Front wschodni: 10 wielkich bitew, które warto znać [Galeria]

opublikowano: 2017-06-23, 16:08
wolna licencja
22 czerwca 1941 roku Niemcy zaatakowały Związek Radziecki. Otwarty w ten sposób front wschodni okazał się najbardziej krwawym w czasach II wojny światowej. Przypominamy dziesięć ważnych bitew, w których Niemcy starli się z Armią Czerwoną.
reklama
Bitwa pod Smoleńskiem – po sukcesie w pierwszych dniach operacji „Barbarossa” niemieckie oddziały pancerne Grupy Armii „Środek” ruszyły na wschód, zapuszczając się głęboko w terytorium ZSRR i kierując się na Moskwę. Wcześniej musiały jednak przekroczyć Dniepr i zdobyć Smoleńsk, w rejonie którego obronę organizowały wojska radzieckie pod dowództwem marsz. Siemiona Timoszenki. 10 lipca 1941 roku grupy pancerne generałów Guderiana i Hotha rozpoczęły atak, wbijając się w pozycje Armii Czerwonej. Decydujące walki rozegrały się na wschód od Smoleńska, w rejonie Jercewa, gdzie miało dojść do zamknięcia okrążenia. Twardo broniły się tam jednak oddziały pod dowództwem m.in. Konstantego Rokossowskiego, którym udało się częściowo powstrzymać atak niemiecki i pomóc uratować część okrążonych oddziałów. Ostatecznie jednak do niewoli trafiło ok. 300 tys. żołnierzy radzieckich. Bitwa, chociaż zakończona zwycięstwem niemieckim, pokazała jednak potencjał Armii Czerwonej w powstrzymywaniu blitzkriegu. W sierpniu oddziały pancerne Guderiana zostały wysłane na południe, w rejon Kijowa, co o kilka tygodni odwlekło szturm na Moskwę, ostatecznie przesądzając o porażce Niemców (fot. R. Kessler, Bundesarchiv, Bild 101I-137-1032-14A, opublikowano na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 3.0 Niemcy).

Polecamy e-book: „Polowanie na stalowe słonie. Karabiny przeciwpancerne 1917 – 1945”

Łukasz Męczykowski
„Polowanie na stalowe słonie. Karabiny przeciwpancerne 1917 – 1945”
cena:
Wydawca:
PROMOHISTORIA [Histmag.org]
Liczba stron:
123
Format ebooków:
PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN:
978-83-934630-9-1
reklama
Komentarze
o autorze
Tomasz Leszkowicz
Doktor historii, absolwent Uniwersytetu Warszawskiego. Publicysta Histmag.org, redakcji merytorycznej portalu w l. 2006-2021, redaktor naczelny Histmag.org od grudnia 2014 roku do lipca 2017 roku. Specjalizuje się w historii dwudziestego wieku (ze szczególnym uwzględnieniem PRL), interesuje się także społeczno-polityczną historią wojska. Z uwagą śledzi zagadnienia związane z pamięcią i tzw. polityką historyczną (dawniej i dziś). Autor artykułów w czasopismach naukowych i popularnych. W czasie wolnym gra w gry z serii Europa Universalis, słucha starego rocka i ogląda seriale.

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści, zawsze za darmo.

Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2025 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone