Etruskie miasto odnalezione
Fanum Voltumnae — świątynia, targowisko i centrum polityczne — było położone w górnej części doliny Tybru. W miejscu, gdzie niegdyś znajdowało się miasto, odkryto otoczony murem teren sanktuarium, szerokie na pięć metrów etruskie drogi, ołtarz oraz fundamenty wielu rzymskich budynków, które leżały pod ziemią przez dwa tysiące lat.
Po tym jak zakończono tegoroczny sezon wykopaliskowy i przykryto ruiny, by chronić je przed wpływem zimowej aury.
— Jestem przekonana, że po raz pierwszy zidentyfikowaliśmy jedno z najważniejszych miejsc starożytnego świata — powiedziała BBC profesor Simonetta Stopponi z Uniwersytetu w Maceracie.
Fanum Voltumnae było znane w świecie antycznym jako miejsce kultu religijnego i spotkań przedstawicieli 12 członków Ligi Etruskiej, konfederacji miast środkowej Italii. Zbierali się oni każdej wiosny, by wybrać swojego przywódcę. Liwiusz wspomina o mieście i podkreśla jego wagę przynajmniej pięć razy. Niestety, rzymski historyk nie podał jego położenia i pamięć o tym miejscu zanikła.
Absolutną pewność, że odnalezione miasto to Fanum Voltumnae można zdobyć jedynie poprzez odkrycie inskrypcji poświęconych etruskiemu bogowi Woltumnie, najważniejszemu bóstwu czczonemu przez mieszkańców tej części Italii. Jak na razie wykopano jedynie przedmioty związane z kultem religijnym, jak małe brązowe statuetki bądź płytki terakotowe ze świątynnych dachów.
Pomimo braku pisemnych dowodów, profesor Soppani uważa, iż naprawdę udało się odnaleźć pozostałości starożytnego Fanum Voltumnae. Kolejne prace wykopaliskowe planowane są na przyszły rok.
Więcej informacji na stronie BBC.