Hezbollah: skąd wzięła się „partia Boga”?

opublikowano: 2024-10-02 16:26
wszystkie prawa zastrzeżone
poleć artykuł:
Był 6 czerwca 1982 roku. Izrael zaatakował Liban. W odpowiedzi na ofensywę sił Sił Obronnych Izraela (IDF) libańscy szyici powołali Hezbollah – organizację, która od ponad 40 lat występuje przeciwko Izraelowi i państwom Zachodu.
REKLAMA
Bojownicy Hezbollahu podczas uroczystości (fot. khamenei.ir)

Hezbollah to osiadła w Libanie militarno-polityczna organizacja radykalnych sziytów (jeden z głównych nurtów islamu) mająca wsparcie ideowe i finansowe w Iranie. Profil organizacji jest antysemicki i antyzachodni, szerzy ona koncepcję panislamizmu w rozumieniu Ruhollaha Chomejniego. W bejruckim parlamencie Hezbollah tworzy ważną siłę polityczną. Co jakiś czas w kontekście zamachów terrorystycznych, a także konfliktów zbrojnych i napięć politycznych na Bliskim Wschodzie, w mediach powracają wzmianki o tej organizacji. Jaka jest geneza Hebzollahu?

Hezbollah – początki organizacji

Choć korzeni Hezbollahu należy szukać w wydarzeniach stojących u podstaw uzyskania przez Liban niepodległości (1943 rok), a także późniejszej wojny domowej (od 1975 roku), przyjmuje się, że organizacja ta powstała w czasie izraelskiej inwazji na Liban, najprawdopodobniej w 1982 roku. Początkowo została stworzona jako grupa zbrojna, która obrała sobie za cel walkę z okupującymi terytorium Libanu siłami izraelskimi i innymi siłami zbrojnymi. Szybko zaangażowała się również w działalność polityczną.

Trzy lata później ukazał się jej list otwarty – manifest informujący o kierunku ideologicznym i programowym partii.  Mowa w nim o „rozwianiu amerykańskich marzeń w Libanie” i czynnej walce z izraelską okupacją. Za swój podstawowy cel twórcy Hezbollahu uznawali walkę z Izraelem, który – jak stwierdzili – „ma zostać unicestwiony”. Organizacja nie przewidywała żadnych negocjacji pokojowych z tym państwem.

Flaga Hezbollahu (fot. Fars Media Corporation)

Wśród założycieli Hezbollahu wymienia się Abbasa al-Musawiego oraz Hasana Nasrallaha. Sama działalność prowadzona była pod duchowym przywództwem ajatollaha Ruhollaha Chomejniego. Powstanie Hezbollahu nie byłoby możliwe, gdyby nie zaangażowanie Iranu. Ważny jest tu zwłaszcza religijny kontekst – mniejszość szyicka długo nie miała swojej reprezentacji w kraju, co szyicki Iran wykorzystał, tworząc na obcym terytorium zależną od siebie organizację skierowaną przeciwko wrogiemu Izraelowi.

Hezbollah – „partia Boga” i ataki terrorystyczne

Dosłowna nazwa Hezbollah oznacza „partia Boga” – to słowa zaczerpnięte z Koranu. Choć Izrael, USA oraz ONZ w licznych rezolucjach kierowanych do Libanu domagały się rozbrojenia organizacji, ta nie zastosowała się do nich. Przeciwnie.

Bojownikom przypisuje się szeregu aktów terroru. W 1983 roku członkowie tej organizacji przeprowadzili zamachy bombowe na ambasadę USA w Bejrucie, a także na koszary, w których stacjonowały siły francuskie i amerykańskie. W obu tych zamachach zginęło łącznie 368 osób. Rok później doszło do kolejnego ataku na placówkę dyplomatyczną Stanów Zjednoczonych – wówczas w ataku zginęło kilkadziesiąt osób. Hezbollah miał także stać za dokonanymi w latach 90. zamachami na ambasady Izraela w Buenos Aires i Londynie oraz samobójczym atakiem bombowym na autobus z izraelskimi turystami w Bułgarii.

7 października 2023 roku, po atakach przeprowadzonych przez Hamas i wymierzonych w Izraelczyków (terroryści zabili ponad 1000 osób, w tym ponad 700 cywili), Hezbollah wydał oświadczenie. Jego ówczesny przywódca Nasrallah pogratulował w nim Palestyńczykom heroicznej walki i wezwał do wsparcia Palestyny. Sam zginął 27 września 2024 roku w izraelskim ataku rakietowym.

POLECAMY

Zapisz się za darmo do naszego cotygodniowego newslettera!

Źródła:

  • Doctrine of Hezbollah, [dostęp: 2.10.2024 r.].
  • Kane J.R.,, A Life Cycle Analysis of Hezbollah: Where the Group Came from and Where It Is Going, „American Intelligence Journal”, Vol. 35, No. 2, Counterintelligence and the Insider Threat (2018), s. 67-73.
  • Ożarowski R., Podstawy ideologiczne libańskiego Hezbollahu, „Cywilizacja I Polityka”, (12), s. 145–158.
REKLAMA
Komentarze

O autorze
Redakcja
Redakcja Histmag.org

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone