Dni Karskiego w Krakowie

opublikowano: 2014-07-25 11:25
wolna licencja
poleć artykuł:
W sierpniu Muzeum Historii Polski oraz Muzeum Historyczne Miasta Krakowa zapraszają na Dni Karskiego w Krakowie. Do końca miesiąca nie zabraknie interesujących wystaw, projekcji filmowych, prezentacji książek oraz koncertów upamiętniających niezwykłą postać emisariusza polskiego podziemia z czasów okupacji.
REKLAMA

1 sierpnia o godzinie 18.30 w Aptece pod Orłem odbędzie się wernisaż wystawy Jan Karski. Człowiek wolności. Przypomni ona o losach „Emisariusza Prawdy”: czasach młodości spędzonej w rodzinnej Łodzi, latach studiów oraz wojny i okupacji, kiedy to podjął próbę informowania całego świata o zagładzie Żydów, a także jego powojennej działalności.

Wystawie towarzyszyć będą liczne wydarzenia. 30 sierpnia będzie można uczestniczyć w projekcjach filmów: Wysłannik z Polski a także Niewykorzystane fragmenty wywiadu nagranego przez C. Lanzmanna podczas kręcenia „Shoah”.

Wysłannik z Polski to wywiad Janem Karskim, który dotyczy jego działalności podczas wojny – szczególnie tej w latach 1943-1944 – kiedy to próbował informować aliantów o zagładzie polskich Żydów. W swej opowieści dużo uwagi poświęcił on spotkaniom m.in. z prezydentem Rooseveltem, brytyjskim ministrem Anthony Edenem czy przedstawicielem Bundu Szmulem Zygielbojmem.

Brytyjski film w reżyserii Martina Smitha był odpowiedzią na przeprowadzony kilka lat wcześniej przez Claude’a Lanzmanna – który wówczas przygotowywał wielogodzinny dokument pt. Shoah – wywiad z Karskim. Przez dwa dni, po trzydziestu latach milczenia o tym, co widział w getcie warszawskim i w obozie w Izbicy, Jan Karski opowiadał swoje przeżycia francuskiemu dokumentaliście wprost do kamery. Z nagrań tych reżyser wykorzystał w filmie Shoah tylko urywki, dlaczego tym ciekawiej będzie móc obejrzeć niewykorzystane fragmenty nagranego wywiadu.

Z kolei 31 sierpnia w Fabryce Emalia Oskara Schindlera będzie miał miejsce koncert muzyki klezmerskiej w wykonaniu zespołu SHOFAR, które tworzy trio polskiej sceny muzyki improwizowanej: Mikołaj Trzaska, Macia Moretti oraz Raphael Rogiński. Muzycy zaprezentują tradycyjną, religijną muzykę żydowską. Koncert ten zakończy oficjalne obchody Dni Karskiego w Krakowie.

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Mat. pras.
Ten news powstał w oparciu o informację prasową lub inne materiały poddane opracowaniu redakcyjnemu.

Wszystkie teksty autora
Justyna Skalska
Studentka filologii polskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Interesuje się historią i teorią literatury, kulturą i obyczajami II RP, historią kobiet, a także dziejami swojego rodzinnego miasta – Krakowa. Prywatnie miłośniczka książek i jazzu. Publikuje również w czasopiśmie i portalu studenckim „Drugi Obieg”.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone