HIT, czyli Historia i Teraźniejszość to nowy przedmiot szkolny

opublikowano: 2021-11-13 07:07
wolna licencja
poleć artykuł:
W 2022 roku w planie lekcji uczniów polskich szkół pojawi się nowy przedmiot. Będzie to HIT. Dosłownie, bowiem przedmiot ten nazywa się Historia i Teraźniejszość. Pomysł ministerstwa edukacji nie został jednak przyjęty z entuzjazmem. Budzi wiele emocji. Nie ma jeszcze ani podstawy programowej, ani podręcznika do nauczania tego przedmiotu.
REKLAMA
Chłopcy ze świadectwami szkolnymi, czerwiec 1930 r., Kresy (fot. CC BY-SA 4.0)

Wprowadzenie nowego przedmiotu do szkolnego planu zajęć to pomysł Ministra Edukacji i Nauki Przemysława Czarnka. Historia i teraźniejszość byłaby nauczana w szkołach ponadpodstawowych od nowego roku szkolnego, czyli od 1 wrzesnia 2022 roku. Zakres tematyczny przedmiotu obejmie zagadnienia związane z wydarzeniami drugiej połowy XX w. i początku XXI. W podstawie programowej znajdą się tematy, które obecne są w obowiązującej dziś podstawie programowej przedmiotu wiedza o społeczeństwie w zakresie podstawowym oraz zagadnienia z historii najnowszej – dzieje powojenne od 1945 r. do 2015 r., Polska i świat.

Ideą jest to, żeby w I i II klasie szkoły ponadpodstawowej wprowadzić przedmiot, którego treścią będzie historia najnowsza, zaczynając od końca II wojny światowej – wyjaśnił podczas konferencji prasowej Minister Edukacji i Nauki.

W jakim celu ministerstwo chce wprowadzić mowy przedmiot?

Celem wprowadzenia nowego przedmiotu jest zwiększenie zakresu zagadnień związanych z historią najnowszą w edukacji historycznej uczniów szkół ponadpodstawowych. Co istotne, zachowany zostanie obowiązkowy, regularny, chronologiczny, pełny kurs historii dla każdego ucznia szkoły ponadpodstawowej. Uczniowie poznają także podstawowe i trwałe zasady życia społecznego, w tym fundamenty państwa i prawa – wskazuje ministerstwo.

Faktem jest, że historia najnowsza w szkole średniej traktowana jest nieco po macoszemu. Jest jej za mało i przerabiana jest za szybko. Pojawia się w ostatniej klasie, kiedy uczniowie przygotowują się do egzaminów końcowych i niekoniecznie skupiają się na nauce historii. Jednakże czy wprowadzenie nowego przedmiotu zmieni tę sytuację na lepszą? Nauczyciele mają mnóstwo wątpliwości. Wskazują też, że zarówno program nauczania, jak i plan lekcji są przepełnione. Minister jednak podkreśla, że Historia i Teraźniejszość nie spowoduje wzrostu liczny godzin lekcyjnych, ponieważ przedmiot zostanie wprowadzony kosztem wiedzy z zakresu historii najstarszych epok. Z kolei w komunikacie wydanym przez ministerstwo czytamy, że HIT zastąpi WOS, czyli wiedzę o społeczeństwie.

REKLAMA
Nowy przedmiot historia i teraźniejszość zastąpi przedmiot wiedza o społeczeństwie realizowany w liceum, technikum oraz szkołach branżowych w zakresie podstawowym. Wiedza o społeczeństwie w zakresie rozszerzonym dla uczniów technikum i liceum pozostaje bez zmian – wyjaśniono w ministerialnym komunikacie.

Wiadomo też, że wymiar godzin przedmiotu historia i teraźniejszość będzie wynosił 3 zamiast obecnych 2 godzin wosu w cyklu kształcenia w liceum ogólnokształcącym i technikum. Z kolei w przypadku kształcenia w zakresie podstawowym wymiar godzin zmieni się z obecnych 8 i będzie wynosił 7.

Czy faktycznie uda się wprowadzić zmiany w szkołach już od 1 września 2022 roku? Nie wiadomo. Nie ma bowiem jeszcze ani podstawy programowej, ani podręcznika. Pracuje nad tym zespół ekspertów w składzie:

  • prof. Grzegorz Kucharczyk
  • dr Robert Derewenda
  • Włodzimierz Krzysztof Kowalczyk
  • dr Paweł Milcarek
  • dr Wojciech Muszyński
  • prof. Mieczysław Stanisław Ryba
  • Małgorzata Żaryn

Zapowiedziano już, że propozycja programu będzie gotowa do końca listopada, a w grudniu ruszą konsultacje w tej sprawie.

Źródła:

www.gov.pl, www.glos.pl, www.samorzad.infor.pl, www.dziennikwschodni.pl

Polecamy e-booka Mateusza Będkowskiego „Polacy na krańcach świata: XX wiek”

Mateusz Będkowski
„Polacy na krańcach świata: XX wiek”
cena:
11,90 zł
Wydawca:
PROMOHISTORIA [Histmag.org]
Liczba stron:
145
Format ebooków:
PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN:
978-83-65156-48-8
REKLAMA
Komentarze

O autorze
Magdalena Mikrut-Majeranek
Doktor nauk humanistycznych, kulturoznawca, historyk i dziennikarz. Autorka książki "Henryk Konwiński. Historia tańcem pisana" (2022), monografii "Historia Rozbarku i parafii św. Jacka w Bytomiu" (2015) oraz współautorka książek "Miasto jako wielowymiarowy przedmiot badań" oraz "Polityka senioralna w jednostkach samorządu terytorialnego", a także licznych artykułów naukowych. Miłośniczka teatru tańca współczesnego i dobrej literatury. Zastępca redaktora naczelnego portalu Histmag.org.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone