„Endecja – nowoczesny ruch zachowawczy?” – debata w Łodzi

opublikowano: 2018-10-26 09:51
wszystkie prawa zastrzeżone
poleć artykuł:
W ramach cyklu „Przystanki do Niepodległej” Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi zaprasza na debatę „Endecja – nowoczesny ruch zachowawczy?”. Gośćmi spotkania będą Michał Przeperski (Biuro Badań Historycznych IPN) i dr Kamil Śmiechowski (Instytut Historii UŁ). Spotkanie odbędzie się w czwartek 8 listopada 2018 o godz. 18:15 w siedzibie głównej Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi, przy ul. Gdańskiej 13.
REKLAMA

Gdyby w 1926 wybory miały się odbywać wyłącznie na terenach leżących w granicach dzisiejszej Polski niechybnie ich zwycięzcą byłaby endecja. Powstały na przełomie XIX i XX wieku ruch, redefiniował walkę o wolność opierając się na ideach pozytywistycznych, z drugiej jednak sięgał do polskiej tradycji i kultury, tworząc z niej centrum swoich rozważań. Endecja tworzyła ruch nacjonalistyczny w pełni tego słowa znaczeniu. Nie obcy był jej antysemityzm, fascynacja etnicznością czy homogenicznością społeczeństw.

Na ile endecji udało się opanować umysły Polaków? Czy endecja uformowała nasz sposób myślenia o państwie i rzeczywistości? Co było fundamentem popularności endecji i jak zmieniała się ideologia narodowej demokracji? Czy był to ruch wsteczny, ceniący ludowy konserwatyzm, czy może modernistyczny wprowadzający do dyskursu politycznego całą gamę nowych pojęć i idei. Czy wraz z upadkiem II RP endecja przepadła, czy może jego kontynuatorem była PZPR? Na te i inne pytania odpowiedzą były redaktor naczelny Histmag.org Michał Przeperski (Biuro Badań Historycznych IPN) oraz dr Kamil Śmiechowski z IH UŁ

Więcej informacji na stronie wydarzenia na Facebooku!.

REKLAMA
Komentarze

O autorze

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone