Dlaczego zawarto unię w Horodle? Najważniejsze fakty, które musisz znać [Video]

opublikowano: 2023-03-19 09:00
wolna licencja
poleć artykuł:
Dlaczego wielki mistrz zakonu krzyżackiego Heinrich von Plauen stracił twarz? Jaki wpływ na sytuację Krzyżaków miała unia w Horodle? Zajrzyjcie na kanał YouTube ThrashingMadPL i przekonajcie się sami!
REKLAMA
Fot. screenshot z kanału ThrashingMadPL

Po zawarciu sojuszu z Zygmuntem Luksemburczykiem Władysław Jagiełło spotkał się z Witoldem Kiejstutowiczem w Hrubieszowie (wrzesień 1412 r.). Postanowili zacieśnić relacje polsko-litewskie. Dlaczego? Być może motywację stanowiło wciąż istniejące niebezpieczeństwo ze strony zakonu krzyżackiego.

Jesienią 1412 r. do Polski przybył węgierski rycerz i dyplomata, Benedykt Makrai. Chciał on upewnić się, że porozumienie zawarte w Budzie jest nadal respektowane, a postanowienia przestrzegane. Dokumentował też polsko-krzyżacki spór, aby przekazać informacje Luksemburczykowi. Rycerz podróżował po Litwie, Polsce, Prusach i pomorzu. Jego zadaniem było wysłuchanie obu stron: tak polskiej, jak i krzyżackiej. Krzyżacy chcieli, aby Witold przekazał im zamek w Wielunie, który uniemożliwiał ustalenie litewsko-krzyżackiej granicy. Chcieli też dodatkowych gwarancji dotyczących zwrotu im Żmudzi po śmierci Jagiełły i Witolda. Strona polska natomiast zażądała zwrotu ziemi chełmińskiej i michałowskiej, pomorza gdańskiego. Makrai wrócił na Węgry w kwietniu 1413 r. Jakie stanowisko zajął dyplomata po kolejnych negocjacjach między polską a krzyżacką stroną, tym razem już w Budzie?

Przychylił się ku stronie polskiej. Stwierdził, że zamek w Wielunie należy się Litwinom, a Jagiełło i Witold przestrzegają pokoju. Natomiast strona krzyżacka podsyca konflikt. Po wysłuchaniu opinii Benedykta Makraia Zygmunt Luksemburczyk wydał wyrok korzystny dla strony polskiej. Tymczasem oburzeni Krzyżacy oskarżyli arbitra o łapówkarstwo. Unię horodelską zawarto 2 października 1413 r. podczas polsko-litewskiego zjazdu. Dokument zapewniał Księstwu Litewskiemu polityczną niezależność. Strony unii miały wzajemnie chronić się przed ewentualną napaścią zewnętrznych wrogów. Litewscy bojarzy, którzy przeszli na katolicyzm otrzymali uprawnienia zrównujące ich z polską szlachtą. Musieli jednak zostać adoptowani przez polskie rody i uzyskać prawa do ich herbów. Na litewskich ziemiach utworzono też urzędy wzorowane na tych obowiązujących w Koronie Królestwa Polskiego.

W jaki sposób dokument regulował sprawę dziedziczenia tronu po śmierci Witolda? Co z prawosławną szlachtą z ruskiej części Wielkiego Księstwa Litewskiego? Tego wszystkiego dowiecie się, jeśli obejrzycie video!

Nagranie dostępne poniżej:

Zobacz też:

Polecamy e-book Marcina Sałańskiego pt. „Wielcy polskiego średniowiecza”:

Marcin Sałański
„Wielcy polskiego średniowiecza”
cena:
Wydawca:
Michał Świgoń PROMOHISTORIA (Histmag.org)
Liczba stron:
71
Format ebooków:
PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN:
978-83-65156-09-9
REKLAMA
Komentarze

O autorze
Redakcja
Redakcja Histmag.org

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone