Autor: Mateusz Okoński
Tagi: Historia nauki i techniki, Historia wojskowości, Recenzje, Książki, II wojna światowa, Japonia
Opublikowany: 21 maja 2015
Licencja:wolna licencja

Hal Gold – „Jednostka 731” – recenzja i ocena

Wojna toczy się nie tylko na froncie. Równie ważne wydarzenia mogą mieć miejsce na zapleczu, daleko od sił wroga. Miejscem takim była niewątpliwie niewielka wioska nieopodal Harbinu w Mandżurii, gdzie znajdował się główny ośrodek badawczy Jednostki 731.

"
":/grafika/recenzje2015/jednostka731.jpg
Hal Gold
Jednostka 731. Okrutne eksperymenty w japońskich laboratoriach wojskowych. Relacje świadków
Ocena: 8
39,90 zł
Wydawca: Wydawnictwo UJ
Rok wydania: 2015
Okładka: miękka
Liczba stron: 256
Format: A 5
ISBN: 978-83-233-3893-2

Przeczytaj fragment książki: „Dżuma w służbie japońskiej armii”

Jednostka 731 to kryptonim tajnej organizacji wojskowej, która zajmować się miała badaniami nad prowadzeniem wojny biologicznej. Działalność tego tworu stanowi przedmiot książki Hala Golda, pt. Unit 731: Testimony, która ukazała się w polskim tłumaczeniu nakładem Wydawnictwa Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Książka została podzielona na dwie zasadnicze części. W pierwszej Czytelnik pozna dzieje Jednostki 731, od momentu jej powstania, aż do jej rozwiązania po klęsce Japonii w II wojnie światowej. W skład tego fragmentu pracy wchodzą rozważania na temat głównych założeń wojny biologicznej, organizacji i struktury Jednostki 731, a w końcu opisy eksperymentów dokonywanych na więźniach. Natomiast druga część pracy to zbiór świadectw, zebranych od osób, związanych z działalnością Jednostki 731. Dwadzieścia cztery relacje naocznych świadków wydarzeń, opisywanych w pierwszej części książki, stanowią kapitalne źródło do poznania historii tej instytucji. Zwłaszcza, jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, iż działalność Jednostki 731 bardzo długo była skrzętnie i skutecznie ukrywana.

Największym atutem omawianej książki są niewątpliwie wspomniane relacje świadków, które ujrzały światło dzienne przy okazji zorganizowania wystawy, poświęconej Jednostce 731. Była ona pierwszym akordem w procesie przybliżania Japończykom prawdy o zbrodniczej działalności opisywanej przez Hala Golda formacji. Wśród tych świadectw znajdziemy zarówno relacje naukowców, jak również pracowników „szeregowych” – pielęgniarek, czy niskich rangą żołnierzy.

Przeczytaj:

Niewątpliwie do zalet omawianej pozycji należy dodać kilkanaście ilustracji, prezentujących działalność Jednostki 731. Wśród materiału ilustracyjnego znalazły się także zdjęcia makiet (ze wspomnianej wyżej wystawy), wyobrażających eksperymenty przeprowadzane przez japońskich lekarzy. Trzecim atutem pracy, dającym również bogaty materiał do refleksji, jest lista ważnych pracowników Jednostki 731, którzy zajmowali w okresie działalności jednostki, a także po jej rozwiązaniu ważne stanowiska. Na tej liście znajdują się także nazwiska profesorów, dziekanów i rektorów kliku japońskich uniwersytetów. Na końcu znajdzie Czytelnik wybraną bibliografię, którą autor spożytkował przy pracy nad omawianą pozycją. W moim odczuciu pewnym niedociągnięciem autora jest brak przypisów. Mankament ten widoczny jest zwłaszcza w pierwszej części książki, gdzie czasami chciałoby się spojrzeć na źródło danej informacji. Biorąc jednak pod uwagę, iż Gold położył główny nacisk na publikację relacji świadków zbrodni Jednostki 731, możemy mu wybaczyć niestosowanie aparatu naukowego. Zebrany materiał zaprezentowany został przez autora w sposób przejrzysty i przemyślany, co zdecydowanie zachęca do lektury.

Książka Hala Golda, nosząca w polskim tłumaczeniu tytuł „Jednostka 731: Okrutne eksperymenty w japońskich laboratoriach wojskowych. Relacje świadków”, jest pozycją zdecydowanie godną polecenia każdemu, kto interesuje się II wojną światową, historią dwudziestowiecznej Japonii, a w końcu ciemnymi kartami historii gatunku ludzkiego. Hal Gold poruszył w swej pracy sprawy niezwykle ciekawe, do niedawna ukryte przed okiem obserwatorów i badaczy. Stworzył obraz komórki, która odpowiedzialna jest za niewyobrażalne zbrodnie, dokonywane przy aprobacie najwyższych władz Japonii...

Śledź nas!
Komentarze

O autorze
Mateusz Okoński
Mateusz Okoński, ukończył studia w zakresie historii na Uniwersytecie Pedagogicznym im. KEN w Krakowie oraz studia w zakresie archeologii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Zainteresowany historią starożytną, ze szczególnym uwzględnieniem religii, obyczajów i kultury materialnej ludów barbarzyńskich. Obecnie, pod opieką prof. dr hab. Marka Wilczyńskiego, przygotowuje rozprawę doktorską poświęconą rytualnemu uśmiercaniu ludzi na terenach Barbaricum.

Wszystkie teksty autora

Polecane artykuły
Pierwszy polski portal historyczny
ISSN: 1896-8651
Wydawca portalu
Michał Świgoń PROMOHISTORIA
ul. Koźmiana 2/89
01-606 Warszawa
telefon: 692 929 681
m.swigon@histmag.org
NIP 626-281-54-56
Numer konta: PL 33 1140 2004 0000 3802 7410 0716
Patronaty
Jak uzyskać patronat
Kontakt z redakcją
Magdalena Mikrut-Majeranek
redaktor naczelna
redakcja@histmag.org
telefon: 796 418 763
Reklamuj się u nas
Oferta reklamowa
Konkursy
Nasze konkursy