Gordon Pape, Tony Aspler – „Smak zła” – recenzja i ocena

opublikowano: 2023-03-06 08:20
wolna licencja
poleć artykuł:
Podczas II wojny światowej kilkanaście kobiet pracowało w najbliższym otoczeniu Hitlera jako testerki posiłków. Fabularyzowana historia jednej z nich ukazuje jak wyglądała ich codzienność i pozwala podejrzeć życie wodza III Rzeszy „od kuchni”.
REKLAMA

Gordon Pape, Tony Aspler – „Smak zła” – recenzja i ocena

Gordon Pape, Tony Aspler
Smak zła”
nasza ocena:
7/10
cena:
49,90 zł
Wydawca:
Bellona
Tłumaczenie:
Ksenia Zawanowska
Rok wydania:
2023
Okładka:
miękka
Liczba stron:
384
Premiera:
08.02.2023
Format:
135x215 [mm]
ISBN:
978-83-11-16474-1
EAN:
9788311164741

Z powodu obsesyjnego strachu przed otruciem, Adolf Hitler zatrudniał kilkanaście kobiet, których zadaniem było próbowanie każdego posiłku zanim trafił na jego stół. Z piętnastu testerek wojnę przeżyła tylko jedna z nich, Margot Woelk, która dopiero pod koniec życia zdecydowała się opowiedzieć o swoich doświadczeniach. Na podstawie jej historii powstało kilka książek, miedzy innymi „Przy stole z Hitlerem” Roselli Postorino. Losy kobiet będących tak blisko Hitlera wciąż budzą zainteresowanie, czego dowodem jest recenzowana publikacja „Smak zła”.

Autorzy książki, Tony Aspler i Gordon Pape, we wstępie zaznaczają, że opowieść ukazana w książce jest fikcją, choć opartą na faktach. Główna bohaterka jest wytworem wyobraźni, zainspirowana prawdziwą historią testerek Hitlera. Autorzy deklarują, że postarali się wiernie oddać tło historyczne, zwłaszcza jeśli chodzi o chronologię wydarzeń podczas II wojny światowej, przedstawiona przez nich bibliografia jest jednak dość skąpa, zważywszy na temat, który podjęli.

„Smak zła” opowiada o losach Gretchen von Bismarck, młodej dziewczynie, która po powrocie ze szkoły w Szwajcarii szkoli się, aby zostać kucharką w najlepszym berlińskim hotelu. Jej ojciec jest przyjacielem i pracownikiem głównego architekta Hitlera, Alberta Speera, który jest jednym z głównych bohaterów powieści. Niedługo po wybuchu II wojny światowej Gretchen przykuwa uwagę Speera jako potencjalna kandydatka na jedną z testerek jedzenia wodza III Rzeszy i w dwa lata później rozpoczyna pracę. Zajęcie utrzymane jest w najściślejszej tajemnicy i Gretchen rozpoczyna niebezpieczne życie przebywając w najbliższym otoczeniu Hitlera.

Jej sytuacja staje się jeszcze bardziej skomplikowana, kiedy na jaw wychodzi rodzinny sekret i okazuje się, że jej prawdziwą matką jest Żydówka. Gretchen codziennie obcuje z nazistowskimi dygnitarzami i samym Hitlerem, przez co ma okazję poznać ich od strony prywatnej. Charakterystyka postaci historycznych oparta została w głównej mierze na źródłach, choć momentami dochodzi do głosu fikcja literacka. Przerażona działaniami wojennymi i zbrodniami, Gretchen postanawia wykorzystać swoją pozycję i otruć Hitlera. Albert Speer, podczas wojny pełniący funkcję ministra uzbrojenia i amunicji, widząc nieuchronną klęskę Niemiec i chcąc nie dopuścić do całkowitego zniszczenia kraju, również próbuje przeprowadzić zamach na życie wodza III Rzeszy.

REKLAMA

Książka przedstawia losy Gretchen von Bismarck równolegle z wydarzeniami II wojny światowej, liczne cytaty z komunikatów aliantów i Niemców relacjonujących działania wojenne pomagają w oddaniu tła historycznego i dodają dynamiki akcji powieści. Główny wątek pracy bohaterki jako testerki posiłków Hitlera jest niesłychanie interesujący ze względu na przedstawiony w nim obraz dyktatora. Opisane zostały jego zwyczaje żywieniowe, upodobania kulinarne i problemy zdrowotne, dając czytelnikowi wgląd w intymne aspekty jego życia. Praca Gretchen wiązała się z nieustannym niebezpieczeństwem, książka przepełniona jest więc atmosferą strachu, a przeżycia bohaterów opisane są z dużą dozą dramaturgii, pasującą zresztą do wydarzeń, w których biorą udział.

Recenzowana publikacja to fabularyzowana historia jednej z kilkunastu kobiet, których zadaniem było chronić Hitlera przed otruciem. Wątki obyczajowe odgrywają główną rolę, warstwa historyczna ukazana jednak została z dbałością o zgodność z faktami, choć zdarzają się nieścisłości lub przeinaczenia. Albert Speer w powieści ukazany jest zaskakująco jako jedna z pozytywnych postaci, zgodnie z tworzonym przez niego samego mitem „przyzwoitego narodowego socjalisty”, który nie miał pokrycia w rzeczywistości.

Jak pisze w posłowiu prof. Eugeniusz Cezary Król, ukazane w książce informacje należy traktować z pewną dozą sceptycyzmu i potraktować „Smak zła” jako przyczynek do dalszych poszukiwań historycznych. Z pewnością stanowi ciekawą i wciągającą lekturę, która może zainteresować czytelnika tematem i zainspirować do dalszego zgłębiania ukazanej w niej historii.

Zainteresowała Cię nasza recenzja? Zamów książkę Gordona Pape'a i Tony'ego Asplera „Smak zła” bezpośrednio pod tym linkiem, dzięki czemu w największym stopniu wesprzesz działalność wydawcy lub w wybranych księgarniach internetowych:

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Iwona Szymichowska
Absolwentka historii sztuki i studentka filologii germańskiej. Interesuje się sztuką dawną oraz popkulturą.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone