„Filip” w reż. Michała Kwiecińskiego to film o losach polskiego Żyda udającego francuskiego kelnera, aby przetrwać

opublikowano: 2023-03-04 14:43
wszystkie prawa zastrzeżone
poleć artykuł:
Film Filip w reżyserii Michała Kwiecińskiego to produkcja, której akcja osadzona została w czasie II wojny światowej. Bohaterem jest młody polski Żyd Filip, którego rodzina i ukochana Sara zginęli w warszawskim getcie. On z kolei podjął pracę w restauracji ekskluzywnego hotelu we Frankfurcie. Jak potoczyły się jego dzieje?
REKLAMA
(fot. screen oficjalnego trailera)

Film „Filip” wyreżyserowany przez Michała Kwietnia to kolejna produkcja, której akcja rozgrywa się podczas II wojny światowej. Za zdjęcia odpowiada Michał Sobociński, za scenografię i dekorację wnętrz - Katarzyna Sobańska oraz Marcel Sławiński, z kolei za kostiumy - Magdalena Biedrzycka oraz Justyna Stolarz, natomiast muzyka to zasługa Robota Kocha. Produkcja ta posiada też konsultanta historycznego, którym był Piotr Majewski, który czuwał nad zgodnością obrazu z historią.

Scenariusz napisany przez Michała Kwiecińskiego i Michała Matejkiewicza powstał na kanwie napisanej w 1961 roku powieści Leopolda Tyrmanda (1920-1985) pod tym samym tytułem. Warto dodać, że autor zamieścił w niej wątki autobiograficzne. Sam urodził się w zasymilowanej rodzinie żydowskiej. Podczas II wojny światowej jego rodzice zostali wywiezieni do niemieckiego obozu koncentracyjnego na Majdanku, gdzie zginął ojciec pisarza. Sam Leopold w momencie wybuchu wojny przebywał w Warszawie, jednakże zdołał po kilku tygodniach wyjechać do Wilna. 

Film „Filip”: zarys fabuły

Bohaterem produkcji jest 23-letni polski Żyd Filip Vincel z Warszawy, były student architektury (sam Leopold Tyrmand także studiował architekturę - przez rok był studentem na Wydziale Architektury Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Pięknych w Paryżu). Udało mu się przetrwać piekło wojny i uciec z warszawskiego getta, a życiowej przystani postanowił poszukać w III Rzeszy. Kiedy przyjechał do Frankfurtu nad Menem, zdecydował się podjąć pracę w luksusowej restauracji hotelu Park-Hotelu. Aby otrzymać zatrudnienie, posługiwał się  fałszywymi dokumentami wystawionymi na urodzonego w Polsce Francuza. Dzięki perfekcyjnej znajomości języka francuskiego i niemieckiego bez problemu odnajduje się w nowej roli i wciela się w postać „fałszywego Francuza”.

Rok 1941, warszawskie getto. Filip, młody polski Żyd, ze swoją ukochaną Sarą przygotowują się do występu w kabarecie, by zarobić na utrzymanie rodziny. Podczas premiery dochodzi do strzelaniny, podczas której ginie Sara i siedzący na widowni bliscy Filipa. Dwa lata później mężczyzna pracuje jako kelner w restauracji ekskluzywnego hotelu we Frankfurcie. Podając się za Francuza, w samym sercu hitlerowskich Niemiec korzysta ze wszystkich uroków świata, nie jest w stanie się zatrzymać ani na chwilę. Następujące po sobie tragiczne wydarzenia sprawiają jednak, że nagle całe starannie zbudowane frankfurckie życie Filipa rozpada się jak domek z kart - głosi zapowiedź filmu opublikowana w internetowej bazie filmu polskiego.
REKLAMA

Każdy dzień pracy w niemieckim hotelu naznaczony jest niepewnością o przyszłość. Tytułowy bohater zmagając się z wieloma traumami, stara się ułożyć sobie życia na nowo. Nie zapomina też o tym, co spotkało jego krewnych w Warszawie, tocząc codziennie wraz z innymi zagranicznymi kelnerami, cichą wojnę z Niemcami stołującymi się w sali śniadaniowej Park-Hotelu.

Zobaczcie oficjalny trailer!

„Filip” to film produkcji Telewizji Polskiej. Obraz ten powstał jednak w koprodukcji z Akson Studio. Światowa premiera filmu miała miejsce 15 września 2022 roku, a polska premiera kinowa - 3 marca 2023 roku.

Obraz został wyróżniony trzema nagrodami na 47. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni w 2022 roku. Film otrzymał Srebrne Lwy, z kolei Michał Sobociński został uhonorowany nagrodą za zdjęcia, a Dariusza Krysiaka nagrodzono za charakteryzację. Co więcej, odtwórca głównej roli Eryk Kulm otrzymał Nagrodę im. Zbyszka Cybulskiego, a sam film nagrodzono Platynowym Ryngrafem podczas warszawskiego Festiwalu Kultury Narodowej „Pamięć i Tożsamość” w 2023 roku.

„Filip”: Obsada 

Główną rolę Filipa powierzono Erykowi Kulmowi. W obsadzie zobaczymy m.in. takich aktorów jak: Victor Meutelet (Pierre), Caroline Hartig (Lisa), Zoe Straub (Blanka), Sandra Drzymalska (Marlena), Maja Szopa (Sara), Gabriel Raab (Baumuller), Bohdan Graczyk (Eissler), Werner Biermeier (Brutsch), Ondrej Kraus (Bohumil), Joseph Altamura (Francesco), Tom van Kessel (Lucas), Mateusz Rzeźniczak (Laszlo), Karol Biskup (Artur), Nicolas Przygoda (Ilie), Philip Günsch (Jupp), Robert Więckiewicz (Staszek), Julian Świeżewski (Kazik), Jürg Plüss (Gukst), Nicolo Pasetti (Karl), Christine Detmers (Elsa), Anke Sabrina Beerman (Greta), Zofia Cybul (Annemarie), Ada Szczepaniak (Marta), Hanna Śleszyńska (Diva), Edyta Torhan (matka Filipa), Robert Gonera (ojciec Filipa).

Źródła:

www.filmpolski.pl,

www.filmweb.pl

Polecamy e-book: „Czerwone mundury. Armia Brytyjska w czasach wojny o niepodległość USA”

Michał Rastaszański
„Czerwone mundury. Armia Brytyjska w czasach wojny o niepodległość USA”
cena:
Wydawca:
PROMOHISTORIA [Histmag.org]
Liczba stron:
89
Format ebooków:
PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN:
978-83-65156-59-4
REKLAMA
Komentarze

O autorze
Magdalena Mikrut-Majeranek
Doktor nauk humanistycznych, kulturoznawca, historyk i dziennikarz. Autorka książki "Henryk Konwiński. Historia tańcem pisana" (2022), monografii "Historia Rozbarku i parafii św. Jacka w Bytomiu" (2015) oraz współautorka książek "Miasto jako wielowymiarowy przedmiot badań" oraz "Polityka senioralna w jednostkach samorządu terytorialnego", a także licznych artykułów naukowych. Miłośniczka teatru tańca współczesnego i dobrej literatury. Zastępca redaktora naczelnego portalu Histmag.org.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone