Autor: Przemysław Stępień
Tagi: Reportaże/relacje, Zabytki, Starożytny Rzym, Starożytny Bliski Wschód, Bliski Wschód i Afryka Północna
Opublikowany: 2010-12-28 21:45
Licencja: wszystkie prawa zastrzeżone

Betlejem i Jerozolima Jezusa Chrystusa w obiektywie

Betlejem i Jerozolima. Miasta, oddalone zaledwie o kilka kilometrów, uważane są za jedne z najważniejszych miejsc chrześcijaństwa. Związane ze narodzinami, życiem i śmiercią Jezusa z Nazaretu gromadzą rocznie setki pielgrzymów, którzy chcą na własne oczy zobaczyć ziemię opisaną w Piśmie Świętym.
REKLAMA

Zobacz też: Wielkanoc i początki chrześcijaństwa

Betlejem

Betlejem - miasto oddalone od Jerozolimy o 8 km. Znajduje się na terytorium Autonomii Palestyńskiej. Zgodnie z tradycją chrześcijańską, było miejscem narodzin Jezusa Chrystusa, Syna Bożego. Na zdjęciu Bazylika Narodzenia Pańskiego wybudowana w 326 r. z polecenia św. Heleny, matki Konstantyna Wielkiego.
Wejście do Groty Narodzenia w Bazylice Narodzenia Pańskiego.
Grota Narodzenia
Symboliczne miejsce urodzin Jezusa Chrystusa w Grocie Narodzenia

Jerozolima

Osiołek był w czasach Jezusa jednym z głównych środków transportu. Na ośle Jezus triumfalnie wjeżdżał do Jerozolimy na kilka dni przed swoją śmiercią
Jerozolima, Ściana Płaczu. Ściana Zachodnia (tzw. Mur Zachodni) dawnej Świątyni Jerozolimskiej zburzonej przez Rzymian w 70 roku n.e. To w niej rodzice znaleźć mieli 12-letniego Jezusa. Jest to najświętsze miejsce religii judaistycznej
Ściana Płaczu jest miejscem modlitwy Żydów, a także chrześcijan. Na zdjęciu żołnierze izraelscy w czasie modłów
W szczelinach między blokami Ściany, wkładane są karteczki z prośbami i modlitwami
Panorama starej Jerozolimy (widok z Góry Oliwnej). Najbardziej wyróżniającym się punktem jest tzw. Kopuła na Skale, zwana meczetem Omara. Postawiona jest na Wzgórzu Świątynnym, w miejscu gdzie Abraham miał zamiar złożyć ofiarę ze swego syna Izaaka. Na wysokości Kopuły znajduje się jedyna zamurowana brama prowadząca na Wzgórze, przez którą Jezus miał wjeżdżać do Jerozolimy w czasie niedzieli palmowej. Na pierwszym planie po lewej widoczny jest też meczet Al-Aksa.

Redakcja: Sebastian Adamkiewicz

REKLAMA
Śledź nas!
Komentarze

O autorze
Przemysław Stępień
Ur. 1983 r., historyk, kierownik Oddziału Martyrologii Radogoszcz Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi. Zajmuje się problematyką działań komunistycznego aparatu represji przeciwko Kościołowi, podziemiu niepodległościowemu i opozycji demokratycznej PRL. Autor książki pt. Pomoc kościoła łódzkiego dla represjonowanych i ich rodzin w okresie stanu wojennego (1981-1983), Łódź 2009. Przygotowuje dysertację doktorską dotyczącą działalności Julii Brystygierowej w aparacie bezpieczeństwa.

Wszystkie teksty autora
Pierwszy polski portal historyczny
ISSN: 1896-8651
Wydawca portalu
Michał Świgoń PROMOHISTORIA
ul. Koźmiana 2/89
01-606 Warszawa
NIP 626-281-54-56
Numer konta: PL 33 1140 2004 0000 3802 7410 0716
Patronaty
Jak uzyskać patronat
Kontakt z redakcją
Mateusz Balcerkiewicz
redaktor naczelny
Reklamuj się u nas
Oferta reklamowa
Konkursy
Nasze konkursy