Gilbert Keith Chesterton, czyli „współczesny Falstaff” [Fragmenty książek Wydawnictwa IPN]

opublikowano: 2023-10-03 05:29
wszystkie prawa zastrzeżone
poleć artykuł:
Chesterton darzył Polskę ogromną sympatią. „Książę paradoksu” odwiedził nasz kraj w 1927 roku, goszcząc m.in. w Warszawie, Krakowie i Lwowie. I wszędzie był przyjmowany z wielką serdecznością. Posłuchajcie!
REKLAMA

Tarnawski był jednym z największych entuzjastów twórczości i myśli społeczno-filozoficznej Chestertona. Regularnie czytał jego tygodnik „G.K.’s Weekly” i nie ukrywał, że był pod ogromnym wrażeniem tez stawianych przez pisarza, czy to w zakresie rozwiązań polityczno-gospodarczych, czy społeczno-kulturalnych. Chociaż zdawał sobie sprawę z faktu, że pisarz nie był najbardziej popularny na Wyspach, to uważał go za największego pośród współczesnych i był przekonany, że zarówno jego dzieła, a przede wszystkim poglądy upowszechnią się z czasem. Może dlatego pisał o nim często i z ogromnym entuzjazmem. Warto pamiętać, że Tarnawski znał pisarza osobiście i to zarówno z własnych pobytów na Wyspach, jak i z organizowania jego wizyty we Lwowie. Co więcej, kiedy Michał Pawlikowski pisał swoją powieść Change your Body i planował ją wydać na rynku anglosaskim, to Tarnawski pośredniczył między właścicielem Medyki a Chestertonem, by to właśnie Anglik napisał do niej przedmowę. Pomimo przekładu powieści Pawlikowskiego przez zdolną tłumaczkę, Amerykankę, Elizabeth Mary Clark latem 1932 r. z całej inicjatywy nic nie wyszło. Tarnawski w pełni utożsamiał się z głoszonymi przez Chestertona poglądami społeczno-politycznymi i gospodarczymi, a także był wielkim admiratorem jego powieści. Ważnym elementem tej nieukrywanej fascynacji było to, że Anglik w 1922 r. przeszedł oficjalnie na katolicyzm i był piewcą Polski.

Zobacz materiał poniżej:

Wolisz przeczytać?

Tomasz Pudłocki
„Szekspir i Polska. Życie Władysława Tarnawskiego (1885–1951)”
cena:
Wydawca:
Instytut Pamięci Narodowej
Rok wydania:
2023
Liczba stron:
736 s. + 16 s. wkł. zdj.
ISBN:
978-83-8229-782-9
EAN:
9788382297829
REKLAMA
Komentarze

O autorze
Jakub Jagodziński
Redaktor portalu Histmag.org. Doktor nauk humanistycznych w zakresie archeologii. Mediewista, etnolog i antropolog kultury. Pracownik Działu Naukowego Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Elblągu. Autor artykułów naukowych i monografii: „Goście, kupcy, osadnicy. Kontakty Słowian Zachodnich i Skandynawów w epoce wikingów”. Miłośnik podróżowania, odwiedził 40 państw na pięciu kontynentach.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone