Ewa Kassala – „Czas potęgi” – recenzja i ocena

opublikowano: 2023-12-20 10:58
wolna licencja
poleć artykuł:
Ewa Kassala kontynuuje wypełnioną magią opowieść o wielkich przemianach w czasach Mieszka I. Czy dawne słowiańskie wierzenia mają szanse w starciu z nową wiarą?
REKLAMA

Ewa Kassala – „Czas potęgi” – recenzja i ocena

Ewa Kassala
„Czas potęgi”
nasza ocena:
8/10
cena:
49,90 zł
Wydawca:
Grupa Wydawnicza Sonia Draga
Rok wydania:
2023
Okładka:
miękka ze skrzydełkami
Liczba stron:
344
Premiera:
25.10.2023
Format:
150 × 230 [mm]
ISBN:
978-83-8230-615-6
EAN:
9788382306156

W pierwszym tomie cyklu „Słowiański szlak” Ewy Kassali zatytułowanym „Czas bogini” autorka przeniosła nas do czasów pierwszych Piastów, świata dawnych pogańskich wierzeń i początków chrystianizacji. Mieszko I przyjmując chrzest włączył państwo w krąg zachodniej, chrześcijańskiej cywilizacji, natomiast jego siostra Mira, kapłanka i Strażniczka Chramu, walczyła o zachowanie starej wiary i zwyczajów. Drugi tom cyklu, „Czas potęgi” opowiada o dalszych losach bohaterów i przemianach kulturowych zachodzących w państwie Polan w drugiej połowie X wieku.

W tej części Ewa Kassala skupiła się na postaci Mieszka I i ukazaniu rosnącej potęgi jego państwa. Przedstawia wydarzenia historyczne począwszy od narodzin syna Bolesława i zwycięstw nad Wichmanem i Wolinianami oraz Hodonem pod Cedynią, przez wątki polityczne dotyczące związków z cesarzami rzymskimi, małżeństwa z Dobrawą i Odą, aż po powstanie dokumentu Dagome iudex. Umiejętnie wplata w swoją opowieść elementy fikcyjne dotyczące życia prywatnego Mieszka, między innymi związku z Raganą, wiedźmą i strażniczką oraz jego przeżyć wewnętrznych. Maluje obraz władcy silnego i mądrego, ale jednocześnie rozdartego pomiędzy dwoma światami i pragnącego jak najlepiej dla swojego państwa. Drogą do tego jest według niego zbliżenie do zachodniego, chrześcijańskiego świata.

„Czas potęgi” ukazuje początki procesu chrystianizacji na ziemiach Piastów, postępującego w głównej mierze za sprawą Dobrawy i Jordana, którzy nie szczędzą wysiłków, aby nawracać pogańskich poddanych. Autorka pisząc o zachodzących przemianach kulturowych zwraca uwagę na aspekty urbanistyczne i architektoniczne, opisując rozbudowy grodów i miast, powstawanie kościołów, fundacje Dobrawy i Mieszka. W kontrze do tych działań stoją strażniczki z Wyspy, kapłanki pogańskich bogów, którym przewodzi Mira, siostra Mieszka.

REKLAMA

Starają się ocalić wiarę przodków, choć zadanie to staje się coraz trudniejsze, gdy coraz więcej ludzi przyjmuje chrzest, a sam władca, choć nie całkiem wyrzekł się dawnej religii, jednoznacznie opowiada się za nową wiarą i obyczajami. „Czas potęgi” ukazuje dalsze losy znanych z poprzedniej części Miry, Bogny i Ragany, reprezentujących silne kobiece postaci, których wątki łączą się z elementami fantastycznymi, dawnymi obrzędami, magią i bogami. W powieści Ewy Kassali ich moc i działania niejednokrotnie stanowią siłę napędową dla wydarzeń, czyniąc z nich postacie o niebagatelnym znaczeniu.

Recenzowana książka ukazuje fikcyjną (i momentami fantastyczną) historię ziem polskich po przyjęciu chrztu. Ewa Kassala oparła się w tworzeniu swojej opowieści na opracowaniach archeologicznych i wiedzy specjalistów, aby ukazywane wydarzenia i miejsca oddać jak najwierniej i zgodnie z wynikami badań. Publikacja nie zawiera bibliografii, ale w przypisach i tekście znajdują się objaśnienia i odniesienia do źródeł. Autorka nakreśliła również tło, opisując wygląd najważniejszych ówczesnych miast i grodów, jak Gniezno, Giecz, Ostrów Lednicki czy Wrocław oraz wydarzenia i wątki polityczne zdecydowanie wzbogacające opowieść o szerszy kontekst. Miejscami naiwne lub uproszczone spojrzenie na historię (zwłaszcza w kontekście małżeństwa Mieszka i Dobrawy), zważywszy, że nie jest to pozycja popularnonaukowa, nie razi przesadnie i nie psuje dobrego wrażenia z lektury.

Jednym z najważniejszych elementów książki pozostaje ukazanie dawnych słowiańskich wierzeń i świata bogów oraz kapłanek. Zdecydowany nacisk kładzie na podkreślenie kobiecej siły i sprawczości swoich bohaterek, które pozornie ponoszą klęskę w walce z chrześcijaństwem. Druga część cyklu „Słowiański szlak” stanowi udaną i spójną z poprzedniczką kontynuację „Czasu bogini”. To równie ciekawa i wciągająca pozycja. Zdecydowanie polecam!

Zainteresowała Cię nasza recenzja? Zamów książkę Ewy Kassali „Czas potęgi” bezpośrednio pod tym linkiem, dzięki czemu w największym stopniu wesprzesz działalność wydawcy lub w wybranych księgarniach internetowych:

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Iwona Szymichowska
Absolwentka historii sztuki i studentka filologii germańskiej. Interesuje się sztuką dawną oraz popkulturą.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone