Francuskie władze robiły z własnych żołnierzy „króliki doświadczalne”

opublikowano: 2010-02-18 23:20
wszystkie prawa zastrzeżone
poleć artykuł:
Według wojskowego raportu cytowanego przez gazetę „Le Parisien”, władze francuskie w latach 60. celowo wystawiały swoich żołnierzy na efekty testowych eksplozji nuklearnych, przeprowadzanych na Saharze i w Polinezji.
REKLAMA

Żołnierzy wysyłano na obszar skażony, i to bezpośrednio po wybuchu, by sprawdzić fizyczny i psychologiczny wpływ broni jądrowej na ludzi, celem uzyskania wiedzy koniecznej dla fizycznego przygotowania i ukształtowania morale nowoczesnego żołnierza. W dokumencie, który cytuje francuski dziennik znajduje się informacja o manewrach z udziałem 300 żołnierzy, przeprowadzonych w 1961 roku. Patrolom przydzielono samochody terenowe i wydano rozkaz udania się w miejsce wybuchu, niezwłocznie po eksplozji. Tym sposobem miano sprawdzić, czy możliwe jest prowadzenie walki w strefach skażonych radioaktywnie. Inny test został opisany przez weteranów, którzy brali w nim udział. W latach 60., podczas manewrów w Algierii, wysłano ich w rejon planowanego testu jądrowego i kazano kłaść się przed wybuchem na ziemi w samych koszulkach i szortach, zasłaniając oczy. Podobny test lub testy przeprowadzono na wodach Polinezji Francuskiej. Wówczas marynarze otrzymali rozkaz wpłynięcia w rejon eksplozji bezpośrednio po wybuchu.

Przykład grzyba po eksplozji jądrowej na morzu. Na fot. test amerykański w Atolu Bikini.

W ubiegłym roku rząd francuski obiecał weteranom rekompensaty finansowe za uszczerbek na zdrowiu poniesiony w efekcie testów nuklearnych. Tym samym uznano istnienie związku między testami a zachorowaniami np. na raka. Dotąd oficjalnie uznawano jednak, że wystawienie żołnierzy na działanie broni jądrowej było przypadkowe.

W rozmowie z „Le Parisien” minister obrony Francji Herve Morin stwierdził, że cytowane dokumenty nie były mu dotąd znane. Według jego wiedzy żołnierze francuscy zostali narażeni podczas testów jedynie na bardzo niewielkie dawki promieniowania.

Źródło: Yahoo News

Zobacz też

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Kamil Janicki
Historyk, były redaktor naczelny „Histmag.org” (lipiec 2008 – maj 2010), obecnie prowadzi biuro tłumaczeń, usług wydawniczych i internetowych. Zawodowo zajmuje się książką historyczną, a także publicystyką historyczną. Jest redaktorem i tłumaczem kilkudziesięciu książek, głównym autorem i redaktorem naukowym książki „Źródła nienawiści. Konflikty etniczne w krajach postkomunistycznych” (2009) a także autorem około 700 artykułów – dziennikarskich, popularnonaukowych i naukowych, publikowanych zarówno w internecie, jak i drukiem (również za granicą).

Wszystkie teksty autora
Aleksandra Zaprutko
Studentka historii na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie i kulturoznawstwa ze specjalnością ukrainoznawstwo na Uniwersytecie Jagiellońskim. Członkini zarządu Studenckiego Koła Naukowego Historyków im. Joachima Lelewela, jedna z realizatorek projektu „Groby wojenne na terenie Małopolski”

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone