Grzegorz Łyś – „Bzik kolonialny. II Rzeczpospolitej przypadki zamorskie”

opublikowano: 2023-07-27 05:00
wszystkie prawa zastrzeżone
poleć artykuł:
Pierwsza książka o kolonialnych aspiracjach Polski. „Bzik kolonialny” to nowy reportaż znakomitego historyka, który odkrywa przed nami zapomniany, wstydliwy wycinek dziejów Polski.
REKLAMA
Grzegorz Łyś
„Bzik kolonialny. II Rzeczpospolitej przypadki zamorskie”
cena:
69,99 zł
Wydawca:
Wydawnictwo W.A.B.
Rok wydania:
2023
Okładka:
twarda
Liczba stron:
336
Premiera:
12.07.2023
Format:
145x210 [mm]
ISBN:
978-83-8318-642-9
EAN:
9788383186429

Kiedy jesienią 1934 r. minister Józef Beck podejmował na raucie delegację rządu Liberii, goście, którzy przybyli do Warszawy z przyjacielską wizytą, nie podejrzewali, że na biurko ich gospodarza trafił właśnie plan „opanowania całkowitej władzy w Liberii z zachowaniem formalnej suwerenności tego kraju”. W razie potrzeby zbrojnie. Brawurowa w zamyśle akcja liberyjska była jednym z epizodów polskiej międzywojennej „przygody” z kolonializmem, o której opowiada książka Bzik kolonialny – historii zapomnianej dziś, wstydliwej, niekiedy awanturniczej, często groteskowej. Dzięki koloniom, które się nam, jak zapewniano, jako mocarstwu, po prostu należały, Polska miała wydobyć się z biedy i zacofania. W rzeczywistości polskie ambicje to przykład zbiorowej iluzji, całkowitego braku realizmu oraz potęgi propagandy. A także dowód, że wkrótce po odzyskaniu niepodległości niemała część Polaków wyżej stawiała korzyści z panowania nad zamorskimi ziemiami i ludami niż dawną romantyczną dewizę „za wolność naszą i waszą”.

Książkę „Bzik kolonialny. II Rzeczpospolitej przypadki zamorskie” zamówicie pod tym linkiem.

Polecamy również pozostałe książki, które Grupa Wydawnicza Foksal ma w swojej ofercie.

REKLAMA
Komentarze

O autorze

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone