Francja: schwytano zbrodniarza biorącego udział w masakrze w Srebrenicy?

opublikowano: 2011-02-03, 13:46
wszelkie prawa zastrzeżone
W pobliżu Grenoble w południowo-wschodniej Francji zatrzymano Milorada Momicia, człowieka podejrzewanego o udział w masakrze bośniackiej ludności Srebrenicy dokonanej od 12 do 16 lipca 1995 roku.
reklama
Cmentarz ofiar masakry w Srebrenicy, znajdujący się w Potočari (fot. Michael Büker , na licencji Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported)

31 stycznia nieopodal francuskiej miejscowości Grenoble policja schwytała Serba posługującego się fałszywymi dokumentami. Okazało się że to Milorad Momić (47 l.), który przebywał we Francji pod przybranym nazwiskiem Guy Monier. Niewykluczone, że miał on związek z masakrą cywilów w Srebrenicy, której dokonali żołnierze Wojsk Republiki Serbskiej (Vojska Republike Srpske) od 12 do 16 lipca 1995 r. Podejrzewa się bowiem, że Momić mógł być członkiem tzw. „Skorpionów” (Škorpioni), ochotniczej jednostki paramilitarnej, która brała udział w wojnie w Bośni (1992–1995) u boku Serbów. Prawdopodobnie w niedalekiej przyszłości zostanie on przekazany Serbii, gdzie jego sprawę zbada tamtejszy wymiar sprawiedliwości. Jeśli przypuszczenia co do związku Momicia z rzezią w Srebrenicy się potwierdzą, wówczas będzie on sądzony – zgodnie z orzeczeniem Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości w Hadze z 2007 r. – za udział w zbrodni przeciw ludzkości.

W czerwcu 2005 r. – w trakcie procesu Slobodana Miloševicia w Hadze – ujawniono nagranie video, na którym „Skorpioni” dokonują egzekucji sześciu bośniackich jeńców. W kwietniu 2007 r. czterech członków komanda zostało skazanych na kary więzienia w wysokości od 5 do 20 lat. O procesie „Skorpionów” opowiada książka Jasminy Tešanović: Processo agli Scorpioni („Proces przeciw Skorpionom”) wydana w 2008 r.

Rzeź, jakiej dopuścili się żołnierze dowodzeni przez gen. Ratko Mladicia na cywilnej ludności Srebrenicy, uchodzi za jedną z największych zbrodni ludobójstwa od czasów II wojny światowej. Miasto znajdowało się na mocy rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ w tzw. strefie bezpieczeństwa, jednak 11 lipca 1995 r. zostało zajęte przez Serbów. Dzień później rozpoczęli oni masakrę bośniackich Muzułmanów. Według najnowszych szacunków wymordowano wówczas ponad 8 tys. mężczyzn i chłopców. Wszystko to wydarzyło się przy biernej postawie oddziału żołnierzy holenderskich, stacjonujących w Srebrenicy z ramienia ONZ.

Źródła: bbc.co.uk ; bh-news.com ; wyborcza.pl ; dziennik.pl.

Korekta: Agnieszka Kowalska

reklama
Komentarze
o autorze
Waldemar Kowalski
Magister historii (specjalność – historia wojskowości) na Uniwersytecie Humanistyczno-Przyrodniczym Jana Kochanowskiego w Kielcach. Absolwent podyplomowego Studium Bezpieczeństwa Narodowego na Uniwersytecie Warszawskim. Były członek redakcji "Histmag.org". Główne zainteresowania: wojskowość, militaria, religie, filozofia, stosunki międzynarodowe.

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści, zawsze za darmo.

Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2024 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone