Autor: Magdalena Mikrut-Majeranek
Tagi: Newsy, Historia religii, Bizancjum, Bliski Wschód i Afryka Północna
Opublikowany: 2020-07-11 13:54
Licencja: wolna licencja

Hagia Sophia: zamiast muzeum będzie meczet

W piątek, 10 lipca, prezydent Turcji Recep Tayyip Erdoğan opublikował w mediach społecznościowych (Twitter i Facebook) zdjęcie podpisanego przez siebie dekretu, na mocy którego kontrola nad meczetem Ayasofya, czyli Hagia Sophia, została przekazana Dyrektoriatowi ds. Religii. Co więcej, gmach ponownie otwarto dla kultu religijnego.

Hagia Sophia z dobudowanymi przez muzułmanów czterema minaretami (fot. Arild Vågen, CC BY-SA 3.0 )

Zobacz także:

Przypomnijmy, że budowa pierwszej bazyliki została rozpoczęta w 326 roku podczas panowania Konstantyna Wielkiego, a dobiegła końca w 360 roku – już za rządów jego syna Konstancjusza II. Później dwukrotnie ją niszczono i odbudowywano. Znana nam dziś bryła została wzniesiona za czasów Justyniana I Wielkiego, czyli w latach 532–537.

Przez 900 lat kościół Mądrości Bożej, wzniesiony jako miejsce liturgii Kościoła wschodniego, był siedzibą patriarchy Konstantynopola i miejscem koronacji cesarzy bizantyjskich. W 1453 roku, kiedy Turcy osmańscy zdobyli miasto, sułtan Mehmed II wydał rozkaz, aby Hagię Sophię przekształcono w meczet. Z kolei w 1934 roku, tuż po przejęciu władzy przez Mustafę Kemala Atatürka i proklamowaniu republiki, świątynię zamieniono w muzeum. Był to jeden z elementów jego polityki wprowadzającej szereg reform politycznych, gospodarczych i kulturalnych, mającej na celu przekształcenie Imperium Osmańskie w nowoczesne i świeckie państwo narodowe.

Taka sytuacja obowiązywała do lipca 2020 roku. W ubiegłym tygodniu Najwyższy Sąd Administracyjny w Turcji unieważnił dekret rządowy z 1934 roku, a Hagia Sophia podnownie stała się meczetem. Tym samym zakwestionowano legalność decyzji Atatürka.

Decyzja sądu i prezydenta wywołała międzynarodowe wzburzenie. Głos zabrała m.in. minister kultury Grecji Lina Mendoni, która w wydanym oświadczeniu wyjaśniła:

Dzisiejsza decyzja, podjęta w wyniku woli politycznej prezydenta Erdogana, jest jawną prowokacją wobec cywilizowanego świata, który uznaje wyjątkową wartość i ekumeniczny charakter tego zabytku

Źródła:

www.rmf24.pl, www.tvn24.pl, www.wiadomosci.dziennik.pl

Polecamy e-book Mateusza Kuryły – „Powaby totalitaryzmu. Zarys historii intelektualnej komunizmu i faszyzmu”

Mateusz Kuryła
„Powaby totalitaryzmu. Zarys historii intelektualnej komunizmu i faszyzmu”
Wydawca: PROMOHISTORIA [Histmag.org]
Liczba stron: 116
Format ebooków: PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN: 978-83-65156-23-5

Śledź nas!
Komentarze
lub zaloguj się za pośrednictwem konta Google

O autorze
Magdalena Mikrut-Majeranek
Doktor nauk humanistycznych, kulturoznawca, historyk i dziennikarz. Autorka monografii "Historia Rozbarku i parafii św. Jacka w Bytomiu" oraz współautorka książek "Miasto jako wielowymiarowy przedmiot badań" oraz "Polityka senioralna w jednostkach samorządu terytorialnego", a także licznych artykułów naukowych. Miłośniczka teatru tańca współczesnego i dobrej literatury. Zastępca redaktora naczelnego portalu Histmag.org.

Wszystkie teksty autora

Pierwszy polski portal historyczny
ISSN: 1896-8651
Wydawca portalu
Michał Świgoń PROMOHISTORIA
ul. Koźmiana 2/89
01-606 Warszawa
telefon: 692 929 681
m.swigon@histmag.org
NIP 626-281-54-56
Numer konta: PL 33 1140 2004 0000 3802 7410 0716
Patronaty
Jak uzyskać patronat
Kontakt z redakcją
Mateusz Balcerkiewicz
redaktor naczelny
redakcja@histmag.org
telefon: 798 537 653
Reklamuj się u nas
Oferta reklamowa
Konkursy
Nasze konkursy