Autor: Magdalena Mikrut-Majeranek
Tagi: Ciekawostki i rocznice, Pamięć zbiorowa i polityka historyczna, Historia kultury i sztuki, II wojna światowa
Opublikowany: 2022-09-17 10:12
Licencja: wszystkie prawa zastrzeżone

Dziś Światowy Dzień Sybiraka. Zobaczcie, jak upamiętniono Sybiraków w malarstwie! [Galeria]

17 września przypada Światowy Dzień Sybiraka. Święto to zostało ustanowione przez Sejm RP w 2013 roku, a obchodzone jest w rocznicę napaści radzieckiej na Polskę z 1939 roku. Jednakże już wcześniej Związek Sybiraków, czyli polska organizacja grupująca byłych zesłańców, celebrowała Dzień Sybiraka. Tematykę dotyczącą polskich zesłańców na Sybir podejmowało wielu znanych polskich malarzy. Zobaczcie niektóre z tych wyjątkowych obrazów!
REKLAMA
Piotr Stachowicz "Pochód na Sybir".
Domena publiczna

Deportacje Polaków w głąb Związku Sowieckiego kojarzą się głównie z sytuacją, która miała miejsce podczas II wojny światowej, po agresji ZSRR na Polskę. Przypomnijmy, że 10 lutego 1940 roku rozpoczęła się pierwsza masowa deportacja Polaków na Sybir, którą nadzorowało NKWD. Do Związku Sowieckiego wywieziono wówczas około 140 tys. mieszkańców ziem polskich. To jednak nie wszystko. Nie można zapominać o tym, że wywózki praktykowano także wcześniej. Rozpoczęły się już w XVII wieku. Jednak pierwsze masowe zesłanie na Syberię dotyczyło uczestników konfederacji barskiej. Grupa ta liczyła ok.10 tysięcy osób. W późniejszym okresie w głąb Rosji przesiedlano m.in. powstańców, którzy uczestniczyli w insurekcji kościuszkowskiej, powstaniu listopadowym oraz w powstaniu styczniowym. Następnie na przełomie XIX i XX wieku na wschód wywożono działaczy konspiracji niepodległościowej.

- Sejm Rzeczypospolitej Polskiej upamiętnia tych, którzy tam zginęli, tych, którym udało się powrócić do Ojczyzny, tych, którzy osiedli w różnych częściach świata, oraz tych, którzy pozostali w miejscu swego zesłania, gdzie kultywowali polskość - napisano w uchwale.

W 2013 roku zdecydowano się upamiętnić Sybiraków. 27 września 2013 roku posłowie byli zgodni. Zdecydowano wówczas, że 17 września przypadać będzie Dzień Sybiraka. W ten sposób chciano oddać hołd wszystkim Polakom zesłanym na Syberię oraz inne tereny Rosji i Związku Sowieckiego.

- Po wojnie część Polaków wróciła do Ojczyzny. Kultywowanie pamięci o śmierci i cierpieniach Wschodzie było jednak zakazane. Dopiero w 1988 roku możliwa była reaktywacja Związku Sybiraków, który podobnie jak przed wojną szerzy prawdę historyczną o losach Polaków na Wschodzie. W bieżącym roku przypada 25. rocznica reaktywowania Związku Sybiraków - czytamy w uzasadnieniu projektu.

Podkreślono też, że "stanowienie przez Sejm RP Dnia Sybiraka będzie wyrazem pamięci o naszych rodakach oraz o ich tragicznych przeżyciach – barbarzyńskich wywózkach, ekstremalnych warunkach życia w głębi Rosji, śmierci, cierpieniu, niewolniczej pracy oraz ciągłej walce o własną godność i utrzymanie Polskości". Tak też się stało.

Zobaczcie galerię!

Źródła:

www.sybiracyzg.pl

www.ipn.gov.pl

Uchwała Sejmu RP w sprawie ustanowienia 17 września Dniem Sybiraka

Polecamy e-book Izabeli Śliwińskiej-Słomskiej – „Trylogia Sienkiewicza. Historia prawdziwa”

Izabela Śliwińska-Słomska
„Trylogia Sienkiewicza. Historia prawdziwa”
14,90 zł
Wydawca: PROMOHISTORIA [Histmag.org]
Liczba stron: 128
Format ebooków: PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN: 978-83-65156-55-6
REKLAMA
Śledź nas!
Komentarze

O autorze
Magdalena Mikrut-Majeranek
Doktor nauk humanistycznych, kulturoznawca, historyk i dziennikarz. Autorka monografii "Historia Rozbarku i parafii św. Jacka w Bytomiu" oraz współautorka książek "Miasto jako wielowymiarowy przedmiot badań" oraz "Polityka senioralna w jednostkach samorządu terytorialnego", a także licznych artykułów naukowych. Miłośniczka teatru tańca współczesnego i dobrej literatury. Zastępca redaktora naczelnego portalu Histmag.org.

Wszystkie teksty autora
Pierwszy polski portal historyczny
ISSN: 1896-8651
Wydawca portalu
Michał Świgoń PROMOHISTORIA
ul. Koźmiana 2/89
01-606 Warszawa
NIP 626-281-54-56
Numer konta: PL 33 1140 2004 0000 3802 7410 0716
Patronaty
Jak uzyskać patronat
Kontakt z redakcją
Mateusz Balcerkiewicz
redaktor naczelny
Reklamuj się u nas
Oferta reklamowa
Konkursy
Nasze konkursy