Opublikowano
2011-11-11 13:02
Licencja
Wolna licencja

Droga do niepodległości – kalendarium i zdjęcia

Polska droga do niepodległości: otworzył ją wybuch I wojny światowej, a zakończył… no właśnie, czy naprawdę był to 11 listopada?


Strony:
1 2 3 4 5 6 7

Zobacz też: 11 listopada 1918 i odzyskanie niepodległości przez Polskę

28 lipca 1914

Austro-Węgry wypowiadają wojnę Serbii. W ciągu kilku kolejnych dni działa tzw. efekt domina. Na mocy porozumień sojuszniczych Rosja ogłasza mobilizację wojska przeciwko Austro-Węgrom. W odpowiedzi Niemcy wypowiadają wojnę Rosji, a następnie Francji. Zaborcy stają po dwóch stronach frontu. Rozpoczyna się I wojna światowa.

Początek sierpnia 1914

Naczelne Dowództwa Niemieckie i Austro-Węgierskie wydają odezwę, w której – zwracając się do Polaków mieszkających w zaborze rosyjskim – wzywają do włączania się do sojuszniczych armii państw centralnych. „Wolność Wam niesiemy i niepodległość” piszą. Deklaracje zawarte w odezwie są jednak mgliste.

5-6 sierpnia 1914

Utworzona 3 sierpnia pierwsza kompania kadrowa pod dowództwem Józefa Piłsudskiego wyrusza z Oleandrów pod Krakowem i przekracza granicę pomiędzy Galicją, a Królestwem Polskim. Celem akcji jest wywołanie powstania antyrosyjskiego na terenie Kongresówki. Przedsięwzięcie kończy się niepowodzeniem. Kompania wraca do Krakowa i staje się niebawem zalążkiem Legionów Polskich przy armii austro-węgierskiej.

Oddziały Strzelców w Oleandrach w Krakowie (ze zbiorów Narodowego Archiwum Cyfrowego, sygn. 1-H-156-1)

(ze zbiorów Narodowego Archiwum Cyfrowego, sygn. 1-H-156-2)

(ze zbiorów Narodowego Archiwum Cyfrowego, sygn. 1-H-156-4)

(ze zbiorów Narodowego Archiwum Cyfrowego, sygn. 1-H-156-5)

(ze zbiorów Narodowego Archiwum Cyfrowego, sygn. 1-H-156-7)

Wymarsz Pierwszej Kompanii Kadrowej do Kongresówki - zdobycie Kielc (ze zbiorów Narodowego Archiwum Cyfrowego, sygn. 1-H-159-1)

(ze zbiorów Narodowego Archiwum Cyfrowego, sygn. 1-H-159-4)

(ze zbiorów Narodowego Archiwum Cyfrowego, sygn. 1-H-159-2)

(ze zbiorów Narodowego Archiwum Cyfrowego, sygn. 1-H-158)

Sztab Józefa Piłsudskiego w Kielcach (ze zbiorów Narodowego Archiwum Cyfrowego, sygn. 1-H-159-5)

Tekst ma więcej niż jedną stronę. Przejdź do pozostałych poniżej.

Polecamy e-book: Paweł Rzewuski – „Wielcy zapomniani dwudziestolecia”

Autor: Paweł Rzewuski
Tytuł: „Wielcy zapomniani dwudziestolecia cz.1”

Wydawca: PROMOHISTORIA [Histmag.org]

ISBN: 978-83-934630-0-8

Stron: 58

Formaty: PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)

3,9 zł

(e-book)

Strony:
1 2 3 4 5 6 7
Napisz komentarz
Regulamin komentarzy

Uwaga, wyświetliliśmy tylko ostatnio opublikowane komentarze. Zobacz wszystkie komentarze!

Gość: Historyk |

"Na froncie zachodnim podpisano zawieszenie broni." - To właśnie sprawia, że obchodzimy 11 listopada, a nie inną datę! Dzięki zaprzestanym walkom, nie odbudowie kraju! To właśnie dzięki temu, że staliśmy się "kimś", krajem który nie dał za wygraną i walczył do zawieszenia broni, sprawia, że obchodzimy właśnie 11 listopada!Odpowiedz

Gość: Gimnazjalista z podstawówki. |

Bardzo przydatny materiał.Odpowiedz

Gość: Pawel |

Dlaczego nikt nie mówi prawdy?Odpowiedz

Gość: Piotr |

@ Gość: Pawel
To napisz tą prawdę skoro wiesz więcej...Odpowiedz

Gość: pytanie |

Dlaczego omija się taka prawde, ze do odzyskania niepodleglosci przyczynila się rewolucja w Rosji i , ze rząd komisarzy ludowych wydal dekret uchylający traktat zaborczy. To było chyba ważne dla niepodleglosci Polski? a nawet kluczowe, dlaczego to się perzemilcza?Odpowiedz

Gość: Tak, Waniuszka. |

@ Gość: Gość: pytanieOdpowiedz

Gość: Faurin |

Rada ludowa w 1918 roku (10 listopada) powstaje na terenach Ostrowa Wielkopolskiego i warto to poprawić. Sam Poznań, a więc stolica rejonu, był przeciwny temu ugrupowaniu.Odpowiedz
Tomasz Leszkowicz

Redaktor działu naukowego, członek redakcji merytorycznej portalu od października 2006 roku, redaktor naczelny Histmag.org od grudnia 2014 roku do lipca 2017 roku. Doktorant w Instytucie Historii im. Tadeusza Manteuffla Polskiej Akademii Nauk. Absolwent Instytutu Historycznego i Instytutu Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego. Były członek Zarządu Studenckiego Koła Naukowego Historyków UW. Specjalizuje się w historii dwudziestego wieku (ze szczególnym uwzględnieniem PRL), interesuje się także społeczno-polityczną historią wojska. Z uwagą śledzi zagadnienia związane z pamięcią i tzw. polityką historyczną (dawniej i dziś). Publikował m.in. w „Mówią Wieki”, „Uważam Rze Historia”, „Pamięci.pl”, „Polityce” oraz „Dziejach Najnowszych”. Oprócz historii pasjonuje go rock i poezja śpiewana, jest miłośnikiem kabaretów, książek Ryszarda Kapuścińskiego i Hansa Helmuta Kirsta oraz gier z serii Europa Universalis.

Sebastian Adamkiewicz

Członek redakcji portalu „Histmag.org”, doktor nauk humanistycznych, asystent w dziale historycznym Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi, współpracownik Dziecięcego Uniwersytetu Ciekawej Historii, współzałożyciel i członek zarządu Fundacji Nauk Humanistycznych. Zajmuje się badaniem dziejów staropolskiego parlamentaryzmu oraz kultury i życia elit politycznych w XVI wieku. Interesuje się również zagadnieniami związanymi z dydaktyką historii, miejscem „przeszłości” w życiu społecznym, kulturze i polityce oraz dziejami propagandy. Miłośnik literatury faktu, podróży i dobrego dominikańskiego kaznodziejstwa. Współpracuje - lub współpracował - z portalem onet.pl, czasdzieci.pl, novinka.pl, miesięcznikiem "Uważam Rze Historia".

Wolna licencja – ten materiał został opublikowany na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 3.0 Polska.

Redakcja i autor zezwalają na jego dowolny przedruk i wykorzystanie (również w celach komercyjnych) pod następującymi warunkami: należy wyraźnie wskazać autora materiału oraz miejsce pierwotnej publikacji – Portal historyczny Histmag.org, a także nazwę licencji (CC BY-SA 3.0) wraz z odnośnikiem do jej postanowień. W przypadku przedruku w internecie konieczne jest także zamieszczenie dokładnego aktywnego odnośnika do materiału objętego licencją.

UWAGA: Jeśli w treści artykułu nie zaznaczono inaczej, licencja nie dotyczy ilustracji i filmów dołączonych do materiału – w kwestii ich wykorzystania prosimy stosować się do wskazówek w opisie pod nimi lub – w razie ich braku – o kontakt z redakcją: redakcja@histmag.org