Film „Elvis” (reż. Baz Luhrmann) to historia króla rocka

opublikowano: 2022-06-23 08:07
wszystkie prawa zastrzeżone
poleć artykuł:
„Elvis” to produkcja przedstawiająca historię króla rock’n’rolla, czyli Elvisa Presleya. Biograficzny film muzyczny został wyreżyserowany przez Baza Luhrmanna. Polska premiera będzie miała miejsce w piątek 24 czerwca 2022 roku. Producenci dysponowali niemałym, bo wynoszącym 32 mln dolarów, budżetem. Efekt? Zobaczymy niebawem.
REKLAMA
Richard Nixon i Elvis Presley, 21 grudnia 1970 roku

Zobacz także:

Elvis Presley to ikona popkultury XX wieku. Piosenkarz określony przez magazyn „Billboard” mianem najlepszego artysty lat 50. był barwną postacią. Śpiewał zarówno country, rhythm and blues, pop, rock, jak i gospel. Legenda rocka wystąpiła w 33 pełnometrażowych filmach. Romans z kinematografią Elvis Presley rozpoczął od filmu „Kochaj mnie czule” z 1956 roku. Początkowo artysta wcielał się w role fikcyjnych bohaterów, ale w 1970 roku zagrał samego siebie w filmie „Elvis: Tak to jest”, a dwa lata później wystąpił produkcji w „Elvis w trasie”, gdzie też zagrał siebie. O jego życiu nakręcono wiele materiałów. Teraz historię króla rock’n’rolla zdecydował się przybliżyć reżyser Baz Luhrmann, który ma na swoim koncie już takie filmy jak „Romeo i Julia” oraz „Wielki Gatsby” z Leonardo DiCaprio czy „Moulin Rouge” z Nicole Kidman, z których dwa ostatnie zdobyły po dwa Oskary.

Wiadomo jednak, że w „Elvisie” nie przedstawiono pełnej biografii artysty. W filmie ukazano okres obejmujący czas od rozpoczęcia muzyczno-filmowej kariery aż do 1974 roku. Pominięto zatem schyłek jego życia i nagłą śmierć w 1977 roku. Ważnym wątkiem jest natomiast relacja łącząca artystę z Priscillą Presley. Produkcja pokazuje karierę Elvisa Presleya oczami jego managera (Tom Hanks jako Tom Parker), który czerpał wysokie zyski ze znajomości z muzykiem z Memphis.

„Elvis” to długo wyczekiwany film

Praca nad filmem trwała niemal 8 lat (z przerwami). W 2014 roku Kelly Marcel rozpoczęła pracę nad scenariuszem, a w 2019 roku działkę tę przejęli Baz Luhrmann wraz z Craigiem Pearcem i Samem Bromellem. Tego samego roku przeprowadzono też casting i obsadzono główne role.

Światowa premiera filmu była dwukrotnie przekładana. Finalnie odbyła się 25 maja 2022 roku podczas 75. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes. Z kolei polską premierę kinową zaplanowano na piątek 24 czerwca. Zdjęcia rozpoczęto w 2020 roku, ale po dwóch miesiącach wstrzymano je z powodu wykrycia koronawirusa u aktorów.

Zobaczcie zwiastun!

„Elvis”: Obsada

W rolę Elvisa Presleya wcielił się Austin Butler, a jako młodego Elvisa zobaczymy Chaydona Jaya. W filmie zagra także Tom Hanks, kreujący postać pułkownika Toma Parkera, a także Helen Thomson, która wcieli się w rolę Gladys Presley, będzie też Richard Roxburgh jako Vernon Presley, Olivia DeJonge jako Priscilla Presley, a także Luke Bracey jako Jerry Schilling, Natasha Bassett jako Dixie Locke David Wenham jako Hank Snow, Kelvin Harrison Jr. jako B.B. King, Xavier Samuel jako Scotty Moore, Kodi Smit-McPhee jako Jimmie Rodgers Snow oraz Josh McConville jako Sam Phillips.

Źródła:

www.filmweb.plwww.film.wp.plwww.thewrap.com

Polecamy e-book Natalii Pochroń „Dowody zbrodni. Początki kryminalistyki”

Natalia Pochroń
„Dowody zbrodni. Początki kryminalistyki”
cena:
16,90 zł
Wydawca:
PROMOHISTORIA [Histmag.org]
Liczba stron:
153
Format ebooków:
PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN:
978-83-65156-53-2

Książka dostępna również jako audiobook!

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Magdalena Mikrut-Majeranek
Doktor nauk humanistycznych, kulturoznawca, historyk i dziennikarz. Autorka książki "Henryk Konwiński. Historia tańcem pisana" (2022), monografii "Historia Rozbarku i parafii św. Jacka w Bytomiu" (2015) oraz współautorka książek "Miasto jako wielowymiarowy przedmiot badań" oraz "Polityka senioralna w jednostkach samorządu terytorialnego", a także licznych artykułów naukowych. Miłośniczka teatru tańca współczesnego i dobrej literatury. Zastępca redaktora naczelnego portalu Histmag.org.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone