„Gdy pamięć dręczy jak choroba, czas oddać jej głos” – Europejska Sieć Pamięć i Solidarność zaprasza na spotkanie z cyklu „Zrozumieć Pamięć”

opublikowano: 2024-06-06 05:00
wszystkie prawa zastrzeżone
poleć artykuł:
Reportaż i nauka to różne języki opisu i sposoby poznawania świata. Jak nauka może czerpać z wrażliwego podejścia w reportażu i, vice versa, jak literatura non-fiction może korzystać z zasobu naukowych pojęć? Czy próba takiego dialogu pozwoli lepiej zrozumieć to, co się dzieje z polską i europejską pamięcią? Zapraszamy na kolejne spotkanie z cyklu „Zrozumieć Pamięć: Między reportażem a nauką”, w którym punktem wyjścia będą wspomnienia dziecięcych pacjentów sanatoriów i tego, jak „leczenie” wpłynęło na ich życie.
REKLAMA
Fot. Materiały prasowe

Już 11 czerwca ESPS zaprasza na dyskusję, która odbędzie się w Domu Spotkań z Historią, o godz. 18.00. Gośćmi spotkania będą Beata Chomątowska, autorka reportażu „Miasto dzieci świata”, oraz dr Marcin Stasiak, autor opracowania „Polio w Polsce 1945–1989. Studium z historii niepełnosprawności”. W swym reportażu B. Chomątowska dekonstruuje idylliczny obraz sanatorium w Rabce-Zdroju. Sięgając do przeszłości uzdrowiska i świadectw uczestników turnusów, dziennikarka odkrywa traumy, z którymi od dziesięcioleci za murami sanatorium mierzyły się dzieci. Zaś M. Stasiak w swej monografii podejmuje temat niepełnosprawności wywołanej przez epidemię polio, która dotknęła głównie dzieci w latach 50-tych. Już od najmłodszych lat chorzy byli konfrontowani ze strachem, jaki wywoływała ich niesprawność, a także z długim i męczącym procesem wątpliwej rehabilitacji.

Podczas spotkania autorzy zastanowią się nad codziennością dzieci chorych i tym, jak choroba – i „leczenie” – wpłynęły na ich życie. Do tematu podejdą z perspektywy biografii konkretnych osób, oddając głos tym, którym był on wcześniej odebrany. Goście spotkania wspólnie z widzami i słuchaczami spróbują również odpowiedzieć na pytanie, jak z osobistymi przeżyciami radzi sobie narracja reporterska, a jak opisują je narzędzia pojęciowe wypracowane przez historię społeczną. Co przeszłość ma do powiedzenia o dzieciach i chorobie, i dlaczego warto porozmawiać na ten temat z różnych perspektyw?

Fot. Materiały prasowe

„Takie działania dialogujące, szukające możliwych punktów styczności, a także alternatywnych punktów widzenia, do których „Zrozumieć Pamięć” niewątpliwie należy, stanowi właśnie zasadę naszej misji – Europejskiej Sieci Pamięć i Solidarność. Dążymy do tego, żeby we wszystkich debatach, które organizujemy, a także w innych projektach: konferencjach naukowych, spotkaniach młodzieży, narracjach wystaw o tematyce historycznej, czy artystycznych performansach spotykały się ze sobą i wzajemnie poznawały odmienne perspektywy poznawcze. I mówimy tu o różnicach wszelkiego rodzaju, bo do dialogu o polskiej i europejskiej historii i pamięci zapraszamy przedstawicieli różnych grup narodowych i kulturowych, przedstawicieli różnorodnych instytucji – rządowych i pozarządowych, przedstawicieli różnych dyscyplin – czy to nauki, literatury, czy też polityki, edukacji i instytucji kultury, wreszcie reprezentantów różnorodnych ideologicznych punktów widzenia” – dodaje M. Pakier.

Spotkanie odbędzie się w ramach serii „Zrozumieć Pamięć: Między reportaże a nauką”, nawiązującej do najciekawszych współczesnych publikacji dotyczących historii i pamięci.

„Ideą cyklu „Zrozumieć Pamięć: Między reportażem a nauką” jest dialog nie tylko pomiędzy reportażystami a historykami, ale wszelkiej maści naukowcami zajmującymi się pamięcią, w tym socjologami, kulturoznawcami, psychologami, językoznawcami czy literaturoznawcami. W projekcie zależy nam na tym, żeby wyjść z dyskusją o pamięci poza ramy dyskusji naukowej i żeby spotkały się ze sobą dwa światy i różne wrażliwości: nauka z jednej strony i autorzy, autorki piszący reportaże, ale również zainteresowani sprawami związanymi z historią i pamięcią, z drugiej” – mówi dr Małgorzata Pakier, pomysłodawczyni projektu, na co dzień kierowniczka Działu Naukowego ESPS.

Inspiracją do cyklu spotkań, jak mówi inicjatorka projektu, posłużył reportaż Katarzyny Surmiak-Domańskiej „Czystka”. W toku przygotowań z DSH wyklarowały się inne jednak, nie mniej ważne i ciekawe z punktu widzenia historii społecznej i pamięci, tematy. Pierwsze spotkanie poświęcone było pamięci w swej relacji z krajobrazem, w szczególności zaś pamięci środowiskowej i niepamięci na tle historii ziem zachodnich i Kresów. Do omówienia tych zagadnień zaproszeni zostali reporter i fotograf Filip Springer na podstawie swej książki „Mein Gott, jak pięknie” oraz prof. Małgorzata Praczyk, autorka dzieła „Pamięć środowiskowa we wspomnieniach osadników na tzw. „ziemiach odzyskanych”.

Fot. Materiały prasowe

Podczas drugiego spotkania w parze z niezwykle popularnymi „Chłopkami” Joanny Kuciel-Frydryszak wystąpiła historyczka społeczna prof. Ewelina Szpak z książką „Mentalność ludności wiejskiej w PRL. Studium zmian”. Motywem przewodnim dyskusji były pamięć wsi i zwrot ludowy w kontekście przemian polskiej wsi. Punktem wyjścia trzeciego spotkania były dwie, cieszące się uznaniem, książki: z jednej strony „Wymyślone miasto Lwów” Ziemowita Szczerka i „Muzea-preteksty. Niezrealizowane przedsięwzięcia muzealne wobec negatywnego dziedzictwa Warszawy” kulturoznawcy Łukasza Bukowieckiego. Dwa miasta, Lwów i Warszawa, z wielowymiarowymi, wielowarstwowymi, rozdartymi, urywanymi i na nowo sklejanymi historiami. I dwaj autorzy, którzy wartko i wciągająco o nich opowiadali.

W centrum uwagi gości czwartego spotkania znalazł się wspomniany wcześniej reportaż K. Surmiak-Domańskiej oraz dzieło dr hab. Michała Bilewicza „Traumaland. Polacy w cieniu przeszłości”. O ile pierwszą pozycję uznać można za detektywistyczną próbę odnalezienia przemilczanej przeszłości najbliższych członków rodziny, w której odkrywane są międzypokoleniowe traumy, o tyle drugą – za próbę opisu psychologii Polek i Polaków: ich traum, wierzeń i lęków. Publikacje posłużyły jako podstawa do dyskusji o tym, jak pamiętamy i jak ta pamięć na nas wpływa. Co lepiej pozwala zrozumieć nasze modus operandi – reporterska wnikliwość czy psychologiczny sznyt? To tylko jedno ze stawianych podczas spotkania pytań.

Spotkania realizowane w ramach cyklu Zrozumieć Pamięć”, tłumaczone na polski język migowy, dostępne są na kanale YouTube Sieci.

Więcej informacji na temat cyklu „Zrozumieć Pamięć: Między reportażem a nauką” można znaleźć na stronie internetowej projektu.

Europejska Sieć Pamięć i Solidarność jest międzynarodowym przedsięwzięciem, które ma na celu kształtowanie dyskursu o historii Europy XX wieku i sposobu jej upamiętniania ze szczególnym uwzględnieniem okresu dyktatur, wojen i społecznego sprzeciwu wobec zniewolenia.

REKLAMA
Komentarze

O autorze

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone