Dziś Światowy Dzień Sybiraka. Zobaczcie, jak upamiętniono Sybiraków w malarstwie! [Galeria]

opublikowano: 2022-09-17 10:12
wszystkie prawa zastrzeżone
poleć artykuł:
17 września przypada Światowy Dzień Sybiraka. Święto to zostało ustanowione przez Sejm RP w 2013 roku, a obchodzone jest w rocznicę napaści radzieckiej na Polskę z 1939 roku. Jednakże już wcześniej Związek Sybiraków, czyli polska organizacja grupująca byłych zesłańców, celebrowała Dzień Sybiraka. Tematykę dotyczącą polskich zesłańców na Sybir podejmowało wielu znanych polskich malarzy. Zobaczcie niektóre z tych wyjątkowych obrazów!
REKLAMA
Piotr Stachowicz "Pochód na Sybir".

Deportacje Polaków w głąb Związku Sowieckiego kojarzą się głównie z sytuacją, która miała miejsce podczas II wojny światowej, po agresji ZSRR na Polskę. Przypomnijmy, że 10 lutego 1940 roku rozpoczęła się pierwsza masowa deportacja Polaków na Sybir, którą nadzorowało NKWD. Do Związku Sowieckiego wywieziono wówczas około 140 tys. mieszkańców ziem polskich. To jednak nie wszystko. Nie można zapominać o tym, że wywózki praktykowano także wcześniej. Rozpoczęły się już w XVII wieku. Jednak pierwsze masowe zesłanie na Syberię dotyczyło uczestników konfederacji barskiej. Grupa ta liczyła ok.10 tysięcy osób. W późniejszym okresie w głąb Rosji przesiedlano m.in. powstańców, którzy uczestniczyli w insurekcji kościuszkowskiej, powstaniu listopadowym oraz w powstaniu styczniowym. Następnie na przełomie XIX i XX wieku na wschód wywożono działaczy konspiracji niepodległościowej.

- Sejm Rzeczypospolitej Polskiej upamiętnia tych, którzy tam zginęli, tych, którym udało się powrócić do Ojczyzny, tych, którzy osiedli w różnych częściach świata, oraz tych, którzy pozostali w miejscu swego zesłania, gdzie kultywowali polskość - napisano w uchwale.

W 2013 roku zdecydowano się upamiętnić Sybiraków. 27 września 2013 roku posłowie byli zgodni. Zdecydowano wówczas, że 17 września przypadać będzie Dzień Sybiraka. W ten sposób chciano oddać hołd wszystkim Polakom zesłanym na Syberię oraz inne tereny Rosji i Związku Sowieckiego.

- Po wojnie część Polaków wróciła do Ojczyzny. Kultywowanie pamięci o śmierci i cierpieniach Wschodzie było jednak zakazane. Dopiero w 1988 roku możliwa była reaktywacja Związku Sybiraków, który podobnie jak przed wojną szerzy prawdę historyczną o losach Polaków na Wschodzie. W bieżącym roku przypada 25. rocznica reaktywowania Związku Sybiraków - czytamy w uzasadnieniu projektu.

Podkreślono też, że "stanowienie przez Sejm RP Dnia Sybiraka będzie wyrazem pamięci o naszych rodakach oraz o ich tragicznych przeżyciach – barbarzyńskich wywózkach, ekstremalnych warunkach życia w głębi Rosji, śmierci, cierpieniu, niewolniczej pracy oraz ciągłej walce o własną godność i utrzymanie Polskości". Tak też się stało.

Zobaczcie galerię!

Źródła:

www.sybiracyzg.pl

www.ipn.gov.pl

Uchwała Sejmu RP w sprawie ustanowienia 17 września Dniem Sybiraka

Polecamy e-book Izabeli Śliwińskiej-Słomskiej – „Trylogia Sienkiewicza. Historia prawdziwa”

Izabela Śliwińska-Słomska
„Trylogia Sienkiewicza. Historia prawdziwa”
cena:
14,90 zł
Wydawca:
PROMOHISTORIA [Histmag.org]
Liczba stron:
128
Format ebooków:
PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN:
978-83-65156-55-6

Książka dostępna również jako audiobook!

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Magdalena Mikrut-Majeranek
Doktor nauk humanistycznych, kulturoznawca, historyk i dziennikarz. Autorka książki "Henryk Konwiński. Historia tańcem pisana" (2022), monografii "Historia Rozbarku i parafii św. Jacka w Bytomiu" (2015) oraz współautorka książek "Miasto jako wielowymiarowy przedmiot badań" oraz "Polityka senioralna w jednostkach samorządu terytorialnego", a także licznych artykułów naukowych. Miłośniczka teatru tańca współczesnego i dobrej literatury. Zastępca redaktora naczelnego portalu Histmag.org.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone