Autor: Magdalena Mikrut-Majeranek
Tagi: Newsy, Nauczyciele, Uczniowie, Polska
Opublikowany: 2021-11-13 07:07
Licencja: wolna licencja

HIT, czyli Historia i Teraźniejszość to nowy przedmiot szkolny

W 2022 roku w planie lekcji uczniów polskich szkół pojawi się nowy przedmiot. Będzie to HIT. Dosłownie, bowiem przedmiot ten nazywa się Historia i Teraźniejszość. Pomysł ministerstwa edukacji nie został jednak przyjęty z entuzjazmem. Budzi wiele emocji. Nie ma jeszcze ani podstawy programowej, ani podręcznika do nauczania tego przedmiotu.
REKLAMA
Chłopcy ze świadectwami szkolnymi, czerwiec 1930 r., Kresy (fot. CC BY-SA 4.0)

Wprowadzenie nowego przedmiotu do szkolnego planu zajęć to pomysł Ministra Edukacji i Nauki Przemysława Czarnka. Historia i teraźniejszość byłaby nauczana w szkołach ponadpodstawowych od nowego roku szkolnego, czyli od 1 wrzesnia 2022 roku. Zakres tematyczny przedmiotu obejmie zagadnienia związane z wydarzeniami drugiej połowy XX w. i początku XXI. W podstawie programowej znajdą się tematy, które obecne są w obowiązującej dziś podstawie programowej przedmiotu wiedza o społeczeństwie w zakresie podstawowym oraz zagadnienia z historii najnowszej – dzieje powojenne od 1945 r. do 2015 r., Polska i świat.

Ideą jest to, żeby w I i II klasie szkoły ponadpodstawowej wprowadzić przedmiot, którego treścią będzie historia najnowsza, zaczynając od końca II wojny światowej – wyjaśnił podczas konferencji prasowej Minister Edukacji i Nauki.

W jakim celu ministerstwo chce wprowadzić mowy przedmiot?

Celem wprowadzenia nowego przedmiotu jest zwiększenie zakresu zagadnień związanych z historią najnowszą w edukacji historycznej uczniów szkół ponadpodstawowych. Co istotne, zachowany zostanie obowiązkowy, regularny, chronologiczny, pełny kurs historii dla każdego ucznia szkoły ponadpodstawowej. Uczniowie poznają także podstawowe i trwałe zasady życia społecznego, w tym fundamenty państwa i prawa – wskazuje ministerstwo.

Faktem jest, że historia najnowsza w szkole średniej traktowana jest nieco po macoszemu. Jest jej za mało i przerabiana jest za szybko. Pojawia się w ostatniej klasie, kiedy uczniowie przygotowują się do egzaminów końcowych i niekoniecznie skupiają się na nauce historii. Jednakże czy wprowadzenie nowego przedmiotu zmieni tę sytuację na lepszą? Nauczyciele mają mnóstwo wątpliwości. Wskazują też, że zarówno program nauczania, jak i plan lekcji są przepełnione. Minister jednak podkreśla, że Historia i Teraźniejszość nie spowoduje wzrostu liczny godzin lekcyjnych, ponieważ przedmiot zostanie wprowadzony kosztem wiedzy z zakresu historii najstarszych epok. Z kolei w komunikacie wydanym przez ministerstwo czytamy, że HIT zastąpi WOS, czyli wiedzę o społeczeństwie.

REKLAMA
Nowy przedmiot historia i teraźniejszość zastąpi przedmiot wiedza o społeczeństwie realizowany w liceum, technikum oraz szkołach branżowych w zakresie podstawowym. Wiedza o społeczeństwie w zakresie rozszerzonym dla uczniów technikum i liceum pozostaje bez zmian – wyjaśniono w ministerialnym komunikacie.

Wiadomo też, że wymiar godzin przedmiotu historia i teraźniejszość będzie wynosił 3 zamiast obecnych 2 godzin wosu w cyklu kształcenia w liceum ogólnokształcącym i technikum. Z kolei w przypadku kształcenia w zakresie podstawowym wymiar godzin zmieni się z obecnych 8 i będzie wynosił 7.

Czy faktycznie uda się wprowadzić zmiany w szkołach już od 1 września 2022 roku? Nie wiadomo. Nie ma bowiem jeszcze ani podstawy programowej, ani podręcznika. Pracuje nad tym zespół ekspertów w składzie:

  • prof. Grzegorz Kucharczyk
  • dr Robert Derewenda
  • Włodzimierz Krzysztof Kowalczyk
  • dr Paweł Milcarek
  • dr Wojciech Muszyński
  • prof. Mieczysław Stanisław Ryba
  • Małgorzata Żaryn

Zapowiedziano już, że propozycja programu będzie gotowa do końca listopada, a w grudniu ruszą konsultacje w tej sprawie.

Źródła:

www.gov.pl, www.glos.pl, www.samorzad.infor.pl, www.dziennikwschodni.pl

Polecamy e-booka Mateusza Będkowskiego „Polacy na krańcach świata: XX wiek”

Mateusz Będkowski
„Polacy na krańcach świata: XX wiek”
11,90 zł
Wydawca: PROMOHISTORIA [Histmag.org]
Liczba stron: 145
Format ebooków: PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN: 978-83-65156-48-8
REKLAMA
Śledź nas!
Komentarze

O autorze
Magdalena Mikrut-Majeranek
Doktor nauk humanistycznych, kulturoznawca, historyk i dziennikarz. Autorka książki "Henryk Konwiński. Historia tańcem pisana" (2022), monografii "Historia Rozbarku i parafii św. Jacka w Bytomiu" (2015) oraz współautorka książek "Miasto jako wielowymiarowy przedmiot badań" oraz "Polityka senioralna w jednostkach samorządu terytorialnego", a także licznych artykułów naukowych. Miłośniczka teatru tańca współczesnego i dobrej literatury. Zastępca redaktora naczelnego portalu Histmag.org.

Wszystkie teksty autora
Pierwszy polski portal historyczny
ISSN: 1896-8651
Wydawca portalu
Michał Świgoń PROMOHISTORIA
ul. Koźmiana 2/89
01-606 Warszawa
NIP 626-281-54-56
Numer konta: PL 33 1140 2004 0000 3802 7410 0716
Patronaty
Jak uzyskać patronat
Kontakt z redakcją
Mateusz Balcerkiewicz
redaktor naczelny
Reklamuj się u nas
Oferta reklamowa
Konkursy
Nasze konkursy