Autorzy: Mat. pras. , Magdalena Mikrut-Majeranek
Tagi: Newsy, Polska, Muzea i instytucje kultury
Opublikowany: 2022-05-21 08:25
Licencja: wolna licencja

Do Polski powróci unikatowa strzelba myśliwska hrabiego Wincentego Krasińskiego, którą otrzymał od cesarza Napoleona Bonapartego

Strzelba podarowana hrabiemu Wincentemu Krasińskiemu przez Napoleona przez dekady znajdowała się w zbiorach rodu Krasińskich. Później weszła w skład kolekcji Muzeum Ordynacji Krasińskich, a w czasie II wojny światowej została zrabowana i wywieziona do Niemiec. Teraz powróci do Polski.
REKLAMA
Théodore Géricault, Portret konny Wincentego Krasińskiego z około 1814 roku
Domena publiczna

Wyjątkowość strzelby myśliwskiej polega na tym, że był to podarunek od cesarza Napoleona Bonapartego dla hrabiego Wincentego Krasińskiego. Bogato zdobiona broń myśliwska wykonana została w warsztacie słynnego francuskiego rusznikarza Jeana Lepage’a.

Hrabia słynął z pasji do kolekcjonowania militariów. Stworzył zbrojownię, która zgodnie z informacją podaną przez MKiDN, „w czasach swojej świetności stanowiła największy zbiór militariów na ziemiach polskich”. Na początku XX wieku miało się w niej znajdować 791 obiektów. Jednym z nich była napoleońska strzelba, która przez lata przechowywana była w kolekcji rodu Krasińskich. Później prezentowano ja m.in. w Muzeum Ordynacji Krasińskich w Warszawie.

- Najobszerniejszy opis tego dzieła znalazł się w Katalogu Wystawy Starożytności i Przedmiotów Sztuki opublikowanym w 1856 r. Na wystawie zorganizowanej w pałacu Potockich na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie zaprezentowano 125 przedmiotów ze zbiorów Wincentego Krasińskiego, w tym tę właśnie strzelbę. Karol Beyer, pionier polskiej fotografii, wykonał wówczas zdjęcie tej cennej strzelby. To właśnie między innymi na podstawie fotografii Beyera udało się rozpoznać zaginioną strzelbę w zbiorach The Cleveland Museum of Art, a następnie dowieść, że jest ona polską stratą wojenną – poinformowało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Jednakże podczas wojny światowej gmach Biblioteki i Muzeum Ordynacji Krasińskich w Warszawie, gdzie przechowywana była kolekcja, uległ zniszczeniu, a wiele eksponatów zagrabiono i wywieziono do Niemiec. W 2020 roku Mariusz Pilus, badacz współpracujący z Departamentem Restytucji Dóbr Kultury MKiDN, odnalazł informacje o wspomnianej strzelbie w repozytorium amerykańskiego muzeum.

- Została ona zakupiona do zbiorów muzeum w 1966 roku. Zgromadzona przez pracowników Departamentu Restytucji Dóbr Kultury MKiDN dokumentacja i bardzo dobra współpraca z The Cleveland Museum of Art umożliwiły odzyskanie tego wyjątkowego dla polskiej historii obiektu – czytamy w komunikacie MKiDN.

Strzelbę odzyskało Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego na mocy porozumienia z The Cleveland Museum of Art.

Źródło:

www.gov.pl

Polecamy e-book Natalii Pochroń „Dowody zbrodni. Początki kryminalistyki”

Natalia Pochroń
„Dowody zbrodni. Początki kryminalistyki”
16,90 zł
Wydawca: PROMOHISTORIA [Histmag.org]
Liczba stron: 153
Format ebooków: PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN: 978-83-65156-53-2
REKLAMA
Śledź nas!
Komentarze

O autorze
Mat. pras.
Ten news powstał w oparciu o informację prasową lub inne materiały poddane opracowaniu redakcyjnemu.

Wszystkie teksty autora
Magdalena Mikrut-Majeranek
Doktor nauk humanistycznych, kulturoznawca, historyk i dziennikarz. Autorka monografii "Historia Rozbarku i parafii św. Jacka w Bytomiu" oraz współautorka książek "Miasto jako wielowymiarowy przedmiot badań" oraz "Polityka senioralna w jednostkach samorządu terytorialnego", a także licznych artykułów naukowych. Miłośniczka teatru tańca współczesnego i dobrej literatury. Zastępca redaktora naczelnego portalu Histmag.org.

Wszystkie teksty autora
Pierwszy polski portal historyczny
ISSN: 1896-8651
Wydawca portalu
Michał Świgoń PROMOHISTORIA
ul. Koźmiana 2/89
01-606 Warszawa
NIP 626-281-54-56
Numer konta: PL 33 1140 2004 0000 3802 7410 0716
Patronaty
Jak uzyskać patronat
Kontakt z redakcją
Mateusz Balcerkiewicz
redaktor naczelny
Reklamuj się u nas
Oferta reklamowa
Konkursy
Nasze konkursy