Autor: Roman Sidorski
Tagi: Newsy, Historia nauki i techniki, II wojna światowa, Półwysep Iberyjski, Niemcy, Austria, Szwajcaria, Europa
Opublikowany: 2008-10-24 15:44
Licencja: wolna licencja

Enigma pomogła Franco

W Hiszpanii odnaleziono 26 maszyn szyfrujących „Enigma”, które gen. Franco kupił od hitlerowskich Niemiec. Większość z nich jest sprawna do dzisiaj.
REKLAMA

Po wybuchu frankistowskiej rebelii w lipcu 1936 r. szybko okazało się, że do wygrania wojny domowej potrzebna jest sprawna koordynacja działań wojsk walczących na różnych, oddalonych od siebie frontach. Używane w Hiszpanii kody były niezbyt skomplikowane, na dodatek obie strony stosowały te same szyfry.

Franco kupił początkowo od Niemców 10 maszyn Enigma w ich komercyjnej wersji, skonstruowanej w 1920 r. Hitler nie ufał w pełni hiszpańskiemu generałowi i obawiał się, że ściśle tajny, wojskowy typ Enigmy używany przez niemieckie wojsko mógłby wpaść w ręce Brytyjczyków lub Rosjan. Nawet ta mniej skomplikowana wersja dała jednak frankistom dużą przewagę, a republikanom nigdy nie udało się przełamać używanych przez wroga szyfrów. Ta sztuka udała się w 1937 r. w Wielkiej Brytanii Alfredowi Dilwynowi Knoksowi, ale nie zdecydowano się wówczas przekazać informacji republikanom.

Franco był na tyle zadowolony z Enigmy, że kupił w sumie aż 50 jej egzemplarzy, które były używane do lat 50 ubiegłego wieku. Niektóre z tych maszyn są dziś eksponowane w hiszpańskich muzeach, zaś 26 odkrytych w tym tygodniu zostało odnalezionych przez dziennikarzy „El País” na strychu dawnej kwatery głównej hiszpańskiej armii podczas sporządzania inwentarza.

Źródło:

REKLAMA
Śledź nas!
Komentarze

O autorze
Roman Sidorski
Historyk, redaktor, popularyzator historii. Absolwent Uniwersytetu Adama Mickiewicza. Przez wiele lat związany z „Histmagiem” jako jego współzałożyciel i członek redakcji. Jest współautorem książki „Źródła nienawiści. Konflikty etniczne w krajach postkomunistycznych” (2009). Współpracował jako redaktor i recenzent z oficynami takimi jak Bellona, Replika, Wydawnictwo Poznańskie oraz Wydawnictwo Znak. Poza „Histmagiem”, publikował między innymi w „Uważam Rze Historia”.

Wszystkie teksty autora
Pierwszy polski portal historyczny
ISSN: 1896-8651
Wydawca portalu
Michał Świgoń PROMOHISTORIA
ul. Koźmiana 2/89
01-606 Warszawa
NIP 626-281-54-56
Numer konta: PL 33 1140 2004 0000 3802 7410 0716
Patronaty
Jak uzyskać patronat
Kontakt z redakcją
Mateusz Balcerkiewicz
redaktor naczelny
Reklamuj się u nas
Oferta reklamowa
Konkursy
Nasze konkursy