„Dom pod Dwoma Orłami” - streszczenie odcinków 1-10

opublikowano: 2023-12-24 22:17
wszystkie prawa zastrzeżone
poleć artykuł:
Premierowe odcinki „Domu pod Dwoma Orłami”, wyreżyserowanego przez Waldemara Krzystka, telewidzowie TVP1 oglądali od 1 stycznia 2023 roku, z kolei wraz z początkiem 2024 roku serial wyemituje TVP 2. Co czeka widzów w kolejnych odcinkach serialu?
REKLAMA
Nowy serial „Dom pod Dwoma Orłami” od stycznia w TVP2 (mat. pras. TVP)

Zobacz także:

„Dom pod Dwoma Orłami” - streszczenia odc. 1-10

Streszczenie odc. 1 „Dom pod Dwoma Orłami”

Rok 1945. Do dawnego Breslau, a obecnie Wrocławia, przybywa repatriantka ze wschodu Zofia Szablewska. Zamieszkuje w poniemieckiej willi - Domu pod Dwoma Orłami. Współlokatorem Zofii jest Jan Liski, oficer Urzędu Bezpieczeństwa, który samotnie wychowuje pasierba, Kazia. Zofia przez Czerwony Krzyż poszukuje swego męża Antoniego oraz syna Zbyszka, z którymi straciła kontakt podczas wojny. Pozostawiony przez Niemców pamiątkowy zegar przywołuje w niej wspomnienia rodzinnych Kresów, majątku Nowosioło oraz początku jej miłości z polskim osadnikiem - Antonim. W tym samym domu blisko pół wieku później sędziwa już Babcia Zofia poznaje Paula, narzeczonego swojej wnuczki, Marianny. Mimo że Paul jest Amerykaninem, nosi to samo, co ona nazwisko Szablewski. Identyczność nazwisk oraz fakt, że dziadek Paula również pochodził z Kresów, sprawiają, że Babcia Zofia zaczyna zachowywać się tajemniczo i dopytywać o szczegóły z przeszłości rodziny Paula.

Streszczenie odc. 2 „Dom pod Dwoma Orłami”

Rok 1997. W gabinecie okulistycznym, mieszczącym się w Domu pod Dwoma Orłami, córka Zofii, Helena, przyjmuje nieoczekiwanego pacjenta. Jest nim młody niemiecki inżynier, Uwe. Marianna jest nim zaciekawiona, ma wrażenie, że doskonale go zna. Babcia Zofia chce powiedzieć Mariannie coś ważnego o Paulu. Umawiają się na rano, ale w nocy powódź zalewa Wrocław dwunastometrową falą. Piętro Domu pod Dwoma Orłami zostaje zalane aż po sufit, a babcia Zofia dostaje udaru. Helikopter zabiera ją do szpitala. Majacząca w chorobie Zofia wraca wspomnieniami do Nowosioła, gdzie ona i Antoni biorą ślub. Uroczysta ceremonia zbiega się z tragicznym wydarzeniem - napaścią bolszewickiej bandy na oddział polskich żołnierzy. Tymczasem próbujący dowiedzieć się czegoś o swoich korzeniach Paul udaje się do Nowosioła. W starej, zrujnowanej kaplicy odnajduje pamiątkową tabliczkę z nazwiskiem swojej rodziny, a następnie rodzinny grobowiec. Wkrótce trafia do zrujnowanego rodzinnego dworu.

Streszczenie odc. 3 „Dom pod Dwoma Orłami”

Wrocław 1997 rok. Marianna wydobywa z piwnicy odsłoniętą przez powódź metalową kasetę i dokonuje niebywałego odkrycia. W środku znajduje Tagebuch - pamiętnik Lisy Weber. Z trudem odczytując niemiecki rękopis, Marianna poznaje świat poprzednich lokatorów Domu pod Dwoma Orłami. Po I wojnie światowej mała Lisa, jej brat Karl oraz despotyczny ojciec Johannes, wyruszają z upadłego majątku Koningsdorf do Breslau, by rozpocząć nowe życie. Johannes Weber odnawia interesy z przyjacielem, przedsiębiorczym Żydem, Goldsteinem, by szybko stanąć na ekonomiczne nogi. Gdy dzieci dorastają, Karl postanawia studiować architekturę, a Lisa skrycie marzy o medycynie. Zarobione przez Johannesa pieniądze pozwalają rozpocząć budowę nowej siedziby rodziny Weber, Domu pod Dwoma Orłami. Jednak wizja budowanego domu staje się polem walki pokoleniowych ambicji między Karlem a ojcem. Wkrótce Johannes umiera, pozostawiając dorastające dzieci zdane na siebie. Na szczęście opiekę na nimi roztacza Goldstein. Kilkadziesiąt lat później przebywający na Ukrainie Paul odkrywa na starym polskim cmentarzu grób Szablewskich. Jednak daty i miejsce ich śmierci są sprzeczne z tym, co przekazywały rodzinne opowieści.

REKLAMA

Streszczenie odc. 4 „Dom pod Dwoma Orłami”

  Pozostająca w malignie Babcia Zosia wspomina swoją przeszłość. Kresy, 1922. Rodzina Szablewskich jest zamożna i opływa w dostatki, a Zofia spodziewa się dziecka. Niepokój młodych budzi jedynie nasilający się nacjonalizm i podsycana przez stalinowską Rosję antypolskość. Zosia najmuje mamkę – ukraińską chłopkę, Helę. Wreszcie na świat przychodzi wyczekiwany syn, Zbyszek. W dniu jego urodzin ma miejsce jeszcze jedno ważne wydarzenie. Szablewscy adoptują Wasylkę, syna Heli, która ginie tragicznie w wielkim pożarze. Zgłębiając pamiętnik Lisy Marianna, odkrywa dalsze losy rodzeństwa Weberów. Karl korzysta z odziedziczonego spadku. Kolekcjonuje drogie sprzęty i prowadzi dom otwarty dla przyjaciół. Jednym z nich jest Peter Litke. Peter wspiera Lisę w jej planach studiowania medycyny. Wkrótce Lisa pomyślnie zdaje egzamin i zaręcza się z Peterem. Hulaszczy tryb życia Karla wymaga jednak nakładów. Karl domaga się od Goldsteina kolejnych pieniędzy, ale krach na nowojorskiej giełdzie i straszliwa inflacja zmuszają Goldsteina do wypłacania im tylko minimalnej pensji.  

Streszczenie odc. 5 „Dom pod Dwoma Orłami”

Rok 1939. Życie na Kresach toczy się leniwie, pomimo coraz częstszych wieści o nadchodzącej wojnie. Dorastający rówieśnicy Zbyszek i Wasylko rywalizują ze sobą na każdym polu. Kochają się w tej samej dziewczynie - Aksinii. Wasylko spiskuje z ukraińskimi nacjonalistami, przez co Antonii musi go ratować przed policją. Wkrótce Niemcy napadają na Polskę i Antoni zostaje zmobilizowany. Tymczasem w Breslau Peter i Lisa biorą ślub. Goldstein pragnie przepisać na Karla swój majątek, by uchronić go przed konfiskatą jako mienie żydowskie. W zamian prosi o pomoc w ucieczce za granicę. Lisa z wyróżnieniem kończy medycynę i podejmuje etat w klinice. Jej pierwszy w życiu pacjent ma na plecach wyciętą nożem swastykę. To skatowany przez bojówkarzy Goldstein. Lisa obiecuje umierającemu, że zaopiekuje się jego rodziną i pomoże im uciec z Rzeszy. Kilkadziesiąt lat później, czekając na wyniki badań babci, Marianna - czytająca pamiętniki Lisy - zdaje sobie sprawę, że jest w tym samym szpitalu, w którym skonał Goldstein. Marianna odkrywa, że jej życie to stąpanie po śladach Karla i jego siostry. Ten sam dom, te same ulice, uczelnie, szpitale, stale te same kamienie pod stopami.

REKLAMA

Streszczenie odc. 6 „Dom pod Dwoma Orłami”

17 września na Polskę napada Związek Radziecki. Dowódcy Armii Czerwonej namawiają ukraińskich chłopów, by chwytali za broń i samodzielnie wymierzali sprawiedliwość polskim panom. Dla Wasylki to szansa na wybicie się i uzyskanie pozycji, o jakiej marzył. W nocy Zofię budzi walenie do drzwi. Ma kilka chwil na spakowanie rzeczy i opuszczenie dworu. Wraz ze Zbyszkiem oraz małymi bliźniętami zostaje wywieziona w głąb ZSRR. Zaczyna się mordercza podróż w bydlęcych wagonach. Niemal 60 lat później Marianna spotyka się z Uwe, który pomaga jej odczytać pismo Lisy. Z nich dowiadujemy się, Karl, szczęśliwie unika służby na froncie. Zostaje on powołany do Komisji profesora Grundmanna, która ma za zadanie ukryć największe skarby sztuki zrabowane w Polsce. Karlowi w pracy pomaga młoda asystentka, Maria. Natomiast Lisa rodzi Helenkę. Jedzie odwiedzić Petera stacjonującego wraz z oddziałem w garnizonowym miasteczku Generalnej Guberni. Do spotkania niestety nie dochodzi. Podczas patrolu Peter ginie z rąk polskich partyzantów.

Streszczenie odc. 7 „Dom pod Dwoma Orłami”

Trwa mordercza podróż wysiedlonych Polaków w głąb Związku Radzieckiego. Podczas przeładunku na stacji Zbyszek zostaje zwerbowany do pracy przez sowieckich żołnierzy. Transport z jego matką odjeżdża. Zbyszek mając szansę na ucieczkę, decyduje się porzucić Zofię i rodzeństwo. Natomiast w Bresalu Karl, jak dawniej, spędza czas ze swoimi kolegami, teraz członkami Gestapo. Na jednym ze spotkań ogląda film z rozstrzelania więźniów skazanych na śmierć. Jest wstrząśnięty, jak szybko się tym znudził, choć wiedział, że to prawdziwa śmierć. Karl oświadcza się Marii i zostaje przyjęty. Wkrótce jednak miasto zostaje ogłoszone twierdzą i nazywane Festung Breslau. Wśród zabezpieczanych przez komisję Grundmanna dzieł pojawiają się skrzynie pełne złotych zębów, przywiezione z Auschwitz jako tajny depozyt Gestapo. Karl w porozumieniu z SS opracowuje plan ukrycia złota i dzieł sztuki wielkiej wartości w podziemnych skrytkach w górach.

Streszczenie odc. 8 „Dom pod Dwoma Orłami”

REKLAMA

Dzięki pomocy dawnych mieszkańców Nowosioła Paul odnajduje żyjącą jeszcze starą Aksinię. Kobieta pamięta jego rodzinę i opowiada, co wydarzyło się przed laty. Wówczas po wielu tygodniach tułaczki, półżywy Zbyszek powraca do rodzinnej wsi. Teraz rządzonej przez radzieckich okupantów, w związku z czym chłopak musi się ukrywać. A wciąż szalejący z zazdrości o Aksinię Wasylko ma okazję wydać brata. Jednak zamiast tego grozi mu śmiercią jeśli dziewczyna kiedykolwiek zbliży się do niego. Tymczasem w łagrze, gdzieś w Kazachstanie, Zofia walczy o przetrwanie swoje i bliźniąt. Jednak los jej dzieci, jak i wielu innych wywiezionych, wydaje się przesądzony. Straszliwy głód popycha ludzi do niewyobrażalnych czynów. Zdarzają się przypadki kanibalizmu. Nowy pop nawołuje Ukraińców do mordu na polskich sąsiadach. Aksinia narażając własne życie, przychodzi ostrzec Zbyszka. Jest jednak za późno. Ukraińska sotnia napada na starych już i zniedołężniałych rodziców Zofii, których bestialsko morduje. Dom zostaje spalony. Brat Zosi, niewidomy Maurycy, przepada bez śladu.

Streszczenie odc. 9 „Dom pod Dwoma Orłami”

W Domu pod Dwoma Orłami zostaje zatrudniona Fela. To Polka, która ma szpiegować dla gestapo. Lisa szybko nawiązuje z nią jednak porozumienie. Fela pomaga jej opiekować się małą Helenką. Pewnego dnia zrywa ich z łóżek przymusowa ewakuacja. Lisa umieszcza w metalowej kasecie pamiątki oraz pamiętnik, a tę chowa w piwnicy. W mieście panuje chaos i panika. Ludzie pragnący dostać się do pociągu tratują siebie nawzajem. W zamęcie Lisa traci z oczu córeczkę. Nie ma jej wśród tłumu, ani wśród leżących przed stacją ciał zamarzniętych dzieci. Lisa odnajduje ją po powrocie do domu. To Fela uratowała jej córeczkę. Tymczasem do Breslau wkracza Armia Czerwona.

Streszczenie odc. 10 „Dom pod Dwoma Orłami”

Liski przynosi Zofii wyczekiwaną wiadomość - znalazł jej syna, Zbyszka. Jadą do Jeleniej Góry, jednak na miejscu zamiast syna Zofia rozpoznaje w przedstawionym jej mężczyźnie... Wasylkę. Żeby uniknąć zdemaskowania, sięga on po broń, ale Liski jest szybszy. Później Zofia jedzie do Lwowa, udaje jej się spotkać z Aksinią. Kobieta opowiada, że Zbyszek przeżył rzeź, ale został złapany w przez UPA. Później Wasylko upił kompanów i uwolnił go, a Zbyszek w zamian dał mu swoje dokumenty. Brat Zofii, Maurycy, także przeżył ukraińską rzeź. W zakładzie dla nieuleczalnie chorych Zofia spotyka kompletnie łysego, pozbawionego brwi i rzęs staruszka. Mimo jej starań Zofii nie udaje się zabrać brata do Polski. Maurycy jako obywatel radziecki musi żyć i umrzeć w ZSRR. Do Wrocławia przyjeżdża Karl Weber. Jest już stary i żegnając się ze światem, chciałby jeszcze raz pobyć w Domu pod Dwoma Orłami. Gdy Karl widzi młodą Helenę, poznaje natychmiast córkę ukochanej siostry. Zofia i Karl umawiają się na następny dzień, ale Karl umiera w nocy w hotelowym pokoju. Ponad pół wieku później Paul przylatuje z Ukrainy do Wrocławia. Nie są już z Marianną tą samą beztroską, szczęśliwą parą jak niedawno. Są skupieni na tym czego się dowiedzieli o przeszłości swoich rodzin. Marianna uważa, że Helena nie można dłużej bać się okazywania uczuć, bólu, który paraliżował ją przez całe życie. Wyrzucanie z pamięci niemieckiej przeszłości było na nic. Marianna wyznaje matce swoje głębokie uczucie... ale w języku niemieckim. Ujawnienie prawdy wszystkim przynosi ulgę.

Źródło:

www.vod.tvp.pl,

www.filmpolski.pl

Polecamy e-book Pawła Burdzyńskiego pt. „Droga do imperium. Początki Wielkiej Brytanii 1603-1707”:

Paweł Burdzyński
„Droga do imperium. Początki Wielkiej Brytanii 1603-1707”
cena:
Wydawca:
PROMOHISTORIA [Histmag.org]
Liczba stron:
215
Format ebooków:
PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN:
978-83-65156-63-1
REKLAMA
Komentarze

O autorze
Mat. pras.
Ten news powstał w oparciu o informację prasową lub inne materiały poddane opracowaniu redakcyjnemu.

Wszystkie teksty autora
Redakcja
Redakcja Histmag.org

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone