Gwiazdka Cieszyńska - Rothschildowie

opublikowano: 2013-10-01 17:31
wolna licencja
poleć artykuł:
Rothschildowie na początku XIX wieku stworzyli najszybszą i najbezpieczniejszą sieć kurierską w Europie. Dzięki doskonałej wymianie informacji o rynku stali się wkrótce jedną z największych grup bankowych na świecie.
REKLAMA

Rothschildowie – zobacz też: Imperium Rothschildów

Gwiazdka Cieszyńska, pismo dla zabawy, nauki i przemysłu.

Ner. 41. – Cieszyn d. 24. Grudnia. – R. 1853.

Gwiazdka Cieszyńska, pismo dla zabawy, nauki i przemysłu.

Ner. 6. – Cieszyn d. 11. Lutego. – R. 1854.

Gwiazdka Cieszyńska, pismo dla zabawy, nauki i przemysłu.

Ner. 3. – Cieszyn d. 21. Stycznia. – R. 1854.

Gwiazdka Cieszyńska, pismo dla zabawy, nauki i przemysłu.

Ner. 13. – Cieszyn d. 15. Kwietnia. – R. 1854.

Historia rodziny rozpoczyna się 23 lutego 1744 roku, kiedy to we Frankfurcie nad Menem na świat przyszedł Mayer Amschel Bauer. W młodości podczas nauki w szkole talmudycznej zainteresował się numizmatyką, dlatego zatrudnił się później w domu handlowo-bankowym Oppenheimerów w Hanowerze. W 1766 roku założył swój własny dom bankowy. W 1769 roku zmienił nazwisko na Rothschild. W 1784 roku razem z żoną Gutle i synami wprowadził się do Green Shield House. To tutaj nauczył swoich pięciu synów umiejętności, które pozwoliły im stworzyć przedsiębiorstwo bankowe działające na terenie całej Europy. Najstarszy syn Amschel przejął bank frankfurcki, a 4 pozostali zakładali banki w europejskich centralach handlowo-przemysłowych: Salomon w Wiedniu, Nathan w Londynie, Kalman w Neapolu i James w Paryżu.

Mayer Amschel Rothschild (1744–1812) - twórca potęgi rodziny (domena publiczna).

W 1789 roku, w wieku 21 lat, Nathan Mayer Rothschild opuścił dom i osiedlił się początkowo w Manchesterze, gdzie zajmował się przemysłem tekstylnym. W 1809 roku przeniósł swoja działalność do Londynu. Tutaj rozwinął działalność bankową. Najlepszy interes ubił w 1814 roku, gdy razem z braćmi współfinansował obie strony konfliktu podczas kampanii napoleońskiej.

REKLAMA

Do rodzinnego, bankowego interesu poszczególni bracia i ich potomkowie dodawali kolejne gałęzie. W ten sposób rodzina zaangażowała się w przemysł mechaniczny i odlewniczy, budowę kolei we Francji i w Austrii, budowę Kanału Sueskiego, zainteresowała się metalami szlachetnymi (zwłaszcza złotem). W XIX wieku, przez nabycie kluczowych kopalni rtęci w Hiszpanii, stała się monopolistą na rtęć, używaną w procesie rafinacji metali szlachetnych. XIX wiek to również okres, w którym Rothschildowie rozpoczęli tworzenie wielkich kolekcji dzieł sztuki, zajmowali się restauracją i budową wspaniałych posiadłości (np. Mentmore Towers w Anglii, zaprojektowane przez twórcę Kryształowego Pałacu – Josepha Paxtona lub Château de Ferrières w pobliżu Paryża). Swoje majątki posiadali również na terenie dzisiejszej Polski - w 1846 roku Salomon von Rothschild zakupił barokowy pałac w Chałupkach. Na przełomie XIX i XX wieku wraz z postępującą industrializacją Rothschildowie poszukiwali złóż mineralnych na całym świecie. Zainwestowali w wydobycie miedzi i niklu, współfinansowali kompanię De Beers zajmującą się diamentami a także razem z przedsiębiorstwem braci Nobel rozwijali pola naftowe w Baku i południowo-zachodniej Rosji.

Ale członkowie rodziny Rothschild interesowali się nie tylko pomnażaniem swojego majątku. Otrzymując tytuły szlacheckie, jako motto rodzinne wybrali słowa: harmonia, integralność, pracowitość (concordia, integritas, industria). Lionel Nathan Rothschild był pierwszym posłem do Izby Gmin pochodzenia żydowskiego. Edmond de Rothschild w 1895 roku odwiedził Palestynę aby później wspierać tam założenie wielu żydowskich kolonii. Walter Rothschild studiował zoologię i jako pierwszy opisał pewien podgatunek żyrafy z pięcioma rogami zamiast dwóch. Jego imię noszą sto pięćdziesiąt trzy owady, pięćdziesiąt osiem ptaków, siedemnaście ssaków, trzy ryby, trzy pająki, dwie jaszczurki, krocionóg i robak. Był również posiadaczem jednej z największych na świecie kolekcji historii naturalnej. Z kolei Henri Rothschild był pisarzem i specjalistą żywienia niemowląt.

W XX wieku centrum działalności Rothschildów stanowił Paryż i Londyn. Swoją aktywność finansową rozszerzyli również na Azję. W czasie II wojny światowej kilku Rothschildów opuściło Europę przenosząc działalność głównie do USA.

Dzisiaj klientami Rothschild Group są m.in.: Carlsberg, Heineken, Volkswagen, Statoil, Toyota, Gorenje, Panasonic, Royal Dutch Shell a poza tym rządy i banki centralne wielu państw na całym świecie. W Polsce Rothschild Group zajmuje się między innymi fuzją Zakładów Azotowych w Tarnowie i Puławach oraz doradzał KGHM w transakcji sprzedaży Telefonii Dialog i Polkomtelu.

Redakcja: Tomasz Leszkowicz

POLECAMY

Kupuj świetne e-booki historyczne i wspieraj ulubiony portal!

Regularnie do sklepu Histmaga trafiają nowe, ciekawe e-booki. Dochód z ich sprzedaży wspiera działalność pierwszego polskiego portalu historycznego. Po to, by zawsze był ktoś, kto mówi, jak było!

Sprawdź dostępne tytuły pod adresem: https://sklep.histmag.org/

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Błażej Guzy
Absolwent geografii na Uniwersytecie Jagiellońskim i pedagogiki na Uniwersytecie Pedagogicznym. Interesuje się historią geografii i geografią religii. Jako obszar badań i zainteresowań szczególnie upodobał sobie Śląsk Cieszyński. Miłośnik podróży i górskich wycieczek, zagorzały czytelnik literatury fantasy, fan zespołu Pink Floyd.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone