Autor: Magdalena Mikrut-Majeranek
Tagi: Newsy, Historia religii, Bizancjum, Bliski Wschód i Afryka Północna
Opublikowany: 2020-07-11 11:54
Licencja: wolna licencja

Hagia Sophia: zamiast muzeum będzie meczet

W piątek, 10 lipca, prezydent Turcji Recep Tayyip Erdoğan opublikował w mediach społecznościowych (Twitter i Facebook) zdjęcie podpisanego przez siebie dekretu, na mocy którego kontrola nad meczetem Ayasofya, czyli Hagia Sophia, została przekazana Dyrektoriatowi ds. Religii. Co więcej, gmach ponownie otwarto dla kultu religijnego.
REKLAMA
Hagia Sophia z dobudowanymi przez muzułmanów czterema minaretami (fot. Arild Vågen, CC BY-SA 3.0 )

Zobacz także:

Przypomnijmy, że budowa pierwszej bazyliki została rozpoczęta w 326 roku podczas panowania Konstantyna Wielkiego, a dobiegła końca w 360 roku – już za rządów jego syna Konstancjusza II. Później dwukrotnie ją niszczono i odbudowywano. Znana nam dziś bryła została wzniesiona za czasów Justyniana I Wielkiego, czyli w latach 532–537.

Przez 900 lat kościół Mądrości Bożej, wzniesiony jako miejsce liturgii Kościoła wschodniego, był siedzibą patriarchy Konstantynopola i miejscem koronacji cesarzy bizantyjskich. W 1453 roku, kiedy Turcy osmańscy zdobyli miasto, sułtan Mehmed II wydał rozkaz, aby Hagię Sophię przekształcono w meczet. Z kolei w 1934 roku, tuż po przejęciu władzy przez Mustafę Kemala Atatürka i proklamowaniu republiki, świątynię zamieniono w muzeum. Był to jeden z elementów jego polityki wprowadzającej szereg reform politycznych, gospodarczych i kulturalnych, mającej na celu przekształcenie Imperium Osmańskie w nowoczesne i świeckie państwo narodowe.

Taka sytuacja obowiązywała do lipca 2020 roku. W ubiegłym tygodniu Najwyższy Sąd Administracyjny w Turcji unieważnił dekret rządowy z 1934 roku, a Hagia Sophia podnownie stała się meczetem. Tym samym zakwestionowano legalność decyzji Atatürka.

Decyzja sądu i prezydenta wywołała międzynarodowe wzburzenie. Głos zabrała m.in. minister kultury Grecji Lina Mendoni, która w wydanym oświadczeniu wyjaśniła:

Dzisiejsza decyzja, podjęta w wyniku woli politycznej prezydenta Erdogana, jest jawną prowokacją wobec cywilizowanego świata, który uznaje wyjątkową wartość i ekumeniczny charakter tego zabytku

Źródła:

www.rmf24.pl, www.tvn24.pl, www.wiadomosci.dziennik.pl

Polecamy e-book Mateusza Kuryły – „Powaby totalitaryzmu. Zarys historii intelektualnej komunizmu i faszyzmu”

Mateusz Kuryła
„Powaby totalitaryzmu. Zarys historii intelektualnej komunizmu i faszyzmu”
Wydawca: PROMOHISTORIA [Histmag.org]
Liczba stron: 116
Format ebooków: PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN: 978-83-65156-23-5
REKLAMA
Śledź nas!
Komentarze

O autorze
Magdalena Mikrut-Majeranek
Doktor nauk humanistycznych, kulturoznawca, historyk i dziennikarz. Autorka monografii "Historia Rozbarku i parafii św. Jacka w Bytomiu" oraz współautorka książek "Miasto jako wielowymiarowy przedmiot badań" oraz "Polityka senioralna w jednostkach samorządu terytorialnego", a także licznych artykułów naukowych. Miłośniczka teatru tańca współczesnego i dobrej literatury. Zastępca redaktora naczelnego portalu Histmag.org.

Wszystkie teksty autora
Pierwszy polski portal historyczny
ISSN: 1896-8651
Wydawca portalu
Michał Świgoń PROMOHISTORIA
ul. Koźmiana 2/89
01-606 Warszawa
NIP 626-281-54-56
Numer konta: PL 33 1140 2004 0000 3802 7410 0716
Patronaty
Jak uzyskać patronat
Kontakt z redakcją
Mateusz Balcerkiewicz
redaktor naczelny
Reklamuj się u nas
Oferta reklamowa
Konkursy
Nasze konkursy