Dziś Święto Kawalerii Polskiej

opublikowano: 2011-09-03, 00:09
wolna licencja
Ten weekend stać będzie pod znakiem świetnej polskiej jazdy. Święto Kawalerii Polskiej, obchodzone w tym roku 3 i 4 września, upamiętnia zwycięstwo Dywizji gen. Juliusza Rómmla nad Armią Konną Budionnego pod Komarowem w sierpniu 1920 r.
reklama

Święto zostało ustanowione decyzją Ministra Obrony Narodowej 9 października 2009 r. Pomysłodawcą były władze gminy Komarów, Stowarzyszenie „Bitwa pod Komarowem” oraz inne formacje nawiązujące do tradycji kawaleryjskich. Według kalendarza przypada ono 31 sierpnia, w tym roku jednak główne uroczystości warszawskie zostaną zorganizowane w sobotę i niedzielę.

Kolumna 130 koni przemaszeruje z kompleksu wojskowego przy ul. Kozielskiej na pl. Piłsudskiego, gdzie o 16:00 odbędzie się capstrzyk z Apelem Pamięci. Wezmą w nim udział zarówno kawaleryjskie oddziały reprezentacyjne WP jak i miłośnicy tradycji jeździeckich. W niedzielę na hipodromie przy ul. Kozielskiej odbędą się pokazy kawaleryjskie, Memoriał Armii Krajowej, zabawy o tematyce wojskowej oraz wystawy plenerowe.

Kawalerzyści w czasie defilady z okazji Święta Niepodległości, Warszawa, 2010 r. (fot. B. Międzybrodzki).

Święto Kawalerii Polskiej upamiętnia bitwę pod Komarowem stoczoną 31 sierpnia 1920 r. między wycofującą się spod Zamościa legendarną Armią Konną Siemiona Budionnego a zagradzającą jej drogę 1 Dywizją Jazdy gen. Juliusza Rómmla. Naprzeciwko dobrze uzbrojonej, 6-tysięcznej jednostki bolszewickiej stanęło ok. 1,5 tys. ułanów polskich. W całodniowej bitwie, na którą składało się wielu brawurowych szarż i zażartych pojedynków, górę wzięli kawalerzyści polscy, zmuszając Konarmię do ucieczki i łamiąc jej sprawność bojową. Było to najwspanialsze zwycięstwo jazdy polskiej w XX wieku i jedno z największych w historii tej formacji.

Zapraszamy także do udziału w ankiecie na naszym profilu !/histmag.org w serwisie Facebook: Które zwycięstwo polskiej kawalerii uważasz za najwspanialsze?

Źródło: komarow.pl, rp.pl, dgw.wp.mil.pl, legia-kozielska.pl.

Zobacz też:

Autorem zdjęcia jest Bartłomiej Międzybrodzki, licencja znajdująca się pod artykułem obejmuje również fotografie.

reklama
Komentarze
o autorze
Tomasz Leszkowicz
Doktor historii, absolwent Uniwersytetu Warszawskiego. Publicysta Histmag.org, redakcji merytorycznej portalu w l. 2006-2021, redaktor naczelny Histmag.org od grudnia 2014 roku do lipca 2017 roku. Specjalizuje się w historii dwudziestego wieku (ze szczególnym uwzględnieniem PRL), interesuje się także społeczno-polityczną historią wojska. Z uwagą śledzi zagadnienia związane z pamięcią i tzw. polityką historyczną (dawniej i dziś). Autor artykułów w czasopismach naukowych i popularnych. W czasie wolnym gra w gry z serii Europa Universalis, słucha starego rocka i ogląda seriale.
Mat. pras.
Ten news powstał w oparciu o informację prasową lub inne materiały poddane opracowaniu redakcyjnemu.

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści, zawsze za darmo.

Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2024 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone