Autor: Reklama
Tagi: Multimedia, Historia społeczna, Europa, II wojna światowa, Internet
Pierwsza publikacja: 2022-09-28 05:03, aktualizacja: 2022-09-30 05:03
Licencja: wszystkie prawa zastrzeżone

Fundacja „Mówią wieki” ruszyła z nowym projektem o Zbrodni Katyńskiej

W sieci dostępna jest wielojęzyczna platforma internetowa poświęcona Zbrodni Katyńskiej. Inicjatywę wspiera Ministerstwo Spraw Zagranicznych.
REKLAMA

Fundacja „Mówią wieki” przy wsparciu Ministerstwa Spraw Zagranicznych opublikowała stronę internetową poświęconą Zbrodni Katyńskiej. Strona oparta jest na artykułach z "Mówią wieki" i oprócz języka polskiego jest także dostępna po angielsku i rosyjsku. 

fot. screenshot strony internetowej

Zgodnie z orzeczeniem Europejskiego Trybunału Praw Człowieka z 2012 roku, Zbrodnia Katyńska nie podlega przedawnieniu, gdyż jest to zbrodnia wojenna. Odmiennego zdania była jednak strona rosyjska, która określiła ją jako „popełnioną przez NKWD zbrodnię pospolitą”, która dawno już uległa przedawnieniu. Wyrok Trybunału był korzystny dla Rosji, ponieważ oznacza on brak jakichkolwiek konsekwencji finansowych dla prawnego spadkobiercy stalinowskiego reżimu, czyli obecnej Federacji Rosyjskiej.  

Choć od popełnionej przez enkawudzistów w 1940 roku masakry minęło już ponad 80 lat, agresja rosyjska na Ukrainę przywodzi na myśl Katyń. Za wschodnią granicą Polski żołnierze rosyjscy dopuszczają się kolejnej zbrodni wojennej, tym razem mordując głównie ludność cywilną. W epoce mediów społecznościowych i smartfonów, wieści na temat popełnionego przez Rosjan mordu rozchodzą się szybko. Nadal jednak, pomimo orzeczeń międzynarodowych trybunałów, architekci tej zagłady unikają konsekwencji tak jak i w przypadku Zbrodni Katyńskiej.  

Bezkarność sprawców poprzednich zbrodni stanowi ciche przyzwolenie dla współczesnych naśladowców. Wobec słabości instytucjonalnej międzynarodowych trybunałów pamięć o ofiarach mordu katyńskiego, a także innych zbrodni wojennych wojsk rosyjskich, nie może ulec przedawnieniu.

Strona będzie ciągle uzupełniana o nowe teksty i fotografie. Zapraszamy do odwiedzin: LINK 

REKLAMA
Śledź nas!
Komentarze

O autorze
Pierwszy polski portal historyczny
ISSN: 1896-8651
Wydawca portalu
Michał Świgoń PROMOHISTORIA
ul. Koźmiana 2/89
01-606 Warszawa
NIP 626-281-54-56
Numer konta: PL 33 1140 2004 0000 3802 7410 0716
Patronaty
Jak uzyskać patronat
Kontakt z redakcją
Mateusz Balcerkiewicz
redaktor naczelny
Reklamuj się u nas
Oferta reklamowa
Konkursy
Nasze konkursy