Grób Chrystusa otwarty pierwszy raz od stuleci

opublikowano: 2016-10-28 19:51
wolna licencja
poleć artykuł:
Naukowcy otworzyli grób, w którym – wedle tradycji chrześcijańskiej – po śmierci krzyżowej Jezusa złożono jego ciało. Działania badaczy związane są z renowacją Bazyliki Grobu Świętego.
REKLAMA

Naukowcy, pracujący przy konserwacji Bazyliki Grobu Świętego, dostali wyjątkowe uprawnienia. Prowadzą bowiem pracę w miejscu, gdzie prawie 2000 lat temu miało zostać złożone ciało Jezusa Chrystusa.

Bazylika Grobu Świętego (fot. Jorge Láscar, opublikowano na licencji Creative Commons Attribution 2.0 Generic)

To niezwykłe wydarzenie, bo grób nie był otwierany od 1555 r. Sanktuarium było wielokrotnie niszczone przez klęski żywiołowe i grabieże. Nie było więc pewności, czy jest to faktycznie wspomniane przez Biblię miejsce. Nowe ustalenia archeologów rzucają jednak nieco światła na tę tajemnicę. Pod warstwami marmuru odkryto bowiem ściany jaskini, która mogła stanowić oryginalny grobowiec.

Zobacz także:

Badacze zdejmowali kolejne warstwy. Najpierw czarny marmur, zdobiący grób od połowy XVI w. Według opowieści miał on na celu celu zabezpieczenie oryginalnej skały przed pielgrzymami, odłupującymi jej kawałki. Następnie płytę z XV w., pod którą z kolei kryła się XII-wieczna. Pod tą ostatnią kryła się już tylko pierwotna skała. Archeolog Friedrik Hibert uważa, że to niezwykle cenne odkrycie:

  • Po zdjęciu warstwy marmuru byliśmy zszokowani liczbą kolejnych warstw pod spodem. Czekają nas teraz długie badania, ale wreszcie będziemy mogli zobaczyć oryginalna powierzchnię jaskini w której, zgodnie z tradycją, złożono ciało Chrysusa - komentuje.
Starożytne nisze grobowe (_kochim _) przy kaplicy Syryjczyków (domena publiczna)

Grób jest usytuowany wewnątrz struktury zwanej Edykułem. Nad przebiegiem konserwacji czuwają naukowcy z Narodowego Uniwersytetu Technicznego w Atenach. Zespół ma już na koncie prace przy greckim Akropolu czy Hagia Sophia w Istambule. W przedsięwzięcie zaangażowanych jest ponad 50 specjalistów, a budżet wynosi 4 mln dolarów.

Źródło: theguardian.com, livescience.com

Dziękujemy, że z nami jesteś! Chcesz, aby Histmag rozwijał się, wyglądał lepiej i dostarczał więcej ciekawych treści? Możesz nam w tym pomóc! Kliknij tu i dowiedz się, jak to zrobić!

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Antoni Olbrychski
Absolwent Instytutu Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego. Interesuje się historią średniowieczną i nowożytną, w szczególności wojskowością i życiem codziennym. Instruktor szermierki, członek Akademii Szermierzy. Członek Towarzystwa Opieki nad Zabytkami w Czersku i edukator na Zamku Królewskim w Warszawie.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone