Opublikowano
2017-12-17 09:08
Licencja
Wolna licencja

Ewangeliccy biskupi poprosili o wycofanie z Sejmu wniosków ws. 500 lat Reformacji

Biskupi Kościołów ewangelickich w Polsce zwrócili się w piątek w liście otwartym z prośbą o wycofanie z Sejmu wniosków dot. upamiętnienia 500-lecia Reformacji. W liście tym wyrazili także rozczarowanie spowodowane przebiegiem debaty nad projektem uchwały upamiętniającej ów jubileusz.


14 grudnia Sejm odrzucił uchwałę dot. upamiętnienia 500-lecia Reformacji. Jej przyjęcie przez aklamację zablokowała Anna Maria Siarkowska (Partia Republikańska, klub parlamentarny PiS). Posłanka powiedziała również na mównicy sejmowej: „Uważam, że radosne świętowanie wydarzeń, które podzieliły Kościół, to niedobry pomysł. Dziękuję”. Projekt uchwały został skierowany do komisji kultury na wniosek przewodniczącego klubu PiS Ryszarda Terleckiego.

W związku z wydarzeniami w Sejmie przedstawiciele trzech Kościołów ewangelickich w Polsce wystosowali list otwarty, którego pełną treść zamieszczamy poniżej:

Sejm RP Zgromadzenie posłów i senatorów w sali plenarnej Sejmu (fot. Katarzyna Czerwińska, opublikowano na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 3.0 Polska)

LIST OTWARTY
trzech Kościołów ewangelickich w Polsce
w sprawie sposobu procedowania przez Sejm
projektu uchwały upamiętniającej Jubileusz 500 lat Reformacji

Marszałek Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej
Marek Kuchciński

Klub parlamentarny Nowoczesna

Klub parlamentarny PSL

W imieniu Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP, Kościoła Ewangelicko-Reformowanego w RP i Kościoła Ewangelicko-Metodystycznego w RP z uznaniem odnosimy się do inicjatywy klubów parlamentarnych PSL i Nowoczesna oraz Konwentu Seniorów Sejmu w sprawie uchwały dotyczącej upamiętnienia przypadającego w 2017 roku 500-lecia Reformacji (druk 2133 z 14 grudnia 2017 r.). Tym niemniej zwracamy się z prośbą o wycofanie złożonych wniosków.

Reprezentując nasze Kościoły, składamy podziękowanie Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej Andrzejowi Dudzie, który objął Patronatem Honorowym Centralne Obchody Jubileuszu Reformacji, które odbyły się w Warszawie w dniach 26-29 października 2017 r. Dziękujemy również za udział w uroczystej sesji jubileuszowej na Zamku Królewskim. W wygłoszonym tam orędziu Prezydent Duda podkreślił, że jego obecność podczas uroczystości jest świadectwem wspólnoty, bliskości i braterstwa, które łączą wszystkich Polaków. Przypomniał również, że ewangelicy trwale wpisali się w historię państwa i narodu polskiego.

Dziękujemy Senatowi Rzeczypospolitej Polskiej za uchwałę z 1 lutego 2017 r. upamiętniającą 500-lecie obecności protestantów na ziemiach polskich.

Dziękujemy Sejmikom Województw: Śląskiego, Dolnośląskiego i Warmińsko-Mazurskiego za podjęcie jubileuszowych uchwał i rezolucji. Istotne znaczenie ma dla nas również to, że samorządy lokalne niektórych miast włączyły się czynnie w obchody Jubileuszu Reformacji, doceniając wkład ewangelików w rozwój kultury, przemysłu i edukacji w regionach.

Serdeczne podziękowania kierujemy do Kościoła rzymskokatolickiego, który razem z nami – zarówno na arenie międzynarodowej, jak i w Polsce – obchodził Jubileusz 500 lat Reformacji. Dzięki temu wydarzenie to odbywało się w duchu ekumenizmu, miłości i braterstwa. Myślimy tu zarówno o papieżu Franciszku i jego obecności podczas uroczystości jubileuszowych w Lund w Szwecji, jak i o Prymasie Polski ks. abp. Wojciechu Polaku, który był członkiem Komitetu Honorowego obchodów w Polsce i uczestniczył w wielu wydarzeniach Roku Reformacji. W gronie przedstawicieli Kościoła rzymskokatolickiego obecnych podczas uroczystości w różnych diecezjach i miastach znaleźli się duchowni tego Kościoła na czele z biskupami, a także pracownicy naukowi uczelni katolickich, organizując i współorganizując konferencje i sympozja.

Jesteśmy wdzięczni Kościołom Polskiej Rady Ekumenicznej i innym Kościołom chrześcijańskim w Polsce za obecność i towarzyszenie nam w Roku Jubileuszu Reformacji. Mamy nadzieję, że spotkania jubileuszowe pozwoliły lepiej nam się poznać, nawiązać przyjaźnie, porozmawiać o trudnych sprawach, przełamać uprzedzenia i uczyć się od siebie nawzajem. Życzymy sobie, aby to, co udało się wypracować przez lata prowadzonego w Polsce dialogu ekumenicznego, służyło dalszemu zbliżeniu.

W kontekście wspomnianych wydarzeń z rozczarowaniem przyjęliśmy przebieg debaty nad projektem uchwały upamiętniającej Jubileusz 500 lat Reformacji, która miała miejsce podczas obrad Sejmu w dniu 14 grudnia 2017 r.

Nie chcemy, aby w ten sposób dyskutowano o dziedzictwie Reformacji w Sejmie Rzeczypospolitej Polskiej!

Adwent i Święta Bożego Narodzenia są dla nas, chrześcijan, okresem szczególnym, w którym orędzie biblijne przypomina o wcieleniu Jezusa Chrystusa – Zbawiciela, niosącego Boży pokój wszystkim ludziom dobrej woli. Niechaj Jego przesłanie będzie dla nas wszystkich przykładem do naśladowania.

bp Jerzy Samiec, Zwierzchnik Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP
bp Marek Izdebski, Zwierzchnik Kościoła Ewangelicko-Reformowanego w RP
bp Andrzej Malicki, Zwierzchnik Kościoła Ewangelicko-Metodystycznego w RP

List otwarty został przyjęty w dniu 15 grudnia 2017 r. w drodze uchwały podjętej jednomyślnie podczas wspólnego posiedzenia: Konsystorza Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP, Konsystorza Kościoła Ewangelicko-Reformowanego w RP i Rady Kościoła Ewangelicko-Metodystycznego w RP.

Sytuacja związana z upamiętnieniem 500-lecia Reformacji wzbudziła wiele dyskusji, zarówno na sali plenarnej Sejmu, jak i w mediach społecznościowych.

Reformacja jest ruchem religijno-polityczno-społecznym zapoczątkowanym w XVI wieku. Za jej symboliczny początek uznaje się ogłoszenie przez Marcina Lutra swoich słynnych 95 tez 31 października 1517 roku.

500 lat reformacji – jak powinniśmy obchodzić tę rocznicę w Polsce?

W tym roku przypada rocznica 500 lat reformacji – chrześcijańskiego ruchu, któremu początek dał Marcin Luter ogłaszając swoje słynne 95 tez. Jak silna jest tradycja reformacji w Polsce i jak mocno protestantyzm odbił się na dziejach naszego kraju? Czy w Polsce powinno obchodzić się ten swoisty jubileusz, także na poziomie parlamentarnym? Zapoznajcie się z opiniami redaktorów Histmaga w najnowszym Wielogłosie.Czytaj dalej...

Źródła: wprost.pl, polsatnews.pl, luter2017.pl, kanał Janusz Jaskółka na YouTube, polityka.pl

Napisz komentarz
Regulamin komentarzy

Uwaga, wyświetliliśmy tylko ostatnio opublikowane komentarze. Zobacz wszystkie komentarze!

To dziwne, ale nikt z forumowiczów nie zauważył nielogiczności wypowiedzi posłanki Siarkowskiej, gdy powołuje się na "nieradosną" rocznicę zaistnienia rozłamu w Kościele. Przecież w Polsce czcimy przeważnie wydarzenia nieradosne (np. masakrowane przez zaborców powstania narodowe)! Gdyby zachować logikę Pani posłanki, to niewskazanym byłoby nawet upamiętnianie konstytucji 3 maja, bo przyniosła ona w konsekwencji całkowity upadek Polski. Drobiazgiem jest w tej sytuacji konstatacja, że formalnym sprawcą rozłamu w Kościele był papież Leon X, a nie Marcin Luter.Odpowiedz

Ciekawe, co powie nw posłanka, jeśli Sejm zechce zabrać głos na przykład w sprawie prawosławia?Odpowiedz

Gość: JAWA25 |

Luter nawoływał do palenia synagog, Kopernika nazywał "głupcem" itd. Czy to też uwzględniono by w uchwale?Odpowiedz

Cóżeś uczynił Polsce. mospanie Reyu, że posłanka Siarkowska nie gęsim a polskim...Odpowiedz

Gość: JAWA25 |

@ co takiego Rey zrobił dla Polski?Odpowiedz

Gość: Adalbert |

Polecam Państwu obejrzenie filmu dokumentalnego „Luter i rewolucja protestancka” - (Jak wielką katastrofę może spowodować jeden człowiek?)Odpowiedz

Gość: Brat Polski |

@ Gość: Adalbert

Odradzam.

Człowiek majaczący o konieczności strategicznego sojuszu geopolitycznego współczesnej Polski ze współczesnym Watykanem stworzył nie film dokumentalny, ale obraz z tezą, którego celem jest (samo)utwierdzenie ideowej klienteli tego pana w poczuciu własnej wyjątkowości i zarazem racjonalności. Tych, którzy do tradycyjnych tradycjonalistyczno-prawackich antykomunizmu, rusofobii, antysemityzmu i eurosceptycyzmu dodali jeszcze antyamerykanizm, i innych opcji niż samooszukańczy prowatykanizm już nie mają.Odpowiedz

@ Gość: Brat Polski I ja odradzam, dla zdrowia psychicznego.Odpowiedz

Gość: Śmiech |

@ Gość: Adalbert
Przecież jeden człowiek nie spowodowałby tej rewolucji, gdyby zmurszały system katolicki zechciał się wtedy reformować. Luter nie planował rozłamu w Kościele, ale jego naprawę...Za rozłam możesz winić papieży.Odpowiedz
Paweł Czechowski

Ukończył studia dziennikarskie na Uniwersytecie Śląskim. W historii najbardziej pasjonuje go wiek XX, poza historią - piłka nożna.

Mat. pras.

Ten news powstał w oparciu o informację prasową lub inne materiały poddane opracowaniu redakcyjnemu.

Wolna licencja – ten materiał został opublikowany na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 3.0 Polska.

Redakcja i autor zezwalają na jego dowolny przedruk i wykorzystanie (również w celach komercyjnych) pod następującymi warunkami: należy wyraźnie wskazać autora materiału oraz miejsce pierwotnej publikacji – Portal historyczny Histmag.org, a także nazwę licencji (CC BY-SA 3.0) wraz z odnośnikiem do jej postanowień. W przypadku przedruku w internecie konieczne jest także zamieszczenie dokładnego aktywnego odnośnika do materiału objętego licencją.

UWAGA: Jeśli w treści artykułu nie zaznaczono inaczej, licencja nie dotyczy ilustracji i filmów dołączonych do materiału – w kwestii ich wykorzystania prosimy stosować się do wskazówek w opisie pod nimi lub – w razie ich braku – o kontakt z redakcją: redakcja@histmag.org