Ekoaktywiści wzięli na cel Stonehenge. Są zniszczenia

opublikowano: 2024-06-20 08:04
wszystkie prawa zastrzeżone
poleć artykuł:
Neolityczne kręgi tworzące jedno z najsłynniejszych stanowisk archeologicznych na świecie zostały spryskane pomarańczową farbą. Aktu wandalizmu dokonali działacze z organizacji Just Stop Oil. Szacowane są straty.
REKLAMA
Stonehenge zostało zdewastowane pomarańczową farbą (fot. Tinytimrazz)

W środę 19 czerwca działacze grupy Just Stop Oil (domagającej się od rządu brytyjskiego zaprzestania wydobycia paliw kopalnych) dopuścili się ataku na słynne brytyjskie megality. Stało się to na dzień przed planowanymi obchodami przesilenia letniego. Mimo błyskawicznej reakcji osób znajdujących się w pobliżu, nie udało się zapobiec zniszczeniu. Kamienne kręgi zostały pokryte pomarańczową farbą proszkową.

Jak czytamy w komunikacie Wiltshire Police dwie osoby podejrzane o dokonanie przestępstwa, zostały już aresztowane. Zdarzenie jest obszernie komentowane w brytyjskich mediach. Odniósł się do niego również premier Rishi Sunak, który określił je jako:

Haniebny akt wandalizmu wobec jednego z najstarszych i najważniejszych zabytków w Wielkiej Brytanii i na świecie (...) Just Stop Oil powinno wstydzić się swoich aktywistów.

Ekoaktywiści przekonują, że do ataku użyli łatwej do zmycia pomarańczowej mąki kukurydzianej. Kuratorzy zabytku szacują obecnie rozmiary zniszczeń.

Przypomnijmy, że Stonehenge od 1986 roku jest wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. To jedno z najpopularniejszych stanowisk archeologicznych na świecie, które co roku przyciąga ponad milion turystów.

Nagranie z incydentu udostępniła organizacja, której członkowie stoją za wandalizmem.

Zobacz też:

Źródła:

euronews.com

independent.co.uk

theguardian.com

tvn24.pl

wiltshire.police.uk

POLECAMY

Zapisz się za darmo do naszego cotygodniowego newslettera!

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Redakcja
Redakcja Histmag.org

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone