Grunwald 1410–2010: Inscenizacja bitwy

opublikowano: 2010-07-19 13:34
wszystkie prawa zastrzeżone
poleć artykuł:
Po zakończeniu przygotowań wojska obu stron ruszyły do bitwy. Krzyżacy jak zwykle ponieśli druzgocącą klęskę w starciu z armią polsko-litewską.
REKLAMA

Zobacz pierwszą część relacji: Grunwald 1410–2010: Przygotowania do bitwy

Płonące chaty – sprawcami niedoli chłopów byli Krzyżacy
Poselstwo krzyżackie z dwoma nagimi mieczami u króla Jagiełły
Atak jazdy litewskiej na łuczników krzyżackich
Szarża kopijników
Okolicznościowa pocztówka wydana przez TVP Historia z okazji 600. rocznicy bitwy

Spostrzeżenia turysty-historyka

Jako naoczny świadek relacjonowanej inscenizacji ze smutkiem stwierdzam, że – jak na rangę tego spektakularnego wydarzenia – organizacja imprezy kulała. Najwyraźniej nie przygotowano się na przyjęcie tak ogromnej liczby widzów, co potwierdzają m.in. zapadające w pamięć obrazy: co najmniej 50-metrowe kolejki po niezbyt schłodzoną wodę oraz kilometrowe korki przy wyjeździe z Grunwaldu powstałe nie tyle z winy kierowców, co z braku należytych służb porządkowych, których zadaniem winno być wskazywanie odpowiedniej drogi wyjazdowej.

Rozumiem, że ze względu na środki finansowe niemożliwe było odtworzenie bitwy w pełnych realiach historycznych i dlatego też obok starć niewielkich oddziałów jazdy na polach grunwaldzkich dominowała w sobotę walka piechoty oraz ogień artyleryjski. Inną kwestią był sienkiewiczowski język używany przez spikera podczas rekonstrukcji. Z przekąsem powiem, że jako historykowi brakowało mi jedynie miłosnego wątku z Danusią i Zbyszkiem w rolach głównych…

Bitwa pod Grunwaldem na portalu Histmag.org:

Redakcja: Roman Sidorski

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Waldemar Kowalski
Magister historii (specjalność – historia wojskowości) na Uniwersytecie Humanistyczno-Przyrodniczym Jana Kochanowskiego w Kielcach. Absolwent podyplomowego Studium Bezpieczeństwa Narodowego na Uniwersytecie Warszawskim. Były członek redakcji "Histmag.org". Główne zainteresowania: wojskowość, militaria, religie, filozofia, stosunki międzynarodowe.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone