Autor: Waldemar Kowalski
Tagi: Reportaże/relacje, Historia wojskowości, Rekonstruktorzy, Późne średniowiecze, Polska, Warmia i Mazury
Opublikowany: 2010-07-19 12:41
Licencja: wszystkie prawa zastrzeżone

Grunwald 1410–2010: Przygotowania do bitwy

Po 600 latach i dwóch dniach historia (znowu) zatoczyła koło. W sobotę 17 lipca wojska krzyżackie po raz kolejny spotkały się pod Grunwaldem z siłami polsko-litewskimi.
REKLAMA

W upalne sobotnie popołudnie na polach grunwaldzkich po raz kolejny stanęli naprzeciw siebie uzbrojeni Krzyżacy, Polacy, Litwini oraz sprzymierzeńcy obu stron walczących. Punktualnie o godzinie 14, przy uciążliwej pogodzie, rozpoczęła się inscenizacja jednej z największych batalii czasów średniowiecznych. Wzięło w niej bezpośredni udział ok. 2200 pasjonatów historii – rycerzy-amatorów z Polski oraz z innych państw, m.in. Czech, Litwy, Niemiec, Danii i Węgier. Wcielili się oni zarówno w ciężkich kopijników, jak i jeźdźców lekkozbrojnych, piechurów, łuczników oraz artylerzystów. Okrągła 600. rocznica bitwy przyciągnęła na pola grunwaldzkie tłumy turystów – jej inscenizację oglądało ok. 150 tys. widzów. Całe przedsięwzięcie było relacjonowane na żywo przez TVP Historia.

Poranek przed bitwą

Obóz wojsk krzyżackich o świcie

Już od samego rana jarmark tętnił życiem. Każdy mógł wyposażyć się w element rycerskiego ekwipunku, zaopatrzyć się w replikę broni, przymierzyć lub kupić strój z epoki oraz zjeść przysmaki przygotowywane według średniowiecznych receptur. Nie zabrakło także pokazów kuglarskich oraz iluzjonistycznych.

Sen – najlepszy sposób na regenerację sił przed bitwą

Dla zgłodniałych przygotowywano pieczone dziki

Zaś na spragnionych (wrażeń) czekał miód pitny

Pomnik grunwaldzki

Krajobraz przed bitwą – ostatnie przygotowania

O godzinie 10:00 odbyła się msza De Divisione Apostolorum w obrządku łacińskim, odprawiona według formularza z 1410 r. Po jej zakończeniu przeprowadzono Apel Grunwaldzki. O 13:00 wojska krzyżackie oraz litewsko-polskie, w porządku marszowym, zaczęły wychodzić na pole bitwy. Zgodnie z przewidywaniami Jagiełło zgromadził swe siły w pobliskim lasku, z kolei Krzyżacy stanęli po przeciwległej stronie, w pełnych zbrojach oraz pełnym słońcu. Inscenizację bitwy poprzedził uroczysty wystrzał z bombard z udziałem m.in. ministra obrony narodowej, Bogdana Klicha.

Ściana dymu po wystrzale artyleryjskim, który dał sygnał do rozpoczęcia bitwy

Zobacz drugą część relacji: Grunwald 1410–2010: Inscenizacja bitwy

Bitwa pod Grunwaldem na portalu Histmag.org:

Redakcja: Roman Sidorski

REKLAMA
Śledź nas!
Komentarze
lub zaloguj się za pośrednictwem konta Google

O autorze
Waldemar Kowalski
Magister historii (specjalność – historia wojskowości) na Uniwersytecie Humanistyczno-Przyrodniczym Jana Kochanowskiego w Kielcach. Absolwent podyplomowego Studium Bezpieczeństwa Narodowego na Uniwersytecie Warszawskim. Były członek redakcji "Histmag.org". Główne zainteresowania: wojskowość, militaria, religie, filozofia, stosunki międzynarodowe.

Wszystkie teksty autora

Sonda!
Pierwszy polski portal historyczny
ISSN: 1896-8651
Wydawca portalu
Michał Świgoń PROMOHISTORIA
ul. Koźmiana 2/89
01-606 Warszawa
m.swigon@histmag.org
NIP 626-281-54-56
Numer konta: PL 33 1140 2004 0000 3802 7410 0716
Patronaty
Jak uzyskać patronat
Kontakt z redakcją
Mateusz Balcerkiewicz
redaktor naczelny
redakcja@histmag.org
Reklamuj się u nas
Oferta reklamowa
Konkursy
Nasze konkursy