Filmy historyczne i seriale w telewizji (1-7 XI)

opublikowano: 2018-11-01 09:56
wolna licencja
poleć artykuł:
Historia na małym ekranie, czyli filmy i seriale historyczne, produkcje inspirowane historią oraz dokumenty historyczne. „127 godzin”, „Robin Hood” czy „Szwadron” to niektóre z ciekawych propozycji filmowych, które możecie zobaczyć w telewizji w najbliższych dniach!
REKLAMA

Czwartek (1 XI)

  • Gdziekolwiek jesteś panie prezydencie... (1978), Kino Polska, godz.16.25

Rok 1934. Stefan Starzyński zostaje komisarycznym prezydentem Warszawy. Na stanowisku ma pozostać do wyborów. Rok 1939. W wyborach Starzyński nie uzyskuje wymaganej większości, ale w dalszym ciągu pełni funkcję prezydenta. 1 września 1939 r. zaczyna organizować życie w bombardowanej stolicy. Sprzeciwia się nakazowi ewakuowania ważniejszych urzędów i w porozumieniu z generałem Czumą aranżuje powstanie cywilnej obrony miasta.

  • Trędowata (1976), TVP 1, godz. 17:25

Ordynat Michorowski zakochuje się z wzajemnością w guwernantce kuzynki Luci, pannie Stefanii Rudeckiej. Arystokratyczne środowisko jest zbulwersowane uczuciem dwojga ludzi. Małżeństwo ubogiej dziewczyny z panem na Głębowiczach byłoby niewybaczalnym mezaliansem. Szlachetnie urodzeni panowie i damy dają odczuć ubogiej dziewczynie, że wśród nich zawsze będzie „trędowata”.

Piątek (2 XI)

  • 127 Godzin (2010), Polsat, godz. 23:05

Aron Ralston uwielbia aktywnie spędzać czas w plenerze. Kiedy spadający głaz w odległym kanionie w Utah pozbawia go możliwości ruchu, kolejna przygoda w poszukiwaniu ekstremalnych wrażeń zamienia się w wielkie życiowe wyzwanie. Przez pięć dni Ralston odbywa wewnętrzną, niezwykle osobistą podróż. Wspomina przyjaciół i rodzinę, by wreszcie odkryć w sobie desperacką odwagę i pomysłowość, które pomagają mu pokonać przeciwności losu i zamienić nieszczęście w wielki triumf.

  • Krwawe rubiny Czerwonych Khmerów (2010), TVP Historia, godz. 23:15

Nielegalny handel jest wszechobecny na kuli ziemskiej. Od dżungli azjatyckiej i puszczy afrykańskiej, poprzez południowoamerykańskie bezdroża, po zachodnie metropolie. Handel bronią, narkotykami, diamentami, ropą naftową, drewnem tropikalnym, a nawet... kobietami, mężczyznami i dziećmi. Jedni przymykają na to oczy, inni czerpią z tego korzyści. Globalizacja objęła również tę dziedzinę ludzkiej działalności. Olivier Weber jest reporterem i pisarzem. Od 25 lat śledzi to zjawisko: od Sahary po Afganistan, od Rogu Afryki po Morze Chińskie. Tym razem zawędrował do Kambodży, krainy Czerwonych Khmerów, dawnej milicji Pol Pota.

Sobota (3 XI)

  • Robin Hood (2010), TVN, godz. 21:55

Ostatni rok XII w. Łucznik Robin Longstride służy u boku króla Ryszarda Lwie Serce. Gdy monarcha umiera na polu bitwy, Robin odchodzi z armii. Wraz z nim do Anglii wracają trzej kompani – Mały John, Szkarłatny Will i Allan A'Dayle. Po drodze są świadkami napadu na sir Roberta Loxleya, eskortującego koronę poległego króla. Umierający rycerz prosi, by Robin zawiózł jego miecz ojcu, sir Walterowi Loxleyowi z Nottingham. Robin z drużyną przebierają się za sir Roberta i jego rycerzy, aby bezpiecznie przewieźć do Anglii insygnia Ryszarda Lwie Serce.

  • Obozowe requiem (2012), Discovery Historia, godz. 22:00

Podczas II wojny światowej, żydowscy więźniowie przetrzymywani w Terezinie dokonywali odważnych gestów oporu. Dyrygent Murry Sidlin poprowadzi wyjątkowy koncert ku ich pamięci.

Niedziela (4 XI)

  • Zagadki egipskiej komnaty, Discovery Historia, godz. 20:00

Egiptolog dr Zahi Hawass ponownie otwiera komorę KV63 aby udowodnić tezę, że grobowiec był przeznaczony dla królowej Kiji – matki Tutanchamona.

  • Szwadron (1992), TVP Historia, godz. 21:05

Rok 1863. Młody rosyjski baron Fiodor Jeremin wstępuje na ochotnika do szwadronu dragonów, aby zaimponować dziewczynie, w której zakochał się bez wzajemności. Tymczasem w Polsce wybucha powstanie. Szwadron zostaje wysłany do jego stłumienia. Jereminowi wydaje się, że Polacy zostaną łatwo pokonani, a on bez większego wysiłku zdobędzie stopień oficerski, ordery, łupy i sławę bohatera. Jednak wojna wygląda zupełnie inaczej. Po bitwie pod Opatowem Fiodor zaczyna wątpić, po czyjej stronie jest racja. Nie chce zabijać, choć musi, by ujść z życiem. W nawiązaniu do tematyki filmu, warto zapoznać się z galerią prezentującą weteranów Powstania Styczniowego.

REKLAMA

Poniedziałek (5 XI)

  • Korona królów, odcinek 120, TVP 1, godz. 18:30

W Świdnicy zdenerwowana Agnieszka oczekuje wraz z Ilzą na przybycie Heleny. Gdy dwórka się pojawia, dostaje od księżnej w policzek. Ligęza przekazuje władcy dobre wieści. Otóż Jan Luksemburczyk jest rad ze wsparcia udzielonego mu przez Kazimierza. Tymczasem na Wawelu biskup Grot przekazuje Elżbiecie relikwie z kością św. Wojciecha. Kobieta jest wdzięczna za tak bezcenny podarek. W rozmowie zdradza duchownemu, że Ludwik nie poprze jej brata w wojnie z Krzyżakami.

  • Sokoły wolności (2017), TVP 1, godz. 23:40

Bohaterem i narratorem dokumentu jest młody Amerykanin polskiego pochodzenia. Jego przodek 100 lat temu, w 1917 roku, w odpowiedzi na apel Polonii amerykańskiej zgłosił się do centrum rekrutacyjnego w Chicago. Przeszedł szkolenie w obozie wojskowym w Niagara-on-the-Lake w Kanadzie, a następnie popłynął do Francji, by w Europie walczyć o wolną Polskę jako żołnierz Błękitnej Armii. Narrator zaprasza widzów w sentymentalną podróż śladami odważnego pradziadka. Odkryje, jaka była droga Polaków wstępujących do Błękitnej Armii. O historii tej niezwykłej jednostki przeczytasz w naszym artykule.

Wtorek (6 XI)

  • Korona królów, odcinek 121, TVP 1, godz. 18:30

Egle rozmawia z Eliaszem o swoim zdrowiu. Domyśla się, że straciła dziecko. Po kolejnym odrzuceniu przez żonę Ligęza postanawia odnaleźć Audre i Gabiję. Obiecuje, że wróci z nimi albo wcale. Elżbieta strofuje Kazimierza. Radzi bratu, by skończył z nieobyczajnymi zachowaniami. Jagna odwiedza Karla w jego komnacie. Wizytę dziewczyny przerywa zdenerwowany Bogumił. Jego żona właśnie umiera przy porodzie. Zawezwany na pomoc Karl ratuje dziecko dzięki nacięciu brzucha matki.

  • 11 listopada w PRL-u (2016), TVP Historia, godz. 19:55

W czasach PRL-u za udział w manifestacji niepodległościowej można było trafić do więzienia. Czasem interwencje SB i ZOMO kończyły się tragicznie. W filmie przedstawiono zakazane obchody Święta Niepodległości w Warszawie, Krakowie i Lublinie. Wykorzystano materiały filmowe i fotograficzne z kilku miast, dokumentujące nielegalne demonstracje. Pokazane zostaną także archiwalne materiały z reportażu z udziałem opozycjonistów z czasów Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej.

Środa (7 XI)

  • Korona królów, odcinek 122, TVP 1, godz. 18:30

Przybyli na spotkanie z Kazimierzem goście z niepokojem oczekują królewskiego przekazu. Władca ogłasza, że nie chce angażować się w kolejne wojny, ale w królestwie są potrzebne zmiany. Nagradza Spytka przychodem za zasługi, jednocześnie odbierając mu klucz myślenicki, który dotąd należał do kasztelanii krakowskiej. Spytek czuje się urażony. Trwają poszukiwania Audre i Gabiji. Maciek i Ligęza wspomagani przez Przybeka oraz Niemoję przeczesują las. Wkrótce znajdują Gabiję. Nie ma z nią jednak zaginionej Audre.

  • Warszawska premiera (1950), TVP Kultura, godz. 20:20

„Warszawska premiera” była pierwszym powojennym filmem muzycznym. Akcja filmu została oparta na motywach wydarzeń historycznych roku 1857, kiedy to polscy patrioci pragnęli wystawić „Halkę” Stanisława Moniuszki. Muzyka Moniuszki, przepełniona uczuciami patriotycznymi, spotkała się z ostrą cenzurą rosyjską. W salonach arystokracji słuchano kompozytorów włoskich.

Przegląd powstaje z pewnym wyprzedzeniem czasowym. Nie odpowiadamy za ewentualne zmiany w programie stacji telewizyjnych.

Polecamy e-book Agaty Łysakowskiej – „Damy wielkiego ekranu: Gwiazdy Hollywood od Audrey Hepburn do Elizabeth Taylor”:

Agata Łysakowska
„Damy wielkiego ekranu: Gwiazdy Hollywood od Audrey Hepburn do Elizabeth Taylor”
cena:
Wydawca:
Michał Świgoń PROMOHISTORIA (Histmag.org)
Liczba stron:
87
Format ebooków:
PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN:
978-83-65156-04-4
REKLAMA
Komentarze

O autorze
Mat. pras.
Ten news powstał w oparciu o informację prasową lub inne materiały poddane opracowaniu redakcyjnemu.

Wszystkie teksty autora
Kamil Kartasiński
https://kkartasinski.pl Doktorant Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Autor publikacji "Chłopak z Wehrmachtu. Żołnierz Andersa" oraz "Odszukaj dziadka w ..."

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone