Dziś Święto Kawalerii Polskiej
Święto zostało ustanowione decyzją Ministra Obrony Narodowej 9 października 2009 r. Pomysłodawcą były władze gminy Komarów, Stowarzyszenie „Bitwa pod Komarowem” oraz inne formacje nawiązujące do tradycji kawaleryjskich. Według kalendarza przypada ono 31 sierpnia, w tym roku jednak główne uroczystości warszawskie zostaną zorganizowane w sobotę i niedzielę.
Kolumna 130 koni przemaszeruje z kompleksu wojskowego przy ul. Kozielskiej na pl. Piłsudskiego, gdzie o 16:00 odbędzie się capstrzyk z Apelem Pamięci. Wezmą w nim udział zarówno kawaleryjskie oddziały reprezentacyjne WP jak i miłośnicy tradycji jeździeckich. W niedzielę na hipodromie przy ul. Kozielskiej odbędą się pokazy kawaleryjskie, Memoriał Armii Krajowej, zabawy o tematyce wojskowej oraz wystawy plenerowe.
Święto Kawalerii Polskiej upamiętnia bitwę pod Komarowem stoczoną 31 sierpnia 1920 r. między wycofującą się spod Zamościa legendarną Armią Konną Siemiona Budionnego a zagradzającą jej drogę 1 Dywizją Jazdy gen. Juliusza Rómmla. Naprzeciwko dobrze uzbrojonej, 6-tysięcznej jednostki bolszewickiej stanęło ok. 1,5 tys. ułanów polskich. W całodniowej bitwie, na którą składało się wielu brawurowych szarż i zażartych pojedynków, górę wzięli kawalerzyści polscy, zmuszając Konarmię do ucieczki i łamiąc jej sprawność bojową. Było to najwspanialsze zwycięstwo jazdy polskiej w XX wieku i jedno z największych w historii tej formacji.
Zapraszamy także do udziału w ankiecie na naszym profilu !/histmag.org w serwisie Facebook: Które zwycięstwo polskiej kawalerii uważasz za najwspanialsze?
Źródło: komarow.pl, rp.pl, dgw.wp.mil.pl, legia-kozielska.pl.
Zobacz też:
Autorem zdjęcia jest Bartłomiej Międzybrodzki, licencja znajdująca się pod artykułem obejmuje również fotografie.