Fałszerstwo sprzed lat: W jednym z warszawskich banków podrabiano pieniądze

opublikowano: 2025-04-07, 07:05
wszelkie prawa zastrzeżone
W czasie remontu prowadzonego w Banku Gospodarstwa Krajowego w Warszawie dokonano ciekawego znaleziska. Okazuje się, że w instytucji fałszowano pieniądze, ale... 80 lat temu.
reklama
Gmach Banku Gospodarstwa Krajowego w Warszawie (fot. Adrian Grycuk).

Zobacz także:

Historia Banku Gospodarstwa Krajowego rozpoczęła się w 1924 roku, kiedy to dokonano fuzji trzech banków państwowych działających w Galicji: Polskiego Banku Krajowego, Państwowego Banku Odbudowy i Zakładu Kredytowego Miast Małopolskich. Inicjatorem jego powstania był premier i minister skarbu Władysław Grabski, a pierwszym prezesem instytucji został Jan Kanty Steczkowski, który wchodził też w skład Komitetu Organizacyjnego Banku Polskiego. W początkowej fazie istnienia BGK miał już rozwiniętą krajową sieć trzynastu filii, które znajdowały się w: Białej, Bydgoszczy, Cieszynie, Drohobyczu, Katowicach, Krakowie, Lublinie, Lwowie, Przemyślu, Poznaniu, Równem, Stanisławowie i Tarnowie. Posiadał też pięć ekspozytur ulokowanych w: Andrychowie, Kołomyi, Oświęcimiu, Wadowicach i Żywcu oraz siedemdziesiąt zastępstw w Małopolsce.

W połowie lat 30. ubiegłego wieku siedzibę banku przeniesiono do modernistycznego budynku wzniesionego w latach 1928–1931 według projektu Rudolfa Świerczyńskiego.

Gmach wybudowano u zbiegu Alej Jerozolimskich i Nowego Światu na terenie parceli należącej do Skarbu Państwa. Wcześniej mieścił się tam wzniesiony w latach 1762-1770 roku Pałac Opalińskiego, należący do Wojciecha Opalińskiego piastującego urząd wojewody sieradzkiego. Rozbiórkę wspomnianego obiektu rozpoczęto w 1928 roku od likwidacji oficyn łączących pałac z Nowym Światem, a pałac wyburzono na przełomie 1935 i 1936 roku.

Matryca do fałszowania banknotów

W związku z setną rocznicą funkcjonowania instytucji postanowiono przeprowadzić generalny remont wiekowego budynku. Podczas prowadzonych prac w gmachu pracownicy przypadkowo natknęli się na interesujący artefakt. Na parterze pod drewnianymi warstwami podłogi antresoli ukryta została tajemnicza płytka, której boki mają długość 18 i 19 cm, a grubość wynosi 4 cm.

reklama

Okazało się, że to matryca służąca do produkcji fałszywych banknotów, a pochodzi z czasów II wojny światowej. Jak ustalili badacze, na wspomnianej matrycy odwzorowano banknot emitowany przez niemieckie władze na terenie Generalnego Gubernatorstwa o wartości jednego złotego. Tak niski nominał sprawiał, że pieniądze można było łatwo i bez podejrzeń wprowadzić do obiegu.

Tego typu banknoty nazywano „młynarkami”, a ich nazwa nawiązywała do nazwiska przedwojennego prezesa i współtwórcy Banku Polskiego Feliksa Młynarskiego. Postać ta warta jest przypomnienia, bowiem ekonomista ten był legionistą, członkiem Ligi Narodowej, a pełnił m.in. funkcję dyrektora Urzędu Emigracyjnego i miał walny wpływ na reformę walutową, którą przeprowadzono w 1924 roku z inicjatywy premiera Władysława Grabskiego. Z kolei w czasie II wojny światowej był prezydentem Banku Emisyjnego w Polsce, co w okresie powojennym podnoszono, oskarżając go o kolaborację z Niemcami. Powodem był fakt, że ta niemiecka instytucja została powołana do istnienia przez generalnego gubernatora Generalnego Gubernatorstwa Hansa Franka. Dchodzenie prowadzone w tej sprawie zostało jednak umorzone w 1946 roku.

Wracając do gmachu banku, należy dodać, że w sierpniu 1944 roku został on zajęty przez Niemców i był przez nich kontrolowany. Jednakże obiekt był wykorzystywany także przez Armię Krajową, która nie tylko przechowywała dokumenty, prasę, rozmaite raporty, a nawet gotówkę przesyłaną z Londynu, ale i prowadziła księgowość.

Źródła:

Polecamy e-book Kacpra Walczaka pt. „Cywilizacja śmierci. Rosyjski kolonializm na Wschodzie”:

Kacper Walczak
„Cywilizacja śmierci. Rosyjski kolonializm na Wschodzie”
cena:
11,90 zł
Wydawca:
PROMOHISTORIA [Histmag.org]
Liczba stron:
100
Format ebooków:
PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN:
978-83-65156-75-4
reklama
Komentarze
o autorze
Mikołaj Szczerbiński
Absolwent historii specjalizujący się w dziejach XX wieku.

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści, zawsze za darmo.

Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2025 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone