oskarżyli arbitra o łapówkarstwo. Unię horodelską zawarto 2 października 1413 r. podczas polsko-litewskiego zjazdu. Dokument zapewniał Księstwu Litewskiemu polityczną niezależność. Strony unii miały wzajemnie chronić się przed ewentualną napaścią zewnętrznych wrogów. Litewscy bojarzy, którzy przeszli na katolicyzm otrzymali uprawnienia zrównujące ich z polską szlachtą. Musieli jednak zostać adoptowani przez polskie rody i uzyskać prawa do ich herbów. Na litewskich ziemiach utworzono też urzędy wzorowane na tych obowiązujących w Koronie Królestwa Polskiego.

W jaki sposób dokument regulował sprawę dziedziczenia tronu po śmierci Witolda? Co z prawosławną szlachtą z ruskiej części Wielkiego Księstwa Litewskiego? Tego wszystkiego dowiecie się, jeśli obejrzycie video!

Nagranie dostępne poniżej:

Zobacz też:

Polecamy e-book Marcina Sałańskiego pt. „Wielcy polskiego średniowiecza”:

Marcin Sałański
„Wielcy polskiego średniowiecza”
Wydawca: Michał Świgoń PROMOHISTORIA (Histmag.org)
Liczba stron: 71
Format ebooków: PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN: 978-83-65156-09-9
REKLAMA
Śledź nas!
Komentarze

O autorze
Redakcja
Redakcja Histmag.org

Wszystkie teksty autora
Pierwszy polski portal historyczny
ISSN: 1896-8651
Wydawca portalu
Michał Świgoń PROMOHISTORIA
ul. Koźmiana 2/89
01-606 Warszawa
NIP 626-281-54-56
Numer konta: PL 33 1140 2004 0000 3802 7410 0716
Patronaty
Jak uzyskać patronat
Kontakt z redakcją
Mateusz Balcerkiewicz
redaktor naczelny
Reklamuj się u nas
Oferta reklamowa
Konkursy
Nasze konkursy