Godzina „W” na Pradze

opublikowano: 2008-08-02 21:37
wolna licencja
poleć artykuł:
1 sierpnia do walki ruszyły też oddziały z prawego brzegu Wisły. Tragiczne wydarzenia pierwszych dni powstania na Pradze stały się kanwą inscenizacji „Targówek 1944”.
REKLAMA
Folwark „Agril”, bateria niemieckiej artylerii przeciwlotniczej. Działa kalibru 88 i 75 mm., karabiny maszynowe i 90 ludzi załogi.
Służba na wschodnich przedmieściach Warszawy mija obsłudze spokojnie, przerywana niekiedy nalotami i służbą patrolową.
Jednak z końcem lipca 1944 r. przez Pragę przemaszerowują cofające się ze wschodu kolumny jednostki frontowe, w tym wielu rannych.
Do Warszawy zbliżają się Sowieci.
W tym samym czasie trwa koncentracja oddziałów praskiego obwodu Armii Krajowej, szykujących się do powstania.
Atak na baterię w „Agril” ma wykonać grupa szturmowa pod dowództwem ppor. Józefa Kożuchowskiego „Dzika”. 1 sierpnia o godz. 17:00 jest gotowa do ataku.
Zarówno atak jak i obroną są zacięte.
Na odsiecz atakowanym ruszają oddziały pancerne z rejonu Cmentarza Bródnowskiego.
Niemcy skutecznie kontratakują.
Oddział szturmujący folwark został zdziesiątkowany, podczas akcji zginął jego dowódca.
W obliczu miażdżącej przewagi wroga 6 sierpnia dowództwo AK na Pradze zadecydowało o wstrzymaniu walk i powrocie do konspiracji.

Zobacz także:

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Tomasz Leszkowicz
Doktor historii, absolwent Uniwersytetu Warszawskiego. Publicysta Histmag.org, redakcji merytorycznej portalu w l. 2006-2021, redaktor naczelny Histmag.org od grudnia 2014 roku do lipca 2017 roku. Specjalizuje się w historii dwudziestego wieku (ze szczególnym uwzględnieniem PRL), interesuje się także społeczno-polityczną historią wojska. Z uwagą śledzi zagadnienia związane z pamięcią i tzw. polityką historyczną (dawniej i dziś). Autor artykułów w czasopismach naukowych i popularnych. W czasie wolnym gra w gry z serii Europa Universalis, słucha starego rocka i ogląda seriale.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone