Autor: Grażyna Latos
Tagi: Media, Newsy, Film i telewizja, XVI-XVII wiek, Wyspy Brytyjskie, Europa
Opublikowany: 2008-09-12 12:36
Licencja: wszystkie prawa zastrzeżone

Drugi sezon „Dynastii Tudorów” w HBO

Moda na historię nowożytnej Anglii trwa. Kilka miesięcy temu wspominaliśmy o premierze „Kochanic Króla”. Z kolei za kilka dni rozpocznie się emisja drugiego sezonu historycznego serialu „Dynastia Tudorów”.
REKLAMA

Już w najbliższy wtorek 16 września widzowie stacji HBO będą mogli obejrzeć pierwszy z dziesięciu odcinków drugiego sezonu „Dynastii Tudorów”.

Akcja „Dynastii Tudorów” przeniesie nas w rok 1530 i będzie prowadzić przez siedem kolejnych, ważnych dla Anglii lat. Motyw słynnej dynastii i jeszcze słynniejszego króla Henryka VIII jest wciąż aktualny i szeroko wykorzystywany. Niedawno do kin trafiły „Kochanice Króla” – film, którego recenzja ukazała się w naszym serwisie. W komentarzach pod nią pojawiły się głosy określające temat Tudorów mianem „oklepanego”. Z drugiej strony, pojawiło się pytanie o przyczynę nagłego zainteresowania epoką, która obecnie cieszy się tak dużym powodzeniem wśród twórców brytyjskiej (i nie tylko) kinematografii. Jak zauważył Kamil Janicki, zainteresowanie to może mieć przyczynę w społecznym zapotrzebowaniu na historię - w sytuacji gdy połowa mieszkańców Londynu to obcokrajowcy nie byłoby to niczym dziwnym.

Myślę, że spojrzenie na nową produkcję jako na swoisty powrót do korzeni, mający na celu pomoc w zdefiniowaniu, czy też przedefiniowaniu tożsamości dzisiejszego Brytyjczyka, odbiera problematyce niechlubną łatkę oklepania.

Bohaterem produkcji emitowanej przez HBO będzie oczywiście Henryk VIII, który pod wpływem reformatorskich dzieł Marcina Lutra zostanie prowodyrem wojny. W roli usiłującego unieważnić swoje małżeństwo króla zobaczymy Jonathana Rhys Meyersa. W odrzuconą Katarzynę Aragońską wcieliła się Maria Doyle Kennedy, natomiast jej następczynię, Annę Boleyn, zagrała Natalie Dormer.

Jak dotąd produkcja zdobyła nie tylko uznanie widzów, ale także krytyków, którzy nagrodzili pierwszy sezon dwiema statuetkami Emmy. Sezon drugi to kolejna szansa na nagrody. „Dynastia Tudorów” dostała dwie nominacje do Emmy (casting i kostiumy) oraz dwie nominacje do Złotych Globów (najlepszy serial obyczajowy i najlepszy aktor w serialu obyczajowym). Jak będzie tym razem – zobaczymy.

Jedno jest pewne. „Dynastia Tudorów”, to film o intrydze, romansach, walce o władzę i spiskach. Co będzie z historyczną prawdą? To także się okaże.

Wszystkich, których nowa produkcja zaciekawiła zapraszamy przed ekrany telewizorów. Premiera – wtorek 16 września, godzina 20:10. Kolejne premierowe odcinki będą emitowane we wtorki o tej samej porze, także na kanale HBO. Powtórki - czwartki o 22:00 oraz w niedziele przed 24:00 na kanale HBO2.

Zredagował: Kamil Janicki

REKLAMA
Śledź nas!
Komentarze

O autorze
Grażyna Latos
Absolwentka Szkoły Gender Mainstreaming oraz Akademii Media i Gender w IBL PAN. Jedna z autorek publikacji „20 lat 20 zmian. Kobiety w Polsce w okresie transformacji 1989-2009”. Współpracuje z Fundacją Feminoteką oraz Fundacją Gender Center. Od lipca 2008 roku stała publicystka „Histmaga”. Od marca 2009 do czerwca 2010 w składzie redakcji. Do września 2011 członkini rady merytorycznej.

Wszystkie teksty autora
Pierwszy polski portal historyczny
ISSN: 1896-8651
Wydawca portalu
Michał Świgoń PROMOHISTORIA
ul. Koźmiana 2/89
01-606 Warszawa
NIP 626-281-54-56
Numer konta: PL 33 1140 2004 0000 3802 7410 0716
Patronaty
Jak uzyskać patronat
Kontakt z redakcją
Mateusz Balcerkiewicz
redaktor naczelny
Reklamuj się u nas
Oferta reklamowa
Konkursy
Nasze konkursy