Gwiazdka Cieszyńska - Julia Pastrana

opublikowano: 2014-03-04 13:30
wolna licencja
poleć artykuł:
Julia Pastrana – „najbrzydsza kobieta świata”, uważana za dziecko człowieka i małpy lub niedźwiedzia. W XIX wieku pokazywano ją w wielu miastach Ameryki i Europy (w tym także w Warszawie).
REKLAMA

Gwiazdka Cieszyńska, pismo dla zabawy, nauki i przemysłu

Ner. 6. – Cieszyn d. 6. Lutego. – R. 1858.

Julia Pastrana urodziła się w 1834 roku wśród Indian z zachodniego Meksyku. Sławę zyskała za sprawą obfitego owłosienia twarzy i ciała, niezwykle dużych uszu i nosa, a także przerośniętych dziąseł i nieregularnych zębów. Przez swój wygląd uznawano ją za dziecko Meksykanki i małpy (najczęściej podawano orangutana) lub niedźwiedzia. W połowie XIX wieku odkrył ją i kupił Theodore Lent, który nauczył ją tańca i muzyki, a następnie zabrał na tournée po miastach Ameryki i Europy. Jej kariera rozpoczęła się w 1854 roku, gdy wystąpiła na Broadwayu w Nowym Jorku. W Lipsku grała w sztuce „Mleczarz uleczony”. Sztuka opowiadała historię młodego, niemieckiego chłopaka, zakochanego w kobiecie, która zawsze zakrywała twarz welonem. Gdy młodzieńca nie było na scenie Julia, ku wielkiej uciesze publiczności, unosiła welon. Sztuka kończy się w momencie, kiedy chłopak w końcu widzi twarz ukochanej i zostaje wyleczony ze swojego uczucia.

Julia Pastrana

Julia opisywana była jako osoba cywilizowana i inteligentna. Nauczyła się czytać i pisać w trzech językach (podczas występów w Londynie śpiewała romanse w języku hiszpańskim i angielskim). Uwielbiała podróżować, gotować i szyć. Była żądna wiedzy i chętnie poddawała się badaniom lekarskim. Podkreślała, że jest szczęśliwa i zadowolona ze swojej pozycji oraz że nie pragnie bogactwa. Bogactw z pewnością pragnął Theodore Lent. W 1857 roku poślubił Julię, obawiając się utraty korzyści płynących ze współpracy. 20 marca 1860 roku w Moskwie Julia urodziła syna, który posiadał podobne do matki cechy. Dziecko przeżyło tylko trzy dni, a jego matka zmarła pięć dni później (w nocy z 24 na 25 marca 1860 roku) w wyniku powikłań po porodzie.

Theodore Lent nie zrezygnował z pokazów Julii. Skontaktował się z profesorem Sukolovem (Sokołowem) z Uniwersytetu Moskiewskiego, który za pomocą nieznanych technik balsamowania, zmumifikował ciała Julii Pastrany i jej syna. Zmumifikowane szczątki zachowały swój kolor i formę, i podobno wyglądały bardzo żywo. Wkrótce Lent znalazł inną kobietę z podobnymi do Julii cechami i również ją poślubił. Nadał jej pseudonim Zenora Pastrana i pokazywał w wielu miastach Europy. W 1880 roku oboje osiedli w Petersburgu, gdzie kupili muzeum figur woskowych. Wkrótce jednak Theodore Lent przeżył załamanie nerwowe (zamknięto go w ośrodku dla psychicznie chorych) i niedługo potem zmarł. W 1888 roku Zenora wyjechała do Monachium i sprzedała mumie.

Od tego momentu mumie te zniknęły z widoku publicznego, kilka razy przechodziły z rąk do rąk. Wystawiane były ponownie od 1921 roku przez Haakona Lunda. Lundowie posiadali mumie aż do lat 70. XX wieku, gdy po kradzieży zostały schowane w magazynach policyjnych. Następnie w lutym 1990 roku, norweski dziennikarz odkrył mumię w piwnicy Instytutu Medycyny Sądowej w Oslo. W 1994 roku Senat Norwegii polecił pogrzebać szczątki Pastrany, lecz Minister Nauki postanowił je zachować do badań naukowych. W czerwcu 2012 roku Krajowa Komisja ds. badania szczątków ludzkich stwierdziła, że szczątki Julii należy odesłać do Meksyku. 13 lutego 2013 roku ciało zostało pochowane na cmentarzu w Sinaloa de Leyva.

W 1964 roku Marco Ferreri nakręcił film Ape Woman, oparty na historii życia Julii Pastrany.

Dziękujemy, że z nami jesteś! Chcesz, aby Histmag rozwijał się, wyglądał lepiej i dostarczał więcej ciekawych treści? Możesz nam w tym pomóc! Kliknij tu i dowiedz się, jak to zrobić!

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Błażej Guzy
Absolwent geografii na Uniwersytecie Jagiellońskim i pedagogiki na Uniwersytecie Pedagogicznym. Interesuje się historią geografii i geografią religii. Jako obszar badań i zainteresowań szczególnie upodobał sobie Śląsk Cieszyński. Miłośnik podróży i górskich wycieczek, zagorzały czytelnik literatury fantasy, fan zespołu Pink Floyd.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone