Opublikowano
2015-08-05 20:03
Licencja
Wolna licencja

Dolny Śląsk – 7 miejsc, które miłośnik historii powinien odwiedzić

Mało kto w Polsce nie potrafiłby wymienić paru miejsc związanych z Dolnym Śląskiem – najczęściej na myśl przychodzą oczywiście Wrocław i Sudety. Jednak ta kraina to coś więcej niż tylko ponad półmilionowe miasto i najstarsze w Polsce pasmo górskie. To raj dla osób interesujących się przeszłością.


Strony:
1 2 3

Zanim jednak przejdziemy do zabytków, warto powiedzieć parę słów o regionie. Większość ludzi utożsamia Dolny Śląsk z południowo-zachodnim województwem ze stolicą we Wrocławiu i automatycznie nakłada granice administracyjne na geograficzne.

Mapa Dolnego Śląska autorstwa Jonasa Scultetusa z 1645 r. (domena publiczna).

Jednak z historycznego punktu widzenia sprawa jest nieco bardziej skomplikowana. Należy uświadomić sobie, że tereny interesującej nas krainy obejmują także część województwa lubuskiego (rejony Świebodzina i Zielonej Góry), opolskiego (okolice Brzegu i Kluczborka) oraz niewielkie skrawki wielkopolskiego. Co więcej, czasem wlicza się także ziemie znajdujące się za granicą: od strony Niemiec – tereny wokół miasteczka Przewóz, a od strony Czech – powiat Jasenik, będący kiedyś częścią księstwa nyskiego. Natomiast patrząc z geograficznej perspektywy, główne składowe regionu to Nizina Śląska, Przedgórze Sudeckie oraz góry Sudety.

Bazylika świętej Jadwigi w Trzebnicy

Przez Dolny Śląsk przebiega jedna z Europejskich Dróg Kulturowych, obejmująca klasztory zakonu cystersów. Nie można zaprzeczyć temu, że zakonnicy ci w znacznym stopniu przyczynili się do rozwoju gospodarczego ziemi śląskiej. Opactwa były swoistymi rolniczymi „fabrykami”, gdzie pracowali chłopi z okolicznych wsi. Wśród najbardziej znanych tego typu miejsc należy wymienić Lubiąż, Krzeszów i przede wszystkim bazylikę w Trzebnicy.

Bazylika św. Jadwigi w Trzebnicy (fot. Merlin, opublikowano na licencji Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported).

Cały kompleks ufundował książę Henryk Brodaty za namową swojej żony Jadwigi. Była to pierwsza siedziba żeńskiego zakonu na polskich terenach, gdyż władca postanowił sprowadzić do Trzebnicy cysterki. Od samego początku klasztor odznaczał się wyjątkowością na tle świątyń tego regionu. Tutaj wychowywały się między innymi królewny czeskie, a Piastowie śląscy postanowili, że bazylika stanie się mauzoleum rodowym. Pochowano tu 22 członków rodziny, wśród nich Henryka Brodatego i oczywiście świętą Jadwigę. Po burzliwym okresie wojen husyckich i reformacji, klasztor wszedł w fazę masowego rozwoju kultu swojej patronki (głównie za przyczyną króla Jana Sobieskiego i władców habsburskich). Wtedy nastąpiła również przebudowa klasztoru w stylu barokowym. Niestety, czasy sekularyzacji dóbr kościelnych w Prusach zapoczątkowały okres stagnacji w funkcjonowaniu sanktuarium i dopiero dwa stulecia później opactwo odzyskało dawną świetność. Na początku XX wieku wykonano serię remontów (między innymi odnowiono kaplice i zamontowano organy). Dziś Trzebnica jest miejscem bardzo popularnym wśród mieszkańców Dolnego Śląska. Co roku w październiku organizowane są pielgrzymki z katedry wrocławskiej do grobu świętej Jadwigi, w których bierze udział zwykle powyżej 8 tysięcy osób.

Więcej informacji na stronie: trzebnica.sds.pl

Zamek w Głogowie

Przemierzając południowo-zachodnie rubieże naszego kraju, nie sposób ominąć Głogowa – miejscowości, która już w 1109 roku odparła atak przeważających sił zbrojnych cesarza niemieckiego Henryka V. Zachodni władca musiał przerwać oblężenie i odejść na południe. Pierwsze wzmianki o istniejącym tam zamku pochodzą z 1252 roku, kiedy to Głogów stał się stolicą księstwa za sprawą Konrada, syna Henryka Pobożnego. W XIV wieku twierdza wraz z przyległymi ziemiami przeszła pod panowanie czeskie. Poważne zniszczenia spowodowała wojna o Śląsk między czeskim władcą Władysławem Jagiellończykiem a królem węgierskim Maciejem Korwinem.

Zamek w Głogowie (fot. Zetem, opublikowano na licencji Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Poland).

Zamek, przebudowywany od 1669 roku w stylu barokowym, może poszczycić się faktem, że w jego murach przebywało wiele wybitnych postaci historycznych, między innymi król Polski Zygmunt I Stary, który jeszcze jako książę władał domeną głogowską, oraz Napoleon Bonaparte. Po zniszczeniach II wojny światowej twierdzę odbudowano, przywracając jej wygląd z XVIII wieku. Obecnie znajduje się w niej muzeum.

Więcej na stronach: glogow.pl, muzeum.glogow.pl

Tekst ma więcej niż jedną stronę. Przejdź do pozostałych poniżej.

Polecamy e-booka „Z historią na szlaku. Zabytki w Polsce, które warto zobaczyć”:

Autor: praca zbiorowa (red. T. Leszkowicz)
Tytuł: „Z historią na szlaku. Zabytki w Polsce, które warto zobaczyć”

Wydawca: PROMOHISTORIA [Histmag.org]

ISBN: 978-83-65156-16-7

Stron: 103

Formaty: PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)

7,9 zł

(e-book)
Zobacz też nasze pozostałe e-booki!

Strony:
1 2 3
Napisz komentarz
Regulamin komentarzy

Uwaga, wyświetliliśmy tylko ostatnio opublikowane komentarze. Zobacz wszystkie komentarze!

Gość: triss.merigold |

Dzien dobry.
Ciekawy artykul, oprocz Jaworzyny wszedzie juz bylam.
Jedna tylko drobna uwaga, historycznie do Dolnego Slaska nalezaly tereny na zachod od Nysy Klodzkiej - czyli tereny Grodkowa - Nysy - Otmuchowa (ktore to rejony przez dluzszy czas nawet byly we wladaniu biskupow wroclawskich). Mozna by zrobic errate do artykulu.
Dlaczego w komentarzach nie mozna wpisywac polskich znakow?
Z powazaniem
Triss MerigoldOdpowiedz

Gość: aleks |

dolny slask to sa piekne tereny ktore armia czerwona wyzwolila dla polski. ale ja sie obawiam ze polscy kapitalisci pomalu szprzedadza je niemcom I tak powoli dolny slask powroci do niemiec tak jak kilkaset temu polsczy magnaci tez odali slask niemcom kapitalisci polscy to niesa ludzie za pieniadze oni szprzedadza nawet ojca I matke!Odpowiedz

Gość: Dawid_dst |

Hmm... Mógłbym dopisać jeszcze co najmniej kilka ciekawych miejscówek. Muzeum filumenistyczne w Bystrzycy, muzeum gazownictwa w Paczkowie, kopalnia złota w Złotym Stoku, Jaskinia Radochowska i Jaskinia Niedźwiedzia, Zamek Grodno, Bolków, Książ... Twierdza Kłodzko, Kaplica Czaszek... No i kamieniołom w Strzelinie, ale niestety jest tam zakaz "wjazdu" ;) To tylko to co mi przyszło do głowy na teraz. Na Dolnym Śląsku nie sposób się nudzić.Odpowiedz

Gość: Rem |

No ale nie da się opisać tysiąca miejsc, nawet jeśli zwraca się uwagę tylko na atrakcje historyczne. Zwłaszcza, że autor trochę inne rzeczy, niż powszechnie znany Zamek Czocha czy Lubiąż/Krzeszów/Henryków. A Twierdza Kłodzko była opisana w lipcu, w oddzielnym artykule o Ziemi KłodzkiejOdpowiedz

Gość: pod PIS |

Ogólnie kicha i chałtura, artykuł z cyklu "kilka rzeczy, o których powinieneś wiedzieć" i losowo wybrane z gogle informacji. Na Dolnym Śląsku jest 1000 miejsc, które TRZEBA zobaczyć. Zamków jest więcej niż w innych regionach Polski, są wulkany, zabytki w każdej (wiekowej) miejscowości oraz pozostałości po II WŚ, nie wspominając o przyrodzie... Autor jako student (o ile ta informacja jest prawdziwa) powinien zacząć zwiedzać, ale nie np. zamek Czocha tylko jego okolice... twierdza w Srebrnej Górze jest piękna, ale w promieniu kilku km jest kilka równie ciekawych miejsc. Proszę porozmawiać chociażby z Jędrkiem, kasztelanem zamku Chojnik :)Odpowiedz
Tomasz Kozubek

Student IV roku historii na Uniwersytecie Wrocławskim, interesuje się głównie historią późnego antyku i historią chrześcijaństwa.

Wolna licencja – ten materiał został opublikowany na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 3.0 Polska.

Redakcja i autor zezwalają na jego dowolny przedruk i wykorzystanie (również w celach komercyjnych) pod następującymi warunkami: należy wyraźnie wskazać autora materiału oraz miejsce pierwotnej publikacji – Portal historyczny Histmag.org, a także nazwę licencji (CC BY-SA 3.0) wraz z odnośnikiem do jej postanowień. W przypadku przedruku w internecie konieczne jest także zamieszczenie dokładnego aktywnego odnośnika do materiału objętego licencją.

UWAGA: Jeśli w treści artykułu nie zaznaczono inaczej, licencja nie dotyczy ilustracji i filmów dołączonych do materiału – w kwestii ich wykorzystania prosimy stosować się do wskazówek w opisie pod nimi lub – w razie ich braku – o kontakt z redakcją: redakcja@histmag.org