Fidel Castro nie żyje

opublikowano: 2016-11-26 07:17
wolna licencja
poleć artykuł:
Wczoraj w nocy w wieku 90 lat zmarł Fidel Castro – przywódca rewolucji kubańskiej, wieloletnia głowa państwa, wróg USA i idol wielu ruchów latynoamerykańskich.
REKLAMA

Fidel Castro urodził się 13 sierpnia 1926 roku. Był z wykształcenia adwokatem, zasiadał w kubańskiej Izbie Reprezentantów. Był przeciwnikiem dyktatora Fulgencio Batisty, 26 lipca 1953 roku zorganizował atak na koszary Moncada, który miał rozpocząć powstanie przeciwko reżimowi. Atak nie powiódł się, a Castro trafił do więzienia, które opuścił wkrótce w wyniku amnestii. Wyemigrował do Meksyku, w 1956 roku powrócił na rodzinną wyspę i m.in. wraz z bratem Raulem oraz Argentyńczykiem Ernesto Che Guevarą rozpoczął wojnę partyzancką, która w styczniu 1959 roku zakończyła się zwycięstwem i triumfalnym wjazdem bojowników do Havany.

Fidel Castro (fot. Marcelo Montecino, opublikowano na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 2.0).

Castro został premierem Kuby. Początkowo nie był komunistą, czerpał raczej z tradycji radykalnych lewicowych ruchów latynoamerykańskich. Dopiero twarda postawa USA wobec niego, spowodowana chęcią uniezależnienia Kuby od Waszyngtonu, rzuciła Castro w ramiona komunistów i ZSRR. W 1961 roku obronił się przed próbą obalenia go przez CIA (Inwazja w Zatoce Świń), a w 1962 roku światem wstrząsnął kryzys kubański, spowodowany próbą rozmieszczenia na wyspie, w bliskiej odległości od granic USA, radzieckich wyrzutni rakiet z głowicami atomowymi. Mimo porażki projektu Kuba pozostała w radzieckiej strefie wpływów, angażując się we wspieranie ruchów rewolucyjnych w Ameryce i Afryce. W 1976 roku Castro przestał pełnić funkcję premiera, zostają Przewodniczącym Rady Państwa. W 1972 roku odwiedził Polskę.

W lutym 2008 roku przekazał władzę swojemu młodszemu bratu Raulowi, a w 2011 roku zrezygnował z przywództwa partii komunistycznej. Kuba pod rządami Castro przeszła głębokie zmiany o charakterze socjalistycznym, nakierowane na stworzenie egalitarnego społeczeństwa oraz samowystarczalność ekonomiczną. Wyspa, do 1991 roku dotowana przez ZSRR, pogrążała się jednocześnie w kryzysie gospodarczym. Na Kubie zwalczano opozycję i wprowadzono typowy komunistyczny system jednopartyjny. Ostatnie lata życia Fidel Castro spędził z dala od polityki.

Informację o śmierci brata ogłosił w nocy Raul Castro. Poinformował, że były przywódca zmarł o godz. 22:29 czasu miejscowego. Jego ciało ma zostać dziś skremowane. Na wyspie ogłoszono żałobę narodową.

Zobacz też: Fidel Castro – legendarny kubański caudillo

Źródło: bbc.com, cnn.com

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Tomasz Leszkowicz
Doktor historii, absolwent Uniwersytetu Warszawskiego. Publicysta Histmag.org, redakcji merytorycznej portalu w l. 2006-2021, redaktor naczelny Histmag.org od grudnia 2014 roku do lipca 2017 roku. Specjalizuje się w historii dwudziestego wieku (ze szczególnym uwzględnieniem PRL), interesuje się także społeczno-polityczną historią wojska. Z uwagą śledzi zagadnienia związane z pamięcią i tzw. polityką historyczną (dawniej i dziś). Autor artykułów w czasopismach naukowych i popularnych. W czasie wolnym gra w gry z serii Europa Universalis, słucha starego rocka i ogląda seriale.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone