Festiwal Słowian i Wikingów 2022: Program, atrakcje, data

opublikowano: 2022-06-06 08:14— aktualizowano: 2022-07-13 08:14
wszystkie prawa zastrzeżone
poleć artykuł:
Festiwal Słowian i Wikingów odbywający się na wyspie Wolin w tym roku zaplanowano od 5 do 7 sierpnia 2022 roku. W programie przewidziano warsztaty dawnych rzemiosł, występy zespołów muzyki dawnej, inscenizacje wydarzeń i obrzędów sprzed 1000 lat oraz pokazy walk i treningi drużyn wojów.
REKLAMA
Współcześni Wikingowie (fot. Ardfern, udostępniono na licencji CC BY-SA 3.0)

Festiwal Słowian i Wikingów to jedna z największych, wczesnośredniowiecznych imprez na świecie, w której uczestniczy ponad 2500 osób z 30 krajów świata.

Festiwal Słowian i Wikingów 2022 – Podstawowe informacje i główne atrakcje

Festiwal Słowian i Wikingów to jedna z największych, wczesnośredniowiecznych imprez w Europie, w której uczestniczy ok. 2000 osób z 30 krajów świata. Prezentowane są na niej warsztaty dawnych rzemiosł, odbywają się występy zespołów muzyki dawnej, regaty i rejsy rekonstrukcji dawnych łodzi, inscenizacje wydarzeń historycznych i obrzędów oraz wielkie bitwy na ponad 600 wojów. Zwiedzający będą mieli okazję przeżyć „żywą lekcję historii” i zobaczyć jakie zawody wykonywano, jakie potrawy spożywano, jak spędzano czas wolny oraz jak wyglądały i ile ważyły pancerze wojowników.

Piątek, 5 sierpnia

godz. 11:00- Przemarsz oraz uroczyste rozpoczęcie festiwalu „Korowód ruszy spod Katedry w Wolinie” Obrzęd przekazania władzy jarlowi Jomsborga - kapłani wraz z burmistrzem przekazują insignium jarlowi

godz. 12:00 - Otwarcie świątyni – rytualne niecenie ognia, wniesienie stanic, modlitwa do ognia i ofiarowanie- skandynawski obrzęd ofiarowania.

godz. 12:00-14:00- Świątynia otwarta- indywidualne wejścia do świątyni oraz rozmowa z żercami, w tym wróżba z tzw. Źrebi.

godz.12:00 –Bitwa o most – eliminacje.

godz. 12:30 - Strefa czytania-Statki i podróże morskie w skandynawskich mitach i legendach- Prelekcja dr. Renaty Leśniakiewicz-Dryzmały.

godz. 13:30– Wczesnośredniowieczne gry i zabawy w wykonaniu grupy Birka Boys.

godz. 14:00 - Strefa czytania- Wyprawy Ainara Skalda w najdalsze zakątki świata – spotkanie autorskie z dr. Łukaszem Malinowskim.

godz. 14:00 Inscenizacja obrzędu planów na podstawie zapisów kronikarskich oraz danych etnograficznych następnie prelekcja o obrzędowości słowiańskiej i jej rekonstruowaniu.

godz. 14:30 Targ niewolników - Kroniki mówią o Słowianach, jako o ludziach handlujących osobami wziętymi w niewolę. godz. 15:00 - Wróżba z Koniem według obrządku arkońskiego na motywach zapisów kroniki, Gesta Danorum’’ Saksona Gramatyka

REKLAMA

godz 15:30 – Strefa czytania Bizantyńskie przypadki Haralda Hardrady- prelekcja dr. Macieja Lubika.

godz. 16:00 - Potyczki Słowian i wikingów Na polu bitwy rozgrywać się będą walki między dwoma obozami wojów. Waleczniejsza i bardziej zaprawiona w boju armia pokona słabszą, a wynik nie będzie znany aż do ostatniego woja.

godz.16:00-18:00-Świątynia otwarta- indywidualne wejścia do świątyni oraz rozmowa z żercami, w tym wróżba z tzw. Źrebi.

godz. 17:00 - Skandynawskie braterstwo krwi, tzw. wejście pod darń.

godz. 17:30 - Regaty Morskie- Repliki wczesnośredniowiecznych łodzi.

godz. 18:00 - Słowiański obrzęd ciałopalenia poprzedzony obrzędami wyprowadzenia duszy.

godz. 18:00 - Strefa czytania-, Wiesław’’- spotkanie autorskie z Maciejem Kisielem.

godz. 18:30 - Eliminacje do turnieju walk indywidualnych o nagrodę Jarla Jomsborga.

Każda grupa chętna wziąć udział w turnieju wystawia po dwóch wojów. Turniej ten jest wyłącznie dla uczestników festiwalu, ale ma on charakter pokazu i prezentacji sposobów walki.

godz. 19:00- Występy grup muzycznych i nauka tańca.

godz. 20:00- Pogrzeb wikinga

Sobota, 6 sierpnia

godz.10:00 - Turniej łuczniczy – plac strzelniczy.

godz.10:00 - Bitwa o most- finał.

godz. 11:00 -Strefa czytania- Jak dawniej pływano -prelekcja Jarosława Bogusławskiego.

godz. 12:00 - Otwarcie świątyni – rytualne niecenie ognia,wniesienie stanic, modlitwa do ognia i ofiarowanie- skandynawski obrzęd ofiarowania.

godz. 12:00-14:00-Świątynia otwarta- indywidualne wejścia do świątyni oraz rozmowa z żercami, w tym wróżba z tzw. Źrebi.

godz. 12:30 -Strefa czytania-, Bajanki Słowianki’’ – spotkanie autorskie z Magdaleną Zawadzką-Sołtysek.

godz. 13:00 – Strefa czytania – Wyprawy wikingów na koniec świata – prelekcja dr. Łukasza Malinowskiego.

godz.13:30 - Wczesnośredniowieczne gry i zabawy w wykonaniu Birka Boys.

godz. 13:30- Wikińskie zdobnictwo i jubilerstwo – warsztaty Grzegorz Pilarczyk.

godz. 14:00 - Turniej walk indywidualnych o nagrodę Jarla Jomsborga i wręczenie nagród.

REKLAMA

godz. 14:00 Inscenizacja obrzędu planów na podstawie zapisów kronikarskich oraz danych etnograficznych następnie prelekcja o obrzędowości słowiańskiej i jej rekonstruowaniu.

godz.14:30- Strefa czytania- Popularyzacja historii Wikingów i Słowian w literaturze- panel dyskusyjny (Monika Maciewicz, Łukasz Malinowski, Magdalena Zawadzka-Sołtysek) A

godz.14:30- Ptasie Opowieści- spotkanie z sokolnikiem oraz jego ptakiem. Krótka historia sokolnictwa i hodowli ptaków- Agnieszka Borowska.

godz. 15:30 – Strefa czytania- Madziarzy i Pieczyngowie- fakty i mity wykorzystywane w powieści, Kruki’’- prelekcja Moniki Maciewicz.

godz. 16:00 – 18:00 – Świątynia otwarta - indywidualne wejścia do świątyni oraz rozmowa z żercami, w tym na wróżbę z tzw. Źrebi.

godz. 16:00 - Wróżba z Koniem

godz. 16:30 Potyczka Słowian i Wikingów.

godz. 17:00 - Konkurs na strój kobiecy.

godz. 18:30 - Rozstrzygnięcie konkursu na jadło wczesnośredniowieczne - Spośród wszystkich średniowiecznych potraw przygotowanych przez uczestników wyłonione zostaną te najsmaczniejsze.

godz. 19:00 - Konkurs na najdostojniejszą brodę wikińską oraz warkocz kobiecy- Konkurs otwarty, w którym mogą wziąć udział zarówno uczestnicy, jak i turyści. Oceniana jest długość, kolor, uczesanie i inne ozdoby brody i warkocza kobiecego. Jury złożone z turystów zwiedzających festiwal.

godz. 19:30- Swaćba- obrzęd zaślubin-, jeśli zgłosi się chętna para.

Niedziela, 7 sierpnia

godz.10:30 - ,Jak w średniowieczu pływano’’ – spotkanie z Jarosławem , Jerrym’’ Bogusławskim.

godz. 11:30- Test wikinga – próba wody.

Wojownicy walczą kijami stojąc na desce pomiędzy dwiema łodziami. Wygrywa ten, który nie wpadnie do wody.

godz.11:30 – Kolorowe litery gęsim piórem pisane – tworzenie inicjałów. wczesnośredniowiecznych – warsztaty dla dzieci prowadzone przez Agnieszkę Węgrowską.

godz. 12:00 - Otwarcie świątyni – rytualne niecenie ognia, wniesienie stanic, modlitwa do ognia i ofiarowanie- skandynawski obrzęd ofiarowania.

REKLAMA

godz. 12:00-14:00-Świątynia otwarta- indywidualne wejścia do świątyni oraz rozmowa z żercami, w tym wróżba z tzw. Źrebi.

godz. 12:30 –Strefa czytania-, Kruki’’ (II tom cyklu, Wiedma’’) – spotkanie autorskie z Moniką Maciewicz.

godz. 13:00 - Pokaz sił słowiańskich i wikińskich okrętów, manewry na wodzie.

godz.13:00-15:00 -Świątynia otwarta jest dla turystów.

godz. 13:30 - Wczesnośredniowieczne gry i zabawy w wykonaniu grupy Birka Boys.

godz. 14:00 – Strefa czytania-Babskie pisanie- o średniowiecznych skryptoriach i o tym, czy skryba mógł być kobietą- prelekcja Agnieszki Węgrowskiej.

godz. 14:00- Inscenizacja obrzędu planów na podstawie zapisów kronikarskich oraz danych etnograficznych następnie prelekcja o obrzędowości słowiańskiej i jej rekonstruowaniu.

godz.14:30 – Rylcem, patykiem i gęsim piórem- jak stawiano litery i gdzie uczono pisać w X wieku.

godz.15:00 - Strefa czytania- Babska minuskuła wyspowa- trochę liter żeńskiego zgromadzenia w Nunnaminster- warsztaty dla dorosłych prowadzone przez Agnieszkę Węgrowską.

godz.15:00 - Targ niewolnic-Kroniki mówią o Słowianach, jako o ludziach handlujących osobami wziętymi w niewolę. Będzie, na co popatrzeć, a i niewolnicę zdatną do pracy zakupić.

godz. 15:30 - Wróżba z Koniem wg relacji kroniki Thietmara, ks. VI, rozdział 23 i 24.

16:00-17:00-Świątynia otwarta- indywidualne wejścia do świątyni oraz rozmowa z żercami, wróżba z tzw. Źrebi.

godz. 17:00- Zamknięcie świątyni.

godz. 16:00- Potyczka Słowian i Wikingów.

godz. 17:00 - Występ grupy muzyki dawnej.

godz. 17:30- Rozstrzygnięcie turnieju łuczniczego.

godz.18:00 - Zakończenie Festiwalu Słowian i Wikingów.

W przypadku wystąpienia nieprzewidzianych okoliczności niezależnych od organizatora program może ulec zmianie.

Stałe elementy programu festiwalu:

  • 5 sierpień (piątek) – w godzinach od 11:00 do 20:30
  • 6 sierpień (sobota) – w godzinach od 10:00 do 20:30
  • 7 sierpień (niedziela) – w godzinach od 10:00 do 18:00

Więcej informacji o Festiwalu Słowian i Wikingów można znaleźć na Facebooku.

REKLAMA

Pozostałe imprezy organizowane przez Centrum Słowian i Wikingów Wolin Jomsborg Vineta:

  • 23- 25 CZERWCA – NOC KUPAŁY

Grupa historyczna – „Kolovrat”

Najkrótsza noc w roku , Noc Kupały, Sobótka jest to święto ognia, wody, słońca, księżyca, urodzaju, płodności, radości i miłości. Obchodzone na obszarach zamieszkiwanych nie tylko przez Słowian, będzie niezapomniana dla każdego kto przybędzie w tym czasie do skansenu. Niezwykły program, korowód z pochodami, otwarty konkurs wianków, dawne obrzędy, warsztaty rzemiosł, degustacja słowiańskich potraw, zabawy i gry historyczne.

  • 2-3 LIPCA -MIODOBRANIE

Warsztaty dawnych rzemiosł, m.in. ciekawe rzemiosło bartników i jego wczesnośredniowieczne początki, degustacja potraw dawnej kuchni z wykorzystaniem miodu.

  • 9-10 LIPCA - JARMARK OTTONOWY w Kamieniu Pomorskim

Ta coroczna impreza plenerowa, która odbywa się na terenie Osiedla Katedralnego w Kamieniu Pomorskim, poświęcona jest misji chrystianizacyjnej, którą w roku 1124 na Pomorzu prowadził Święty Otton z Bambergu, wysłannik polskiego króla Bolesława Krzywoustego. Na dwa dni plac przy kamieńskiej konkatedrze przeniesie się w czasie i stanie się pomorską osadą z czasów średniowiecza.

  • 30 LIPCA-3 SIERPNIA – WARSZTATY ARCHEOLOGII EKSPERYMENTALNEJ

W tym czasie prowadzone będą warsztaty rzemiosł dawnych obejmujące rożne aspekty życia codziennego. Każdy chętny będzie mógł wziąć udział we wszystkich warsztatach. Wyjątkowo bogaty wybór rzemiosł i warsztatów: od garncarstwa po snycerstwo, od produkcji filcu po odlewnictwo.

  • 5-7 SIERPNIA – FESTIWAL SŁOWIAN I WIKINGÓW

Prezentowane w tym czasie będą warsztaty dawnych rzemiosł, odbędą się występy zespołów muzyki dawnej, inscenizacja wydarzeń i obrzędów sprzed 1 000 lat oraz pokazy walk i treningi drużyn wojów .

  • 20-21 SIERPNIA – SŁOWIAŃSKIE ŚWIĘTO PLONÓW
REKLAMA

Święto plonów poświęcone tegorocznym zbiorom zbóż oraz inscenizacje obyczajów słowiańskich ofiar w podziękowaniu za dostatnie plony i prośby o urodzaj w roku następnym. Z tych zwyczajów wywodzą się dzisiejsze zwyczaje święcenia wieńców dożynkowych. Zapraszamy na pokazy i warsztaty rzemieślnicze oraz dawnej kuchni słowiańskiej połączone z degustacją.

  • 17-18 WRZEŚNIA - ŚREDIOWIECZNE SMAKI DZIEDZICTWA

Średniowieczna kuchnia była bogatsza niż nam się wydaje a wiele tradycji, zwyczajów i smaków przetrwało do naszych czasów. Chociaż są i takie, które już dawno zostały zapomniane lub nie są wykorzystywane.

  • 22 PAŹDZIERNIKA – DZIADY

Asia Kudłaszyk- SRH Volvard, Fundacja Chram Pomorski i grupa historyczna Dęby

Dziady - Słowiańskie święto odbywające się co roku z myślą o duszach zmarłych. Zaprezentowane będą zwyczaje i obrzędy związane z oddawaniem czci i pamięci o przodkach, którzy już odeszli. Zaduszki sprzed 1 000 lat. Ale to nie wszystko!

Ahmad ibn Fadlan, arabski pisarz, około roku 921 odbył podróż wraz z ambasadorem kalifa Bagdadu do króla Bułgarii Nadwołżańskiej. Z tej wyprawy sporządził relację w której znajduje się opis pogrzebu jaki odbył na terenach zamieszkałych przez Rusów. Do dziś jest to jeden z cenniejszych tekstów źródłowych dla badaczy obrzędów tamtych czasów. 1100 lat po tamtych wydarzeniach zapraszamy Was na podróż w czasie i przeżycie na własnej skórze tego co doświadczył ten arabski podróżnik. W Wolińskim skansenie odbędzie się inscenizacja pogrzebu możnego Rusa według relacji ibn Fadlana. Od rana zapraszamy na warsztaty, wykłady, pokazy rękodzieła i do historycznej karczmy a gdy Słońce schyli się ku zachodowi zobaczycie obrzęd ostatniej drogi wielkiego wojownika.

  • 17 GRUDNIA – SZCZODRE GODY – Święto narodzin nowego Słońca

Grupa historyczna: Fundacja Chram Pomorski

W okresie przesilenia zimowego gdy następowały najdłuższe noce Słowianie obchodzili święto, na bazie którego powstały dzisiejsze tradycje Bożonarodzeniowe. Podczas wieczerzy po najkrótszym dniu roku spotykali się by razem prosić Bogów o odrodzenie świata z zimowego snu. Kolejny wschód Słońca oznaczał, że Weles obdarowuje swoją mocą cały świat a syn Swaroga – Dadźbóg odradza się jako nowe słońce, które od tego dnia przemierza niebo po coraz dłuższej drodze aż do czasu Nocy Kupalnej. Zapraszamy na zimowe warsztaty i rekonstrukcję obchodów tego święta.

Źródło:

www.jomsborg-vineta.com

Polecamy e-booka Magdaleny Makówki „Władza, miłość, zdrada. Życie prywatne brytyjskich władców 1714–1837”

Magdalena Makówka
„Władza, miłość, zdrada. Życie prywatne brytyjskich władców 1714–1837”
cena:
16,90 zł
Wydawca:
PROMOHISTORIA [Histmag.org]
Liczba stron:
200
Format ebooków:
PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN:
978-83-65156-52-5
REKLAMA
Komentarze

O autorze
Redakcja
Redakcja Histmag.org

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone