Opublikowano
2019-02-08 11:40
Licencja
Prawa zastrzeżone

Hasło „wódka” w Wikipedii najlepszym hasłem dotyczącym Polski

Spośród haseł w Wikipedii „wódka” jest najlepszym hasłem związanym z Polską - zdecydowało jury konkursu Wolna Polska-Wolna Wiedza. Wikipedyści mieli za zadanie rozbudowywać hasła z tzw. Kanonu Polskiej Wikipedii.


Drugim najlepszym hasłem w konkursie zostało hasło „bielik”, a trzecim – „polska szkoła filmowa”. Wolna Polska-Wolna Wiedza, trwający od września ubiegłego roku polegał na rozbudowie artykułów w Wikipedii tak, aby ich jakość merytoryczna była na jak najwyższym poziomie.

„Być może to nie przypadek, że w roku, w którym największa wolna encyklopedia obchodzi 18. urodziny, to właśnie hasło >>Wódka<< zostało zwycięzcą konkursu edycyjnego Wolna Polska-Wolna Wiedza” – skomentowała rzecznik Wikimedia Polska Agnieszka Marszal w przesłanym PAP komunikacie o rozstrzygnięciu konkursu.

weselny toast wojciech piechowski Weselny toast (autor Wojciech Piechowski, 1881, domena publiczna).

Konkurs Wolna Polska-Wolna Wiedza został zorganizowany z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Zadaniem uczestników była praca nad poprawą jakościową haseł z tzw. Kanonu Polskiej Wikipedii. Kanon zawiera zbiór blisko 1500 najważniejszych haseł dotyczących Polski i Polaków.

W 2019 roku najlepszym i najwartościowszym merytorycznie artykułem zostało hasło „Wódka”. Hasło zostało obszernie opracowane, jest opatrzone grafikami, ilustracjami i poparte weryfikowalnymi źródłami. W haśle można przeczytać o historii wódki, aspektach prawnych, technologii jej produkcji, rynku, spożyciu czy nawet znaczeniu wódki w kulturze.

„Co prawda nie ma twardych dowodów, że wódka na pewno została wymyślona w Polsce, ale artykuł na Wikipedii mówi sam za siebie – powstał z tak ogromną pieczołowitością i dbałością o detale, że nawet abstynenci przeczytają go z przyjemnością. Wódka – na Wikipedii to samo zdrowie!” – mówi jeden z jurorów konkursu Wolna Polska-Wolna Wiedza prof. Dariusz Jemielniak.

W konkursie wzięło udział 26 haseł, do finału zakwalifikowano osiem.

Wstępnej preselekcji dokonała komisja złożona z wikipedystów. Ostatecznych zwycięzców wyłoniło Jury w składzie: Edwin Bendyk, Paweł Cywiński, Piotr M.A. Cywiński, Anna Herbich-Zychowicz, Dariusz Jemielniak, Jacek Kołtan, Radosław Kotarski, Justyna Suchecka, Jakub Wygnański.

Alkohol za czasów PRL-u

PRL cechował swoisty paradoks: im gorzej działo się w państwie, tym szybciej wzrastała konsumpcja gorzałki. A że głównie działo się źle, w ciągu całego okresu istnienia Polski Ludowej rejestrowane spożycie alkoholu wzrosło aż czterokrotnie.Czytaj dalej...

Źródło: naukawpolsce.pap.pl, autor: Ludwika Tomala

Napisz komentarz
Regulamin komentarzy

Gość: Moria |

Przykre jest to, że ciągle powiela się ten stereotyp Polaka - pijaka. W żartach pojawia się wódka, miasta wprowadzają nawet ograniczone godziny jej sprzedawania (do 23/22). A wódka Baczewski? Nie tylko polska woda ognista jest słynna na całym świecie. Baczewska powstała Lwowie w 1782 roku i od dziewięciu pokoleń nieprzerwanie jest produkowanaOdpowiedz
Nauka w Polsce

Powyższy materiał jest przedrukiem z serwisu internetowego „Nauka w Polsce”, współtworzonego przez Polską Agencję Prasową i Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Publikacji dokonano na zasadach określonych przez PAP S.A.

Prawa zastrzeżone – ten materiał jest chroniony przez przepisy prawa autorskiego.

Kopiowanie, przedrukowywanie (poza dozwolonymi prawnie wyjątkami) wyłącznie za zgodą redakcji: redakcja@histmag.org