Higiena jak przed wojną

Lektura przedwojennych poradników higienicznych pokazuje, z jak poważnymi problemami borykali się lekarze.

Higieniści mieli w dwudziestoleciu międzywojennym pełne ręce roboty. Społeczeństwo, nawet to mieszkające w miastach, w przeważającej liczbie nie potrafiło czytać i pisać. Po wsiach cały czas można było spotkać wierzących w zbawienną moc kołtunów.

Ludzi (zresztą tak jak i teraz) lekarze musieli uczyć o podstawowych kwestiach związanych z higieną. Temu właśnie została poświęcona książeczka doktor Jadwiga Śmiarkowska Higiena młodej dziewczyny. Lekarka specjalizowała się właśnie w przybliżaniu podstawowych informacji o higienie kobiet.

Dziewczęta-gimnastyczki, Katowice, lata 30. (fot. Cz. Datko, ze zbiorów Narodowego Archiwum Cyfrowego, Koncern Ilustrowany Kurier Codzienny - Archiwum Ilustracji, sygn. 1-P-1086).

Stosowne rozdziały zostały poświęcone dojrzewaniu, periodowi (okresowi), onanizmowi, uprawianiu sportów i anemii – brakowało natomiast rozdziału poświęconego seksowi. Cel książeczki wydaje się jasny: skierowana była ona do matek, które pragnęły w jak najlepszym stopniu zadbać o zdrowie swoich córek. Recepta była prosta – dużo sportu, zero papierosów i alkoholu, ten bowiem tylko wzbudza chęci seksualne.

Teoretycznie praca należy do grona liberalnych. W rzeczywistości można zastanowić się na ile było tak faktycznie. Oto jeden z fragmentów tekstu:

Wysokowykształcona, równouprawniona, z doktorskiemi dyplomami – jako kobieta częściej poniesie klęskę w swem życiu osobistem, niż stuprocentowe kobieciątko, pociągające swoją naiwnością, wdziękiem i słabością, szukające opieki u mężczyzny.

Ten krótki cytat wskazuje na pewne ideały, jakimi kierowali się eugenicy, doktor Śmiarkowska należała bowiem do tego środowiska. Kobieta w ich świecie powinna zwiększać siłę narodu rodząc dzieci, a nie zajmować się nauką czy karierą. Dobitnie świadczy o tym ostatnie zdanie książki: „Jeżeli w dziedzinę najbardziej intymnych stosunków mogą wkroczyć jakieś przepisy – to muszą być dyktowane przez eugenikę – dla dobra i przyszłości rasy ludzkiej”.

Polecamy e-book Pawła Rzewuskiego „Warszawa — miasto grzechu: Prostytucja w II RP”:

Paweł Rzewuski
„Warszawa — miasto grzechu: Prostytucja w II RP”
Wydawca: PROMOHISTORIA [Histmag.org]
Liczba stron: 109
Format ebooków: PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN: 978-83-934630-6-0

Książkę można też kupić jako audiobook, w tej samej cenie. Przejdź do możliwości zakupu audiobooka!

Śledź nas!
Komentarze
lub zaloguj się za pośrednictwem konta Google

O autorze
Paweł Rzewuski
Absolwent filozofii i historii Uniwersytetu Warszawskiego, doktorant na Wydziale Filozofii i Socjologii UW. Publikował w „Uważam Rze Historia”, „Newsweek Historia”, „Pamięć.pl”, „Rzeczpospolitej”, „Teologii Politycznej co Miesiąc”, „Filozofuj”, „Do Rzeczy” oraz „Plus Minus”. Tajny współpracownik kwartalnika „F. Lux” i portalu Rebelya.pl. Wielki fan twórczości Bacha oraz wielbiciel Jacka Kaczmarskiego i Iron Maiden.

Wszystkie teksty autora

Sonda!
Pierwszy polski portal historyczny
ISSN: 1896-8651
Wydawca portalu
Michał Świgoń PROMOHISTORIA
ul. Koźmiana 2/89
01-606 Warszawa
m.swigon@histmag.org
NIP 626-281-54-56
Numer konta: PL 33 1140 2004 0000 3802 7410 0716
Patronaty
Jak uzyskać patronat
Kontakt z redakcją
Mateusz Balcerkiewicz
redaktor naczelny
redakcja@histmag.org
Reklamuj się u nas
Oferta reklamowa
Konkursy
Nasze konkursy