„Haniebna rola miasta”. Liverpool uczcił pamięć afrykańskich niewolników

opublikowano: 2024-09-05 09:50
wszystkie prawa zastrzeżone
poleć artykuł:
23 sierpnia w Liverpoolu obchodzony był Dzień Pamięci o Niewolnictwie (Slavery Remembrance Day). Z tej okazji władze miasta zorganizowały różne wydarzenia odwołujące się do niechlubnego epizodu jego historii.
REKLAMA
Sadzenie trzciny cukrowej, Brytyjskie Indie Zachodnie, 1823 rok (fot. William Clark, zdjęcie poglądowe)

Po raz pierwszy miasto Beatlesów przygotowywało obchody upamiętniające miliony osób poszkodowanych przez transatlantycki handel niewolnikami w 1999 roku. W ciągu 25 lat organizowania tych obchodów odbyło się wiele przeróżnych wykładów na ten temat, zorganizowano wiele wystaw i innych wydarzeń. Niezależnie od formy upamiętnienia cel od lat pozostaje ten sam: uczcić pamięć afrykańskich niewolników i ich potomków.

„Słuszne przeprosiny”

W tegorocznym programie znalazły się m.in. spacer, prelekcja w ratuszu miejskim, warsztaty, ceremonia ze spożywaniem alkoholu oraz wystawy fotografii.

25 lat temu rada miasta słusznie przeprosiła za haniebną rolę Liverpoolu w transatlantyckim handlu niewolnikami – publicznie wyrażając zobowiązanie, że będzie pamiętać, kształcić oraz walczyć z rasizmem i nierównościami

– mówi Liam Robinson, przewodniczący rady miejskiej Liverpoolu.

Dzień Pamięci o Niewolnictwie stał się ważną datą w naszym kulturowym kalendarzu, czasem, w którym możemy pełni skruchy rozmyślać o tej części naszego dziedzictwa i uhonorować pamięć o zniewolonych Afrykańczykach, którzy cierpieli i umierali”

– dodaje.

Liverpool – miasto, w którym dziś znajduje się jeden z większych portów w Wielkiej Brytanii – w minionych wiekach uważany był za europejską stolicę transatlantyckiego handlu niewolnikami. Jak przypominają kuratorzy Międzynarodowego Muzeum Niewolnictwa, statki z Liverpoolu przewiozły ok. 1,5 miliona zniewolonych Afrykańczyków do obu Ameryk. Miasto to odpowiada za połowę brytyjskiego handlu niewolnikami.

Statki wypływały stąd z różnymi towarami, które były wymieniane w zachodniej Afryce na czarnoskórych mężczyzn, kobiety i dzieci. Następnie transportowano ich na drugi koniec Atlantyku – tę dramatyczną drogę nazwano „Środkowym Korytarzem”.

Powstanie czarnoskórych

Brytyjski Dzień Pamięci o Niewolnictwie jest częścią obchodów Międzynarodowego Dnia Pamięci o Handlu Niewolnikami i jego Zniesieniu.

Data wyznaczona została przez UNESCO na 23 sierpnia nieprzypadkowo. Upamiętnia ona powstanie, które czarnoskórzy niewolnicy wzniecili na Haiti (wówczas Saint-Domingue) w 1791 roku. Seria konfliktów między nimi a armiami francuskich i brytyjskich kolonizatorów trwała do 1804 roku. W wyniku rewolucji Haitańczycy uzyskali niepodległość.

Wówczas na wyspie żyło pół miliona niewolników, znaczna ich część urodziła się w zachodniej Afryce. Większość z nich pracowała na polach, w cukrowni, na służbie u Brytyjczyków. Niewolnicy musieli znosić wyczerpujące warunki pracy, często umierali w wyniku obrażeń, infekcji i chorób tropikalnych. Powszechne były również wśród nich niedożywienie i głód. Niektórym udało się uciec w góry, skąd prowadzili walkę partyzancką z milicją kolonialną.

Na wyspie żyło ponadto 32 tysiące kolonistów z Europy – byli to kupcy, posiadacze ziemi, nadzorcy, rzemieślnicy.

Saint-Domingue przynosiło europejskim potęgom duże dochody. Kolonia dostarczała Francji i Wielkiej Brytanii 60% światowej produkcji kawy i 40% światowej produkcji cukru.

Dlaczego doszło do konfliktu między niewolnikami a kolonizatorami? Wśród przyczyn można wymienić m.in. frustrację czarnoskórej ludności rasistowskimi postawami w społeczeństwie, chaos, który powstał w kolonii za sprawą rewolucji francuskiej, retorykę nacjonalistyczną, brutalność właścicieli niewolników oraz wojny między europejskimi potęgami.

Źródła:

Polecamy e-book: „Czerwone mundury. Armia Brytyjska w czasach wojny o niepodległość USA”

Michał Rastaszański
„Czerwone mundury. Armia Brytyjska w czasach wojny o niepodległość USA”
cena:
Wydawca:
PROMOHISTORIA [Histmag.org]
Liczba stron:
89
Format ebooków:
PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN:
978-83-65156-59-4
REKLAMA
Komentarze

O autorze
Paweł Nowosad
Dziennikarz, historyk, podróżnik.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone