Gra planszowa „Piast – rzut kostką przez polskie dzieje”

opublikowano: 2013-09-08, 16:22
wolna licencja
Zakład Narodowy im. Ossolińskich – była placówka naukowa PAN, obecnie pełniąca m.in. funkcje biblioteki, od 1945 r. mająca swoją siedzibę we Wrocławiu – po raz pierwszy w swojej historii postanowił wydać grę planszową. Jest to reprint planszówki z 1904 r. pt. „Piast”, uzupełniony współczesnym komentarzem i innymi atrakcjami, mającymi przyciągnąć do gry najmłodszych.
reklama
(źródło: oss.wroc.pl).

Według pomysłodawców wydanie planszówki ma trzy cele. Pierwszym jest ukazanie gry z 1904 r. w jej autentycznym kształcie i kolorycie. Drugi to możliwość powtórzenia podstawowych informacji z historii Polski. Trzeci wreszcie ma służyć zapewnieniu atrakcyjnej rozrywki, a zarazem na kartach stylizowanej, choć, jak twierdzą wydawcy, przystępnej „Historycznej gry osnowy” ukazać część przebogatej kolekcji Ossolineum.

Oprócz reprintu planszy, zachowana została także autentyczna instrukcja („Piast. Zabawa historyczna podług Assarmota Klementyny z Tańskich Hoffmanowej ułożona Zofia D’Abancourt”), choć dodano także nową jej wersję, m.in. urozmaicając propozycję sposobów rozgrywki. Dodatkową atrakcję ma stanowić zbiór 150 kartonowych talarów, dukatów i medali, ilustrowanych na wzór dawniej bitych pieniędzy i umieszczonych w specjalnym woreczku, a funkcjonujących w grze jako punkty.

Więcej informacji: oss.wroc.pl.

Zobacz też:

reklama
Komentarze
o autorze
Mat. pras.
Ten news powstał w oparciu o informację prasową lub inne materiały poddane opracowaniu redakcyjnemu.
Magda Próchniak
Studentka Kolegium MISH UW na kierunku dyplomowym historia. Interesuje się dziejami Cesarstwa Rzymskiego, zwłaszcza jego wschodniej części, a także teologią i historią chrześcijaństwa wschodniego. Studiuje starogrekę i różne języki, jakie przyjdą jej do głowy. Dużym zainteresowaniem obdarza także epokę nowożytną, zwłaszcza historię myśli. Fiolozów najchętniej widzi jako ludzi stanowiących ciekawy refleks swojej epoki, nie szuka u nich sensu istnienia. Oprócz tego pasjami słucha najróżniejszych gatunków muzyki, od jazzu przez heavy metal po ambient.

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści, zawsze za darmo.

Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2024 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone